سایت گردشگردی
هیرکان توریسم

جاذبه های طبیعیDeprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home2/hirkanto/public_html/connect.php on line 3
آبشار کبودوال 
#

آبشار کبودوال در پنج کیلومتری جنوب علی آباد کتول در دره ای نسبتا عمیق و بسیار زیبا در جنگل انبوه و دیدنی کبودوال در استان گلستان واقع شده است .

آبشار کبودوال آبشاری تماما خزه ای است. برای رسیدن به این آبشار باید از طریق کمربندی شهر علی آباد به سمت دانشگاه آزاد رفته و در سه راهی دانشگاه از راه سمت راست خیابان کمربندی به سمت ورودی پارک جنگلی ادامه مسیر داد. البته تابلو های راهنما مسیر را مشخص کرده اند. پس از گذشتن از تقریباْ ۳-۲ کیلومتر در انتهای راه می بایست اتومبیل را در یک محوطه جنگلی و زیبا پارک کرده و در کنار رود به سمت جنوب و بالای کوه به راه ادامه داد. مسیر پیاده روی باریک ولی بسیار زیبا است در طول مسیر تا زیر آبشار اصلی کبودوال چندین آبشار کوچک و بزرگ دیگر نیز وجود دارد که هریک زیبایی خاص خود را دارد .

به علت سخت بودن برخی از قسمت های مسیر پیشنهاد میشود تا فقط افرادی که دارای سلامت جسمی بخصوص پاها هستند در این مسیر تا به آخر وارد شوند و در غیر اینصورت زیبایی مناطق پائین دست کمتر از مناطق بالایی نیست پس اسرار در ادامه مسیر ننمایند .

جالب توجه اینکه همانطور که در تصاویر زیر مشاهده خواهید کرد تمامی عظمت این رود ها و آبشار ها و جاذبه ها همگی از چشمه ای بسیار کوچک منشاء می گیرند که از آن آبی زلال و سرد می جوشد. برای رسیدن به سرچشمه میبایست از مسیری که تقریباْ در ۱۰۰متری پیش از آبشار در سمت چپ قرار دارد از کوه بالا رفت و پس از طی حدوداْ ۳۰۰ متر به مکان جوشش آب می رسیم .


علی آباد/آبشار کبودوال
1394/09/21:تاریخ ثبت


آبشار اوشرشر 
#

آبشار اوشرشر آبشاری است طبیعی دردل جنگل و روستای زرین گل که روستای زرین گل  روستایی است ییلاقی و جنگلی در ده کیلومتری شهرستان علی آبادکتول واقع در  استان گلستان که در این روستا آبشار اوشرشر بسیار نمایان می کند.

 

 


علی آباد/آبشار اوشرشر
1394/09/21:تاریخ ثبت


آبشار جوزچال 
#

آبشار 3 طبقه زرین گل یا جوزچال در دهنه‌ی جنگلی زرین گل و نرسیده به روستای ییلاقی افراتخته در علی آباد کتول واقع شده است. مسیر این آبشار از جاده‌ی اصلی زرین گل حدودا 20 دقیقه پیاده روی آسان دارد و خاکی دارد که در مسیر دسترسی به آبشار از کنار رودخانه و آبشاری دیگر می‌گذرد .
آب این آبشار از سرچشمه‌های جوزچال و در منطقه‌ی حفاظت شده درختان سرخداری است . طول اين آبشار حدود 80 متر است که چشم هر بيننده اي را خيره مي کند. در بالای آبشار تالابی زیبا در وسط جنگل وجود دارد که بر اثر شکاف زمین ایجاد شده است. 


علی آباد/آبشار جوزچال
1394/09/21:تاریخ ثبت


آبشار چلم زرین گل 
#

آبشار چلم زرین گل در شهرستان علی آبادکتول در دل جنگل زرین گل کتول در استان همیشه سرسبزگلستان واقع است. آبشار چلم ریز به صورت پلکانی در 5 مرحله از صخره های عمودی به پایین میریزد و حوضچه کوچکی در پای آن ایجاد شده است.


علی آباد/آبشار چلم زرین گل
1394/09/21:تاریخ ثبت


جنگل و روستای زرین گل 
#

روستایی است در علی آباد کتول و در دهنه دهستان زرین گل، واقع شده است. این روستا بسيار زيبا و سر سبز زرين گل با جنگل هايي بكر و دست نخورده كه چهار فصل آن واقعا ديدنيست.

