سایت گردشگردی
هیرکان توریسم

جاذبه های طبیعیDeprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home2/hirkanto/public_html/connect.php on line 3
آبشارجنگل گلستان 
hirkantourism.ir

این آبشار یكی از آبشارهای مهم پارك ملی گلستان است. و در تفرجگاه پارك واقع شده است. دارای 5/19 متر ارتفاع است و از آبشارهای صخره ای استان گلستان بشمار میرودمحیط اطراف این آبشار زیبا پوشیده از درختان پهن برگ میباشد.


گالیکش/آبشارجنگل گلستان
1394/09/27:تاریخ ثبت


پارک ملی گلستان 
hirkantourism.ir

پارک ملی گلستان به حدود 92 هزار هکتار مساحت در شرقی‌ترین نقطه استان گلستان قرار دارد.
این پارک در 30 کیلومتری شرق شهر گالیکش از توابع شهرستان مینودشت و در 115 کیلومتری غرب بجنورد به عنوان گلوگاه استان گلستان بشمار می رود.

عبور جاده بین‌المللی تهران – مشهد از میان این پارک سبب شده تا زائران امام هشتم و مسافران نوروزی ساعاتی هر چند کوتاه از استراحتگاه این پارک استفاده کنند.

پارک ملی گلستان به عنوان نخستین و قدیمی‌ترین پارک ملی کشور تا قبل از سال  ۱۳۳۶ از شکارگا‌ههای شناخته شده و پر آوازه کشور به شمار می‌رفت که به جنگل گلستان شهرت داشت.

 پارک ملی گلستان در سال 1977 میلادی به عنوان ذخیره گاه زیست کره انتخاب شد و در شبکه ذخیره‌گاه‌های زیست کره جهان به دلیل شرایط و موقعیت خاص این گونه مناطق منحصر به فرد به شمار می‌آید. پارک ملی گلستان از قدیمی‌ترین پارک‌های ملی جهان به شمار می‌رود.

این جا مکانی است که زیبایی شاخ‌های مارال بسان زیبایی شاخسارهای درختان پرشکوهی است که شاید در هیچ جای دنیا نتوان مثل آنها را دید. کوچکترین و ظریف‌ترین گوزن ایران، شوکای خجول و گریزپا در این پارک جایی برای خود دارد.

همای پارک ملی گلستان همانند همای تخت جمشید، سنگی نیست. پرواز می‌کند و بچه می‌زاید. اینها همه از طراوت پارک ملی گلستان با ما سخن می‌گوید.

پارک ملی گلستان منطقه‌ای است که در آن یک هشتم گونه‌های گیاهی، یک سوم گونه‌های پرندگان و بیش از یک دوم پستانداران کشور را به تنهایی در خود جای داده است.

تنوع زیستی پارک ملی گلستان چنان است که آن را در چهارچوب یک کشور و یا در گستره‌ای با حداقل 5 درجه عرض جغرافیایی می‌توان تصور کرد. اما آنچه همه خوبان دارند، پارک گلستان به تنهایی دارد.

گونه‌های گیاهی این پارک شاخص‌های گونه‌‌های هیرکانی، ایرانی – تورانی،‌ مدیترانه‌ای، اروپا – سیبری و… را توأمان دارد.

گونه‌های گیاهی پارک آن قدر وسیع است که شامل گونه‌های باستانی، اندمیک (گونه‌هایی که فقط در مرز جغرافیایی ایران وجود دارند)، اقتصادی، زینتی، دارویی، حفاظتی، در معرض تهدید و… می‌شود.

کل، بز، قوچ اوریال، خرس قهوه‌ای، پلنگ، گربه جنگلی، خوک وحشی، قشی از یک طرف و قرقی، عقاب طلایی، جغد، دارکوب و سینه‌سرخ از طرفی دیگر تنها تعدادی از شگفتی‌های این پارک به حساب می‌آیند.

پارک ملی گلستان از لحاظ منابع آبی هم بسیار غنی است و شامل رودخانه‌های دائمی،‌ نهرها و چشمه‌های فراوان می‌شود که چشم‌اندازهای متنوع پارک مدیون آنها هستند.

