سایت گردشگردی
هیرکان توریسم

جاذبه های طبیعیDeprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home2/hirkanto/public_html/connect.php on line 3
ساحل زيبا و آرام بندرگز  
#

ساحل زيبا و آرام بندرگز در حاشيه درياى خزر و در فاصله ۳ کيلومترى شمال جاده آسيائى تهران – مشهد واقع شده و امکانات تفريحى و اقامتى و رفاهى مناسبى براى استراحت و استفاده بازديدکنندگان دارد.


بندرگز/ساحل زيبا و آرام بندرگز
1394/09/09:تاریخ ثبت


فانوس دریایی  
#

ساختمان فانوس دریایی مربوط به اواخر دوره قاجار - دوره پهلوی اول است و در بندرگز، خیابان امام جعفر صادق (ع)، ساحل دریای بندرگز واقع شده که انگلیسی ها برای شناسایی کشتی و قایق های عبوری در شرق دریای خزر ساختند.

 و این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۵۶۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


بندرگز/فانوس دریایی
1394/09/09:تاریخ ثبت


آبشار چلم ریز 
#

این آبشار در جنوب شهرستان بندر گز و در نزدیکی روستای استون آباد واقع شده و مسیر دسترسی به آن نیاز به مهارتهای فنی و تجهیزات کوهنوردی دارد.

 دسترسی به این آبشار از راه مستقیم روستای استون آباد به طرف جنگل میسر است. راه های دسترسی دیگری نیز وجود دارد که با گذشتن از ایستگاه فروهر یا همان ایستگاه منابع طبیعی و عبور از راه فرعی به طور دقیق در قسمت شرقی آن قرار می گیرید. با ۱۵ دقیقه سنگ نوردی در جنگل پای آبشار خواهید رسید.

 ارتفاع این آبشار در حدود ۱۵ متر است. این آبشار دارای اب صاف و زلالی است که حتی در زمان بارندگی که آب رودخانه های مجاور طغیان کرده و گل آلود می شوند آب این آبشار عاری از گل ولای و بسیار پاک و زلال است. به خاطر رطوبت موجود در اطراف آبشار، نسیم ملایمی در فضای آن میوزد و هوای سردی دارد. با صعود از قسمت شرقی ابشار و طی مسافتی نه چندان زیاد به سنگ هایی نسبتاً بزرگ وکوچک پوشیده از خزه برخورد میکنید که لغزنده بوده که ادامه مسیر بدون وسایل ایمنی کوهنوردی کار بسیار خطرناکی خواهد بود.

 چلم نوعی گساه است که در جنگلهای این منطقه میروید و دلیل نامگذاری آبشار نیز به همین دلیل است.


بندرگز/آبشار چلم ریز
1394/09/09:تاریخ ثبت


جنگلهای جهان مورا 
#

جنگلهای "جهان مورا" از بی‌نظیرترین قابلیتهای طبیعی كشور است كه در قسمت جنوبی شهرستان بندرگز در دامنه شمالی البرز قرار دارد. تنوع زیاد گونه‌های درختی و بوته‌های گیاهی همراه با پیچك، ویژگی دوگانه باتلاقی و جنگلی از مهمترین ویژگی‌های مناطق جنگلی این شهرستان است.

 


بندرگز/جنگلهای جهان مورا
1394/09/09:تاریخ ثبت


جنگل نرگسی  
#

جنگل نرگسی یکی از مناطق بسیار دیدنی استان گلستان است که همه ساله با فرارسیدن ایام سال نو پذیرای بسیاری از علاقه مندان و مسافران عزیز به استان گلستان است.

جنگل نرگسی در غرب استان گلستان واقع شده است و از روستا های لیوان غربی ، لیوان شرقی ، تلور و همچنین شهر نوکنده قابل دسترسی است.

این جنگل که یکی از نادر ترین جنگل ها و تفرجگاه های طبیعی استان گلستان است که به صورت دست نخورده باقی مانده است .

در این جنگل حیواناتی نظیر روباه ، گربه وحشی ، شغال ، خرس ، گراز وحشی ، عقاب و انواع پرندگان شکارچی و بسیاری از حیوانات وحشی بسیار زیبا در حال زندگی می باشند.

همچنین این جنگل دارای رودخانه ها و آبشار های بسیار دیدنی زیادی است که امید است مسئولان گردشگری نگاه ویژه ای را به این نقطه گردشگری داشته باشند.