مردم آن غالبا كشاورز هستند و محصول اصلي آنها برنج مي باشد. روستاي زرين گل از چهار طرف توسط كوههاي سر سبز احاطه شده كه مهمترين آنها قلعه ميران است كه در شرق قراردارد.

 داخل روستا دو چشمه بزرگ و همچنين دو رودخانه دارد كه يكي از شمال وديگري از غرب روستا مي گذرد. دهنه زرين گل از 8 آبادي تشكيل شده است و زرين گل بزرگترين روستاي دهنه و در كوهپايه قرار دارد بقيه روستاها كوه نشين هستند با مردمي خونگرم و مهربان كه اكثرا به دامداري و كشاورزي اشتغال دارند.

 


علی آباد/جنگل و روستای زرین گل
1394/09/21:تاریخ ثبت


آبشار چلی 
#

آبشار چلی در استان گلستان شهرستان علی آباد، در روستای چلی سفلی یا همان پایین چلی قرار دارد.

این روستای خوش آب و هوا با دارا بودن آب و هوای خنک و دلنشین جایگاه مناسبی است برای ییلاق کسانی که می خواهند از گرمای تابستان در امان باشند و همینطور گردشگرانی که می خواهند چند روزی را به دور از آلودگیهای شهری سپری کنند.

ارتفاع آبشار در حدود 60 متر و ارتفاع آن از سطح دریا در حدود 1100 متر است. فاصله آبشارتا روستای چلی در حدود 1 کیلومتر همراه با شیب ملایم می باشد که برای دیدن آن  می بایست ازدل جنگل عبور کرد.

بغیر از این آبشار می توان به آبشارهای کوچک آن مثل آبشار کپوکی اشاره کرد و جنگل و منطقه گردشگری جذابی هم دارد که می تواند باعث جذب مهمانان و حتی همشهریان عزیز که تا به حال به آنجا نرفته اند باشد.

 


علی آباد/آبشار چلی
1394/09/21:تاریخ ثبت


آبشار الامن (اوترنه) 
#

آبشار الامن دراستان گلستان واقع است. این آبشار که به آبشار اوترنه نیز شناخته می شود در. ارتفاع این آبشار در حدود 7 متر است و از یک دیواره صخره ای به پایین میریزد. در پایین آبشار حوضچه ای به عمق 1 متر ایجاد شده است.

چشمه ای جوشان و پر آب در حدود 1 کیلومتری روستای الامن واقع در دره ای کوچک و زیبا وجود دارد که کمتر جایی در این دهنه پیدا می شود که این همه آب را یکجا داشته باشد.شبیه بودن این چشمه به چاه باعث شده که بومیان روستا این مکان را چاه الامن بنامند.

مرطوب و خنک بودن همیشگی این مکان جای خوبی برای تفریح بهار و تابستانه می باشد که در فصل بهار سبزی جنگلی های معطری در آنجا می روید و در تابستان تمشک های پر بارش به زیبایی اش می افزاید.

روستای الامن در غرب جاده ارتباطی فاضل آباد به محمدآباد کتول قرار دارد. این روستا از مناظره طبیعی فوقالعاده ای برخوردار است. که ازجمله آنها میتوان به آبشار اوترنه و جنگل ازداری و دره آبدوان و دره چلم و دره چوبکش و اردوگافه پاماضی و…اشاره کرد.

اقوام روستا غالبا دیلم، دیلم کتولی،دوستی دیلمی و حسینی هستند. مردم روستا اغلب کشاوز هستند که در کنار آن نیز دامداری انجام میدهند. محصولات کشاورزی ودامداری روستا عبارتند از سویا، گندم، برنج، کلزا و جو و البته در قدیم کاشت پنبه و توتون رواج داشته است و محصولات دامداری آن از جمله شیر، پنیر، ماست، کره، دوغ  و چکیده است. آبشارهای زیاد و جنگل‌های زیبایی نیز در منطقه وجود دارد که دره بیزاران و جنگل آدان از آن جمله است.

 


علی آباد/آبشار الامن (اوترنه)
1394/09/21:تاریخ ثبت


منطقه جنگلی دهنه محمد آباد کتول 
#

محمد آباد کتول یکی از روستاهای استان گلستان، شهرستان علی آباد کتول بوده که از شرق به روستای عباس آباد و علی آباد کتولُ از غرب به روستای الامن و شهر گرگان از شمال وصل به روستای رحمت آباد و شهر فاضل آباد و از جنوب به جنگلهای سرسبز رشته کوه البرز که در امتداد آن دوازده روستای ییلاقی وصل بوده که گذرگاه اصلی دوازده روستای ییلاقی از داخل روستای محمد آباد کتول می باشد .