پارک ملی گلستان از نظر طبقه‌بندی اقلیمی، دارای 3 اقلیم متفاوت خشک، نیمه‌خشک و نیمه‌مرطوب است، به همین دلیل این پارک پوشش گیاهی متنوع از استپی خشک تا جنگل‌های انبوه دارد.

در این پارک زیبا آبشارهای زیبایی وجود دارد که مسافران در کنار آبشارها و رودخانه‌های آن به استراحت می‌پردازند.

علاوه بر آبشار زیبای آق سو، آبشار جنگل گلستان با ارتفاع  ۷0 متر و آبدهی ۳۰ لیتر در ثانیه،  ۴۰ کیلومتری شهر گالیکش قرار دارد.

در این پارک رودخانه‌های متعددی جریان دارد که از مهمترین آنها می‌توان به رودخانه‌های مادرسو، زاو ، قرتو، چشمه‌های گلشن، گلستان، جانو، سردارخانه، دوشان، آق سو و کرکولی اشاره کرد.

 

گالیکش/پارک ملی گلستان
1394/09/25:تاریخ ثبت


آبشارهای لوه 
hirkantourism.ir

آبشارهای لوه در فاصله 14 کیلومتری غرب پارک ملی گلستان و در جنوب روستای لوه در شهر گالیکش شهرستان مینودشت واقع شده‌اند.

از تقاطع راه اصلی تا این آبشارها نزدیک به 5 کیلومتر است. مجموعه آبشارهای لوه از چندین آبشار کوچک و بزرگ به‌ صورت پلکانی تشکیل شده که هر کدام آن‌ها، حوضچه‌هایی را تشکیل داده‌اند. ارتفاع یکی از آبشارها به 15 متر می‌رسد. همجواری این آبشار با پارک ملی گلستان و شاهراه تهران- مشهد، در کنار طبیعت زیبا و هوای لطیف آن، ارزش جهانگردی ویژه‌ای به آن بخشیده است.

 


گالیکش/آبشارهای لوه
1394/09/25:تاریخ ثبت


آبشارهای پاکندس 
hirkantourism.ir

آبشارهای پاکندس در موقعیت جغرافیایی N3714 E5534 در استان گلستان واقع است. در سه کیلو متری شمال روستای فارسیان آبشارهای پله کانی دره قره قا بطول 3 کیلومتر که از کوهپایه های منطقه پاکندس سرچشمه گرفته و تا دیو چشمه تداوم دارد در تمام فصل زمستان و بهار جلوه خاصی به منطقه بخشیده است.

بعد از گذر از روستای فارسیان و حدود 3 کیلومتر حرکت در جاده سیجان، یک کیلو متر قبل از رسیدن به دو راهی سیجان به پاکندس به این آبشارها خواهید رسید. با پارک ماشین در کنار جاده و 300 متر پیاده روی در راه کفی و خوب به این آبشارها خواهید رسید. البته این نکته هم قابل توجه است که این مکان طبیعی، زیبا و دیدنی همچنان بکر مانده و تابلو و راهنمایی برای مسافران و افراد در حال گذر از این مسیر وجود ندارد. این آبشارهای زیبا با توجه به دسترسی آسان آنها حتی برای مردم منطقه هم شناخته شده نیست و تاکنون کمتر کسی از این مناظر زیبا و کم نظیر دیدن کرده است.


گالیکش/آبشارهای پاکندس
1394/09/25:تاریخ ثبت


روستا و جنگل لوه 
hirkantourism.ir

منطقه ی جنگلی لوه

منطقه ي جنگلي حفاظت شده لوه و مجموعه آبشارهاي آن در موقعيت جغرافيايي N3719 E5546 در روستاي لوه استان گلستان واقع است. اين منطقه جنگلي داراي مناظر و چشم اندازهاي طبيعي و يكي از مناطق زيبا در استان مي باشد، كه در مجاورت غربي پارك ملي گلستان و جنو ب شرقي شهرستان گالیکش واقع گرديده است و داراي وسعت 3591 هكتار مي باشد.

اين منطقه از شمال به رود خانه دوغ از جنوب به ارتفاعات البرز و از غرب به روستاي آ ق قميش واز شرق به پارك ملي گلستان محدود است.

