سایت گردشگردی
هیرکان توریسم

جاذبه های طبیعیDeprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home2/hirkanto/public_html/connect.php on line 3
پارک جنگلي دلند 
hirkantourism.ir

پارک جنگلي دلند در 11 کيلومتري غرب آزاد شهر- علي‌آباد، شاهراه آسيايي تهران ـ مشهد و در شرق دلند واقع شده است. واژه دلند به معناي منطقه پوشيده از جنگل‌هاي انبوه مي‌باشد.

جزو آن دسته از پارک‌هاي جنگلي است که امکانات تفرجگاهي مناسبي از قبيل ميز، نيمکت، آب آشاميدني، سرويس بهداشتي و نمازخانه دارد. پارک جنگلي دلند قابليت‌هاي تفرجگاهي ويژه‌اي دارد و مورد استفاده وسيع مسافران بين راهي قرارمي‌گيرد. ارتفاع از سطح دريا بين 80 ـ 120 متر و شيب عمومي پارک بسيارکم و يکنواخت بين 5/0 ـ الي 1 درصد است. ميزان بارندگي ساليانه 500 تا 600 ميلي متر مي‌باشد که بيشتر آن در بهار و کمتر آن در تابستان است. دماي متوسط 21 درجه سانتي گراد و حداکثر 36 و حداقل 3 ـ درجه سانتي گراد و رطوبت آن 67% است .

خاک محدوده پارک، رسي، شني، داراي سنگ مادر آهکي است که منشا آن از لوم‌هاي بادي و حاصل دوران چهارم زمين شناسي است. تيپ گياهي آن بلوط، ممرزستان، آزاد و انجيلي بوده و به ندرت سپيدار و افرا و اوجا در آن يافت مي‌شود. به دليل وجود درختان آزاد که امروزه از گياهان مورد تهديد است، بخشي از اين پارک به عنوان ذخيره گاه جنگلي به ثبت رسيده است و اين خود از ويژگي‌هاي اين پارک محسوب مي‌شود.

اين پارک جزو پارک‌هاي جنگلي است که امکانات تفرجگاهي مناسبي از قبيل ميز، نيمکت، آب آشاميدني، سرويس بهداشتي و نمازخانه دارد. پا رک جنگلي دلند قابليت‌هاي تفرجگاهي ويژه‌اي دارد و مورد استفاده وسيع مسافران بين راهي قرارمي‌گيرد. بازديد کنندگان پارک اغلب در فصول بهار و تابستان حضور مي‌يابند و اغلب از اهالي منطقه و شهرهاي اطراف و زايرين و مسافرين مشهد مقدس ميباشند. اگر چه طرح مصوب اين پارک در سال 1357 بوده ولي چند سال جلوتر امکانات رفاهي در آن نصب و ايجاد گرديد . در سال‌هاي بعد امکاناتي از قبيل مسيرهاي آسفالته، آب رساني و برق رساني، پارک کودک، نمازخانه، سرويسهاي بهداشتي، مناطق کمپينگ و پيک نيک، ساختمان نگهباني، پناهگاه‌هاي چوبي، مهمانسرا و چاه‌هاي عميق و نيمه عميق در آن داير گرديده است .

 


دلند/پارک جنگلي دلند
1394/09/23:تاریخ ثبت