لازم به ذکر است که روستای الامن کتول از طریق خیابانی در اواسط روستا به الامن کتول وصل می شود که رودخانه اصلی محمد آباد فی مابین روستای الامن و محمد آباد قرار گرفته که توسط پلی که بر روی رودخانه زده شده است به هم وصل می شوند .

روستای محمد آباد کتول از جمله روستاهای قدیمی است به خاطر مسائل اقلیمی بارها تغییر مکان داده ولی با توجه به بقایای بدست آمده بیش از ۱۵۰۰ سال قدمت داشته که اگر قدمت ساکنین اصلی آن یعنی دیلم و دیلمیان در بخشهای مختلف سکونتی بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت دارند که از اندک بقایای باستانی در کوه ها که یکی از آنان منطقه مرتعی شفتی که نزدیک به روستایی ییلاقی ماهیان می باشد نور سنگی ( آبشخور) به چشم می خورد که مربوط به ۲۰۰۰ سال قبل می باشد .قبرستان شفتی که آخرین مکان دفن مردگان دیلم و دیلمیان می باشد همین نوشته ها را تصدیق می کند .

موسیقی سنتی علی الخصوص کتولی که با سازهای دوتار  و نی نواخته می شود و با امان های دلنشین سبکی متمایز از موسیقی های سنتی دیگر ایفا می کند  هر دوستدار موسیقی را به به وجد می آورد این موسیقی در روستای محمد آباد کتول علاقمندان و طرفداران زیادی دارد

قبل از مکان فعلی روستای محمد آباد کتول معروفترین سکونتگاه روستائیان قسمت عطائیه که همان حد فاصل بین الامن کتول و محمد آباد فعلی می باشد بوده و ما قبل تر از آن در دهنه محمد آباد کتول که ولیک تنگه معروف بوده که در حوالی امامزاده شیخان فعلی می باشد سکونت داشتند . شرایط سخت - سیلاب ها - و وجود چشمه سارهای زلال - و مسائل امنیتی از در امان بودن مهاجمین  علت اصلی تغییر مکان روستائیان می باشد .

اين دهنه داراي جنگل هاي سرخداري زيبا، آبشارهاي پرآب ، مناطق مرتفع و مناسب براي کوهنوردان است که هرساله تعداد زيادي توريست و گردشگر را به خود جذب مي کند .

و همچنین مقبره امازاده شیخان درجنگل این روستا واقع شده  ولازم به ذکر است روستاي ييلاقي اهالي روستاي محمد آباد كتول ماهيان مي باشد.

 

 

 

 

 

 


علی آباد/منطقه جنگلی دهنه محمد آباد کتو
1394/09/21:تاریخ ثبت


غار پلنگ آرام 
#

این غار چهارمین غار عمودی کشور از نظر عمق به شمار می رود که در نزدیکی روستای محمدآباد در شهر فاضل آباد و در حوزه شهرستان علی آباد کتول از توابع استان گلستان واقع شده است.

ابعاد کف چاه ۱۵در ۳، بوده که به صورت کاملاً عمودی گسترش پیدا کرده است. این غار (چاه طبیعی) عمودی پس از پیمایش مطابق با اصول مورد نیاز رول کوبی شده و دارای دو کارگاه و ۶ ریبلیه. برای فرود به ۱۴۰ متر طناب نیاز دارد. این نکته را باید یادآور شد که غارهای عمودی یا چاه طبیعی کاملاً عمودی هستند و در دهلیز یا دهنه چاه و در طول آن هیچ جایی برای گذاشتن پا و رفتن به داخل آن وجود ندارد و داخل آن کاملاً صاف و خشک است.

این چاه به علت نفوذ آب در لایه های آهکی به وجودآمده است. دهانه ورودی چاه به با دو سنگ بزرگ که نیمی از دهانه چاه رو به شکل قابل توجهی خطرناک مسدود کردن و احتمال سقوط این سنگ ها در چاه وجود دارد. این غار با یک تیم هشت نفره از غارنوردان استان گلستان در تاریخ ۲۹/۰۵/۱۳۹۰ کشف، پیمایش و رول کوبی شده است. توی این غار یه اسکلت سگ و یه اسکلت قاطر پیدا شده است.


علی آباد/غار پلنگ آرام
1394/09/21:تاریخ ثبت