اقليم اين منطقه متاثر از رطوبت درياي خزر مي باشد. نزديكترين شهر به آن گاليكش مي باشد كه 16 كيلومتر با آن فاصله دارد. و روستاهاي اطراف آن صادق آباد، کرنگکفتر، آق قميش، تنگراه و كندسكو و روستاي لوه در محيط هاي داخلي منطقه واقع گرديده است.

منطقه لوه داراي پوشش گياهي از نوع جنگلهاي انبوه پهن برگ خزري شامل بلوط، آزاد، ممرز، خرمندي، انجيلي، زبان گنجشك، نمدار، اوجا، پلت، شيردار، وليك، ال، زرشك، توسكا، سياه تلو، گلابي وحشي ميباشد.

منطقه حفاظت شده لوه داراي گونه هاي با ارزش جانوري شامل: خرس، مرال، شوكا، انواع گربه هاي جنگلي، گرگ، روباه است. و از جمله زيستگاههاي بسيار مناسب و مهم براي مرال و شوكا به شمار مي رود .

اين منطقه با زيبايي شگفت انگيز خود و داشتن مناظر بسيار ديدني و دارا بودن گونه هاي مختلف پرندگان به ويژه پرندگان آوازه خوان همراه با چشمه سارها و از همه مهمتر آبشارهاي پلكاني لوه با ارتفاع 15 متر همه ساله قادر است گردشگران داخلي و خارجي فراواني را به خود جلب نمايد.

اهميت جنگلهاي بلوط لوه: جنگلهاي بلوط شمال پس از راشستانها با ارزش ترين توده هاي جنگلي است. گونه بلوط بلند مازو در بين درختان صنعتي شمال از معدود درختاني است كه بهره برداري آن مورد توجه تمامي گروههاي بهره بردار اعم از جنگل نشينان و روستاييان و صادرات بخش دولتي براي تراورس و راه آهن و... بوده است. و جنگلهاي لوه به دليل دارا بودن اين ويژگي از اهميت خاصي برخوردار بوده و حمايت و حفاظت ويژه اي را مي طلبد.

 زندگي جانوري در روستاي لوه:

همانطور که مي دانيم زندگي جانوري در تمام جهان با وضع طبيعي خصوصا به آب و هوا و پوشش گياهي بستگي دارد. با توجه به اينکه در شرق مازندران هر سه ناحيه آب و هوايي ايران يعني ناحيه بياباني و نيمه بياباني، ناحيه کوهستاني و ناحيه خزري را داريم، بنابراين تنوعي در جانوران و گياهان منطقه ملاحظه مي گردد. بنابر آنچه گفته شد در ناحيه کوهستاني و حاشيه نيمه بياباني و جلگه اي منطقه انواع و اقسام جانوراني چون: قوچ و ميش، کل، بز، خوک و گوزن، آهو، يوزپلنگ، گراز، خرس، شوکا، پلنگ، گربه وحشي، روباه، شغال و خرگوش وحشي و پرندگان: عقاب، کرکس، تيهو، کبک، کبوتروحشي، دم جنبانک، قرقاول، جغد، هدهد، دارکوب، بلبل و ... را مي توان نام برد.

 


گالیکش/روستاوجنگل لوه
1394/09/25:تاریخ ثبت


روستای تنگراه 
hirkantourism.ir

 روستای زیبای تنگراه در ابتدای ورودی استان گلستان از محور شرق واقع شده و به بیان دیگر دروازه ورود و خروج به استان به شمار می آید، که با نقطه تلاقی سه استان گلستان، خراسان شمالی وسمنان می باشد.

موقعیت جغرافیایی روستای تنگراه

 روستای تنگراه از توابع دهستان قراولان، بخش گالیکش می باشد. این روستا در حدود 30 کیلو متر ی شرق شهر گالیکش و در مسیر جاده خراسان  - گلستان  واقع شده است.

این روستا از سمت شرق به جنگل گلستان، ازسمت شمال به رشته کوه بیلی و کوه های خواجه صالح، از غرب به روستای ترجنلی و از جنوب به رودخانه دوغ و کوه چغانلی، قوشبان و جمشید آباد محدود شده است.