 


بندرگز/جنگل نرگسی
1394/09/09:تاریخ ثبت


روستاي کهنه کلباد 
#

روستای کهنه کلباد ،روستایی کوچک با پیشینه ی بزرگ می باشد که در ابتدای ورودی جاده ی استان گلستان از غرب قرار دارد . فاصله اش با اولین شهرستان استان،بندرگز، پنج کیلومتر و با اولین شهر استان مازندران چهار کیلومتر است . در حقیقت کهنه کلباد دروازه ی ورودی به استان گلستان است .
کهنه کلباد امروزی در دو کیلومتری روستایی به نام کلباد بنا شده است که در سالهای دور در کنار جرکلباد ساخته شده بود. بنا به تحقیقات انجام شده و آن گونه که از روایات عده ای از مسافرین نقل می شود، روستای کلباد روستایی بزرگ با جمعیتی زیاد بوده است که متاسفانه بر اثر زلزله از بین می رود و بعد ها در فاصله ی دو کیلومتری شرق آن روستای جدید پا می گیرد که با توجه به پیشینه ی روستای کلباد آن را کهنه کلباد (خرابه های کلباد) نام می نهند .
وجه تسمیه کلباد چندان مشخص نیست . اما با توجه به موقعیت ویژگی این روستا و قرار گرفتن در حاشیه ی جنگل-که یقینا روزی این بخش ها نیز جنگل بوده است - وبا توجه به روایات شاهنانه ، که مورد علاقه ی مردم این ناحیه بوده است ، حدس زده می شود این نام بر گرفته از نام قهرمانی به نام کلباد باشد که رستم در مسیر آمدنش از سیستان و سفر به مازندران برای نجات کیکاووس و یاران دربندش با او به مبارزه برخواسته است و پس از شکست او ، کلباد را به درختی می بندد و نشانی کیکاووس را از او می پرسد و منطقه ای که او به درخت آن بسته شده است با توجه نام و شهرتش در مازندران به همین نام خوانده شده است . کما اینکه قبل از ساخته شدن روستای کلباد نام جری که امروزه پابرجاست کلباد نام دارد و نام این جر در لشکرگشایی های آقا محمد خان قاجار و حتی شاه عباس صفوی – که کاخ صفی آباد را در بهشهر امروزی بنا نهاد و فاصله ی آن با جر کلباد تنها بیست و پنج کلیلومتر است- نیز برده شده است .
فاصله ی کهنه کلباد از شمال و جنوب با دریا و جنگل به ترتیب دو و یک کیلومتر است و دارای مناظر طبیعی بسیار زیادی است.
طبیعت بکر جنگل کهنه کلباد که جاده ی ماشین رو ندارد در بین جنگل های اطراف از این حیث ممتاز است . به دلیل ساخت و ساز کمتر این روستا به نسبت روستاهای مجاور، محیط روستا به طبیعت نزدیکتر است .
زبان مردم این روستا و روستا های مجاور طبری است که به دلیل روابط نزدیک با شهر ها و آشنایی کودکان از همان زمان طفولیت با زبان فارسی ، این زبان با زبان فارسی اختلاط یافته است و از اصالت خود دور شده است .
روستای کهنه کلباد در هشت سال دفاع مقدس چهار تن از جوانان خویش را تقدیم میهن عزیز خود کرده است و در سالهای مبارزه با رژیم پهلوی جوانانش حضوری فعال در مبارزات سیاسی و تظاهرات های ضد دولتی داشته اند.
این روستا دارای آثار تاریخی :
جر کلباد: در قسمت شرق روستا - دین تپه: در قسمت جنوب روستا - خرابه های آتشکده قدیمی: در قسمت جنوب شرقی روستا - بزغاله تپه: در قسمت شمال روستا در نزدیکی شاهراه آسیایی - منطقه توتستان: در قسمت جنوب شرق روستا - تپه عبدالهی: در قسمت شمال روستا - بلبل چشمه: در قسمت جنوب روستا - فریضه عبدالهی«خرابه های مدفون شده آبادی باستانی فریضه»: در شمال روستا.


بندرگز/روستاي کهنه کلباد
1394/09/09:تاریخ ثبت


روستاي باغو  
#

روستاي باغو يكي از قديمي ترين روستاهاي دهستان انزان شرقي بحساب مي آيد كه در عرض جغرافيايي 36  درجه و46 دقيقه وطول جغرافيايي 54   درجه02  دقيقه مدار زمين ودر استان گلستان ونزديك به دو كيلومتري جاده اصلي تهران- مشهد از سمت شمال واز جنوب به جاده قديم شاه عباسي واز شرق به روستاي كاركنده واز غرب به وسيله جاده ميان روستاي به روستاي سرمحله ميرسد.