این روستا در یک تنگه ای که دو طرف آن موانع طبیعی و دارای یک منظره زیبا شکل گرفته که در شمال رشته کوه قره کسمور و در جنوب روستا رود دوغ و رشته کوه کوسون وجود دارد و رودخانه دوغ که نام دیگر آن رود مادر سو می باشد، از ارتفاعات کوه قزل گلده ( استان خراسان  شمالی ) سرچشمه می گیرد.

وضعیت اقتصادی روستای تنگراه

در این روستا با وجود منابع غنی آبهای زیر زمینی و خاک مناسب و قابلیت نسبتا ٌ خوب مراتع کوهستانی و دشتی این فعالیت عمده ساکنین معطوف به بخشهای کشاورزی و دامپروری می باشد. این فعالیتها عمده معیشت خانوارها و زمینه اشتغال مردان خانواده را تشکیل می دهد. صنایع دستی و روستایی نیز با گسترش در میان روستائیان در سطح محدودی به اقتصاد خانواده کمک نموده و زمینه ای مناسب را برای اشتغال زنان روستایی فراهم می نماید.

 از محصولات عمده این روستامی توان به گندم – برنج – پنبه و ...  نام برد ودامداری هم به دلایل مختلف نقش کمتری دارد.

موقعیت کشاورزی و منابع طبیعی روستای تنگراه

اراضی کشاورزی روستا در جهات مختلف با کاربری های متفاوت به لحاظ وضعیت پستی و بلندی های زمین گونه های نباتی گسترش یافته است، و به صورت چند کشتی عمل می نماید.

 در جنوب روستا بدلیل وجود رودخانه دوغ و نیاز کشاورزی به منابع آبی از لحاظ آبیاری تقریبا ٌ مزارع این قسمت مشکل کم آبی به چشم نمی خورد. و زمینهای این قسمت زیر کشت محصولاتی چون گندم، برنج و ... قرار می گیرند.

در قسمت شمالی این روستا بدلیل کوهستانی بودن غیر قا بل کشت است، و از این بابت روستائیان به کشت درخت و درختچه مبادرت ورزیده اند.

 در قسمت غرب این روستا به همت سازمان جهاد کشاورزی و با همکاری روستائیان قسمتی از اراضی زیر کشت زیتون رفته است.

رودخانه دوغ

 مهمترین رودخانه روستای تنگراه، رودخانه دوغ است. سرچشمه اصلی این رودخانه از آب دره های مشرف به این رودخانه واقع در پارک ملی گلستان شروع می گردد. 

 چشمه هایی از قبیل تنگه گل، افرالی، خان دوشان، لوه و تنگراه که همگی دارای آب شیرین دائمی هستند، به این رودخانه منتهی می شوند. این رودخانه پس از طی مسافتی به موازات جاده بین المللی پس از پل 14 متری ( پل بین روستای آق قمیش و دارآباد ) با قطع جاده جهت آن به سمت شمال غربی تغیر یافته و وارد شهرستان کلاله می گردد.

در حوزه رودخانه دوغ، چشمه های گلستان واقع در جنگل گلستان، چشمه های لال و اشکان روستای بش اویلی و نعلین و ناتلودار واقع در جنگل لوه و در حوزه رودخانه قلی تپه چشمه های جنوب قلی تپه و روستای تاشته قابل ذکر است.

آب و هوای روستا

 آب و هوای این بخش با توجه به ناهمورایها به دو نوع تقسیم می شود در ارتفاعات به علت کوهستانی بودن، آب و هوای معتدل کوهستانی است، و در نواحی کم ارتفاع و جلگه ای به آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب تبدیل می شود.

 جاذبه های روستای تنگراه

الف) جاذبه های تاریخی 

آثار تاریخی؛ فرهنگی شامل قلعه، غار، تپه، گورستان و محوطه های باز متعلق به دوران پیش از تاریخ تا سده های میانی اسلام  را شناسایی کند.

1-  تپه قلعه تخت سلیمان

2- غار میس غایه

3- محوطه باستانی دره قبرستان

4- محوطه باستانی تخت کردها

5- محوطه باستانی خدای قلی

6- تپه تخته گل

ب) جاذبه های صنایع دستی

مهمترین صنایع دستی در این روستا عبارتند از: نوغانداری و ابریشم بافی، نمد مالی، و بافت قالی و قالیچه.

ابریشم بافی

در بین صنایع دستی روستای تنگراه، ابریشم بافی جایگاه ویژه ای به خود اختصاص داده است. و در میان روستائیان این منطقه زنان روستایی به کار نوغانداری و ابریشم بافی می پردازند. انواع دست بافته های سنتی ابریشمی عبارتند از: انواع شال و روسری – انواع چادرشب – انواع دستمال – انواع روسری – انواع نوار …

نمدمالی

بدلیل داشتن شرایط آب و هوایی و اقلیمی مناسب در این شهرستان و وجود مراتع و چراگاهها، دامپروری و پرورش گوسفند بسیار مورد توجه است، و به همین سبب شرایط پرداختن به نمدمالی مهیا می باشد. از این رو در روستا تنگراه نمدمالی رواج دارد. و زنان نمدمال بیشتر در فصل بهار و تابستان بعد از چیدن پشم گوسفندان، به نمدمالی می پردازند.

ج)جاذبه های طبیعی و گردشگری

در شرح زیر به معرفی مهمترین جاذبه های طبیعی روستای تنگراه اشاره می شود.

1) پارک ملی گلستان

 بهشت زمینی و سرسبز طبیعت ایران یعنی بوستان گلستان در منطقه کوهستانی و در منتهی الیه شرق جنگلهای شمال کشور و در بخش گالیکش و روستای تنگراه و درفاصله 45 کیلومتری شرق مینودشت و 150کیلومتری شرق گرگان و 115کیلومتری غرب بجنورد و در مسیر جاده بین المللی تهران – مشهد واقع شده است.

2)آبشار گلستان

آبشار گلستان در پارک ملی گلستان و در کنار جاده بین المللی و 5 کیلومتری شرق تنگه گل 15 کیلو متری روستای تنگراه واقع شده است. ارتفاع آبشار حدود 5/19 متر و دارای آب همیشگی است.

3)آبشار آق سو

آبشار آق سو به فاصله 17 کیلو متری روستای تنگراه و در انتهای شرق پارک ملی گلستان واقع است.

کوهها و ارتفاعات در محدوده پارک ملی گلستان

4) کوه های آله باغ

 این کوه ها در جنوب غربی پارک قرار داشته و از بلندترین ارتفاعات پارک ملی گلستان به شمار می روند.

5)بیلی کوه

 این کوه با ارتفاع 1299 متر در محدوده گالیکش، دهستان قراولان و در 41 کیلومتری شمال شرقی مرکز شهرستان مینودشت واقع شده است.

6) کوه های گلستان وایشی

این ارتفاعات نیز در قسمت غربی پارک و مشرف بر شاهراه آسیایی قرار دارد. قسمت هایی از این ارتفاعات صخره ای بوده و اکثر آنها پوشیده از جنگل است.

7)   ارتفاعات فرغون زاو داش خرمن

این ارتفاعات واقع در شمال غربی پارک، بوسیله دره های متعدد از هم جدا می شوند. در ناحیه فرغون و زاو صخره های متعددی در این ارتفاعات به چشم می خورد. بلندترین ارتفاع در این کوه ها تا 1550 متر از سطح دریا است.

8)ارتفاعات کندسکوه و دشت شاد

این ارتفاعات جنگلی در منتهی الیه جنوب غربی پارک قرار دارد.

9)ارتفاعات آلمه

این ارتفاعات در جنوب شرقی پارک واقع شده است، و شامل کوه های دو طرفه دره آلمه است، که در سمت غربی به تخت آلمه که بلندتر از ارتفاعات شرقی می باشد، متصل است.

10)ارتفاعات قردره و درگرمانلی

این ارتفاعات در شرق پارک و غرب گردنه یاغتیکان و تقریبا به موازات ارتفاعات آلمه از شرق به غرب امتداد دارد، و دارای پوشش اورس است.

11)ارتفاعات قره قاشلی و قورتو

این ارتفاعات در شمال پارک و جنوب جاده سولگرد به لهندرود قرار گرفته و دارای درخت های پراکنده اورس است.

12)ارتفاعات دیورکجی و سوفی قورچی

این ارتفاعات تقریبا در مراکز پارک قرار گرفته و یکی از نواحی گذرگاهی پارک ملی گلستان است، که درختان اورس و سایر درختان و درختچه های جوامع گذرگاهی مانند زرشک، سیاه تلو و ولیک در گستره ی مراتع آن پراکنده دارد.