 اين روستا جمعيتي معادل 700 نفر داشته ودر حدود 142  هكتار زمين زراعي دارد كه تحت كشت محصولاتي مثل برنج وسويا ودرگذشته يكي از مراكز كشت پنبه محسوب مي شد. شغل اصلي مردم اين روستا كشاورزي و باغداري ودامداري بصورت سنتي مي باشد. باغو بيشتر زمينهايش بصورت صاف هموار وجلگه اي كه تا سواحل خليج استراباد ميرسد كه عده اي از اهالي به بهانه هايي زمينهاي خود را فروخته وروانه  شهرهاي بزرگ وكوچك اطراف شده اند.

 اين روستا داراي مردمي مهربان وخونگرم با اعتقادات مذهبي واسلامي ومتدين به دين اسلام وزبان رسمي مردم فارسي امابه گويش محلي مازندراني وگيلك تكلم ميكنند.اين روستا 3 شهيد بزرگوار به انقلاب تقديم كرده است.

 در حال حاضراين روستا از امكانات آب،برق،گاز،تلفن ونيز راه آسفالته ومدرسه وامكانات بهداشتي (خانه بهداشت و....)زمين و باشگاه ورزشي فوتبال بهرمند مي باشند  فاصله اين روستا تاشهرستان بندر گز حدود 8 كيلو متر ميباشد.در ضمن شهرك صنعتي بندرگز نيز جزئ از زمينهاي اين روستا بوده است.

 در اين روستا طايفه هايي چون گرشاسبي.مسعودي ازطالقان  وحسيني .منوچهري ازپل سفيد واميري. بهمني از دامغان.كندابي .ميرشكاركه طايفه اي از هندوستان در زمان نادر شاه وكريمي . عقيلي.ايماني رود باركي. البرزي وهزارجريبي از روستاي لند و پيته نو هزارجريب .ميرزايي ازروستاي بنفش تپه و طايفه روزه دارازكردكوي ساكنين اين روستا را تشكيل و در حال حاضر دراين روستا سكونت دارند.

 اين روستا همچون روستاهاي اطراف پذيراي مهاجراني از روستا هاي هزار جريب واستان هاي شرقي كشور عزيز مان ايران به شمال كشور واز جمله اين روستا عزيمت نموده وساكن شدن وطايفه ديگري كه درصد كمي از جمعيت روستارا تشكيل ميدهند بنام گودار كه تقريباً قشر فقير وكم در امد روستا محسوب ميشوند كه در گذشته به كار نوازندگي ومطربي مشغول بوده اند و در كتاب جغرافيايي  تاريخي گيلان مازندران واذربايجان نوشته ابوالقاسم طاهري چاپ سال 1347درص53 اينطور آمده است آنان را بايد پارپاي مازندران خواندواين طايفه بي شباهت به يكي از قبايل هندي (كولي)نمي باشندكه درگذشته به كشور عزيزمان ايران وبخصوص منطقه شمال كشور عزيمت نموده اند البته اين قشر باهمه تنگ دستي مردمي زحمت كش مي باشند.

 آثار تاريخي از گذشته در اين روستا بجاي مانده است كه متاسفانه مورد بي رحمي عده اي سود جو ونيز كم لطفي مسولين آثار باستاني وتاريخي از بين رفته يا كم رنگ شده است البته اهالي روستا وبه خصوص شوراي محترم بايد در اين زمينه پيگري و در جهت مرمت وباز سازي تلاش نمايد كه اين خود شناسنامه مردم روستا به حساب مي آيد ومردم نيز از كنار اين موضوع راحت عبور نكنند .از جمله اين آثار

1.قله دختر كه درمجاورت آن آبشاري زيبا وجود دارد كه زيبايي خاصي به آن ميدهد

2.قلعه پيرزن اين قلعه نيز در نزديكي اش آبشاري وجود دارد كه نقاش بزرگ به آن زيبايي خاصي داده است

3.آبشار خزه اي دالان در قلعه پيرزن قرار دارد

4.آبشار "چلم رز" كه در مجاورت دختر قله مي باشد

6.شيشار تپه  درشهرك صنعتي وروبروي كارخانه سم قرار دارد.