13)دره ها

 پارک ملی گلستان دارای دره های متعددی است، که ذکر تمامی آنها مقدور نیست، و تنها به ذکر چند دره مشهور آن بسنده می شود.

14)دره آلما

مشهور ترین دره پارک است، که از منتهی الیه شمال دشت میرزابایلو شروع و به چشمه آلمه ختم می گردد. این دره پوشیده از درختچه هایی مانند: سیاه تلو، زرشک، کیکوم، پالاخور و ولیک است. دره آلمه یکی از بهترین زیستگاه های قوچ و میش اوریال در کشور است.

15)دره آق سو

 این دره در جنوب پارک و درست در مرز استان های خراسان و گلستان قرار گرفته و دو طرف آن پوشیده از جنگل است.

16)دره آبشار

 این دره در پنج کیلو متری شرق تنگه گل در کنار شاهراه آسیایی واقع و در دره جنگلی کوچکی است، که انتهای آن آبشار بلند و زیبایی قرار دارد.

17)دره سوارباغی

دره ای صخره ای و جنگلی است، که از پشت ساختمان های تنگه گل شروع می شود، و رو به شمال تا تخت سوار باغی ادامه دارد، و یکی از زیستگاه های مرال، کل، بز، گراز، خرس و پلنگ در پارک ملی گلستان است.

18)دره آل دالی

امتداد این دره نیز تقریباً از شمال به جنوب بوده و مدخل آن پوشیده از جنگل است، در این دره چشمه های متعددی تشکیل آب دائمی داده و به رودخانه دوغ می ریزند.

19)دره آدینه سد

از جمله دره های جنگلی شمال شاهراه آسیایی است، که شمال آن ارتفاعات صخره ای دارد.

20)دره آدم چاغران

 این دره دو شعبه دارد، که در محل بوزاغان واقع در کنار شاهراه آسیایی به هم می پیوندند، یکی از شعب شمالی؛ جنوبی است

21)دره جمشید آباد

این دره که جهت تقریبی آن شمال به جنوب است، در غرب پارک واقع شده و ازجنگل های ناحیه خزری با درختان تنومند پوشیده شده و از زیستگاه های بسیار مهم مرال، توکا و گراز است.

22)دره قرقان

 این دره در منتهی الیه شمال غربی پارک واقع شده و یکی از زیبا ترین دره های پارک ملی گلستان به شمار می رود.

23)دره قرنکی جنگل

در شمال شاهراه آسیایی و در آخرین حد جنگلهای پهن برگ بعد از پیچ سلیمان کشته واقع شده و منتهی الیه شمالی آن پس از انحراف به سمت شرق به تخت آلمه ختم می شود، این دره تقریباً یکی از سرچشمه های اصلی رودخانه دوغ است.

24)دره قز قلعه

 این دره در جنوب پارک واقع شده و پوشیده از جنگلهای ناحیه خزری است، و زیستگاه های قوچ و میش، کل، بز، مرال و خرس به شمار می رود.

25)دره آله باغ

 این دره نیز از دره های جنوبی پارک است، و آب جاری آن به سمت خارج پارک جریان دارد.

26)دره شاه تیغ

 این دره در جنوب شاهراه آسیایی واقع شده و دارای آب جاری است، که آب آن به رودخانه دوغ می ریزد.

27)دره دگر مانلی و قره گون اول (آفتاب گیر پیر)    

 یکی ازدره های وسیع شرق پارک است، که در آن آب جریان داشته و پوشش های متراکمی از گونه افرا در آن دیده می شود.

28)دره کرکاولی

 این دره نیز در نزدیکی آلمه واقع شده و دارای آب است، و امتداد آن شرقی؛ غربی است. دره کرکولی در ناحیه گذر گاهی جنگل به مرتفع تشکیل شده است.

29)دره خشک

 جهت آن غربی؛ شرقی و دارای جنگل های باز اورس و پوششی از بوته های استپی است. این دره نقاط صخره ای دارد، و  زیستگاه کل، بز، قوچ و میش است.