7.تپه لتكايي كه شايد همان لوتكا به زبان روسي قايق كوچك باشد

8.پارك زيباي جنگل باغو كه پروانه ساخت آن نيز صادر شده است.ساختش نيز آغاز شده كه اميدواريم مسولين موارد زيست محيطي رادرزمان احداث بطور دقيق در نظر داشته باشند.

9.قنات آبي كه شايد حدود بيشتر از دو قرن از احداث آن توسط شخصي بنام حاج رضا گرشاسب جهت مصرف آب شرب وكشاورزي روستا احداث شده بود كه در حال حاضر يكي از دو قنات، آب در آن جاري مي باشد اميد واريم كه شوراي محترم با مساعدت مالي اين دو قنات تاريخي نيز ترميم شود.

10. حمام خزانه اي كه در چندين سال قبل تخريب گرديد كه توسط خانمي  بنام كربلايي  زهراگشتاسب جهت استفاده عموم احداث شده بود.

11.رودخانه اي  كه از مجاورت اين روستا مي گذرد واز كوه ميرانلو سر چشمه گرفته واز از جنگل هاي زيباي كوه جهان مورا عبور كرده واز كنار اين روستا عبور كرده وبه خليج استراباد ميريزدروايت است كه در زماني كه روسها در اين منطقه تجارت داشتند از اين رودخانه براي حمل الوار استفاده مي شده به اين صورت كه الوار را در جنگل به آب انداخته وآن را در سواحل خليج  استراباد از آب گرفته ودر ميان كشتي بارگيري مي كردند.

قدمت روستاي با غو به سال 711 هجري قمري ميرسد اين مطلب بنابه كتابي كه دراختيار آقاي حاج شيخ محمدشهسوار(از معتمدين و بزرگان و شاعر منطقه) قرار دارد و در اين كتاب از باغو با نام طاغو ياد شده است. جالب اين كه نقلي ازاين كتاب آمده است .سيد شريف جرجاني يكي از عالمان وقت تا سن 19 سالگي در اين روستا مي زيسته از اين روستا به جهت كسب علم وعلوم به مصر سفر كرده وپس ازآن به شيراز باز گشته  وخواجه شيراز نيز از شاگردان وي بوده است ودر شيراز نيز ازدنيا رفت ودرمحله سردزك شيراز مدفون است.

اين روستا از نظر امكانات تحصيلي از جمله نادر ترين روستا ها به حساب مي آيد به اين صورت كه درابتدا شايد مربوط به سالهاي قبل از 1340 باشد كه خانمي به نام ملا صديقه كه همسر حاج اصغر روزه دار بود جهت تحصيل كودكان مكتب خانه اي را دراين روستا راه اندازي نمود كه تا چندين سال جاي خالي مدرسه را دراين روستا پر ميكرد.اين خود نشان ان است كه زنان روستا در آن موقعيت زماني از بينش بازي بر خوردار بوده اند ودرسال 1347 نيز مدرسه ابتدايي دراين روستا احداث شد كه در حال حاضر نيز مورد استفاده كودكان روستا مي باشد نام اين مدرسه امير كبير است.

 


بندرگز/روستاي باغو
1394/09/09:تاریخ ثبت


روستای لیوان غربی 
#

لیوان غربی روستایی است از توابع شهرستان بندرگز و استان گلستان که در 45کیلومتری غرب گرگان واقع است. جمعیت آن بر اساس سرشماری سال 85، 1496 تن بوده که به زبان فارسی و گویش مازندرانی تکلم میکنند.

 ازاین روستا در اسناد وقفی سال 910 هجری قمری که مربوط به اوایل دوران صفویه است با نام لوان نام برده شده است. این روستا دارای جاذبه های گردشگری از جمله منطقه جنگلی چشمه بلبل در جنوب آن می باشد.

 


بندرگز/ روستای لیوان غربی
1394/09/09:تاریخ ثبت


پارک جنگلی باغو 
#

اين پارک در ضلع جنوب شرقي شهرستان بندر گز قرار دارد و يکي از مکان‌هاي جذاب براي گردشگران و مسافران است. در اين پارک زيرساخت‌هاي لازم گردشگري از جمله راه دسترسي، آب، برق، پارکينگ، سکوي نشيمن، استراحتگاه، سرويس‌هاي بهداشتي و ساير زيرساخت‌هاي مورد نياز مهيا مي‌شود .


بندرگز/پارک جنگلی باغو
1394/09/09:تاریخ ثبت