30)دره نکار بندی

 این دره نیز غربی – شرقی بوده و اکو سیستم آن مانند دره خشک است. این دره و دره های دگر مانلی و دره خشک هر سه به قله دیورکجی ختم می شوند.

موزه حیات وحش پارک ملی گلستان

این موزه در منتهی الیه شرقی محدوده پارک ملی گلستان قرار دارد، و مجموعه ای غنی و متنوع از جوامع گیاهی و جانوری می باشد. و گیاهان و حیوانات وحشی و منحصر به فرد در آن قرار دارد. در این موقعیت خاص جغرافیایی و جاذبه های توریستی و تفرجگاهی و چشم اندازها و مناطق طبیعی متنوع اطراف ( پارک ملی گلستان ) اهمیت فوق العاده ای دارند.

 

 


گالیکش/روستای تنگراه
1394/09/25:تاریخ ثبت


غار سُم 
hirkantourism.ir

غار سُم در ارتفاع 1700 متري از سطح دريا قرار دارد و داراي يک دهانه مي‌باشد. اين غار در نزديکي قله کوه خواجه قنبر (امامزاده بالاي کوه) در منطقه ناميج روستاي نام نيک بخش گاليکش شهرستان مينودشت به فاصله تقريبي 2 ساعت راهپيمايي قرار گرفته است.

اين غار طبيعي از جنس آهک مي‌باشد که بر اساس جريان آب از داخل سنگ‌هاي آهکي بسط و گسترش يافته است. دهانه اين غار در يک محوطه باستاني قرار دارد و در داخل غار بقاياي سفال‌ مربوط به دوران کهن و اسکلت‌هايي ديده شده است.

در دهليزهاي آغازي اين غار نيز بقاياي اسکلت انساني موجود است. غار سم؛ دومين غار عميق کشور مي‌باشد. نام اين غار (سُم) در زبان محلي به معناي حفره و غار مي‌باشد.


گالیکش/غار سُم
1394/09/25:تاریخ ثبت


غار کیارام 
hirkantourism.ir

غار کیارام كه در محل به نام «غار وسط دل دل» معروف است، در 6 کیلومتری روستای فرنگ از توابع فارسيان (در 13 کیلومتری گاليكش) شهرستان مينودشت قرار دارد.

غار كيارام به لحاظ قدمت، قديمی‌ترين غار مسكونی شناخته شده در استان گلستان محسوب می‌شود. در سال 1342 خورشیدی، چارلز مک بورنی از دانشگاه كمبريج انگلستان مكان باستانی فوق را شناسايی و اقدام به گمانه‌زنی نمود. بر اساس آثار به دست آمده از حفاری، قدمت اين مكان به دوره پارينه سنگی ميانه (حدوداً صدهزار سال قبل از ميلاد) می‌رسد و اين غار در اين دوران محل سكونت گروه‌های شكارچی و جمع‌آوردگان غذا بوده است.

در جلوی غار یک رودخانه فصلی وجود دارد که هفت متر پایین تر از کف غار است و اطراف آن پوششی جنگلی  یکی از زیباترین جاذبه های این محوطه به شمار می آید.

یکی دیگر از زیبایی های این غار نگاره است از گردونه غار داخل یک دایره حجاری شده است. این نگاره که بر اثر گذشت زمان و جنس صخره ها اندکی کمرنگ شده، یکی از قدیمی ترین نقش های اعتقادی آریایی هاست.


گالیکش/غار کیارام
1394/09/25:تاریخ ثبت


غار گَرُو 
hirkantourism.ir

غار گرو در روستای دوزین بخش گالیکش شهرستان مینودشت قرار دارد. غار گَرُو که گرآو نیز گفته می‌شود، در ارتفاع 1189 متری از سطح دریا واقع شده است و دارای یک دهانه می‌باشد. طول این غار تقریباً 200 متر است. این غار طبیعی بر اثر جریان آب تشکیل شده و در بهار و سال‌های پرآبی، آب از دهانه این غار جاری می‌شود و در راهروهای ورودی غار جریان می‌یابد. در قدیم این غار محل تامین آب روستای دوزین بوده است.


گالیکش/غار گَرُو
1394/09/25:تاریخ ثبت


غار حمام خدایی 
hirkantourism.ir

غار حمام خدایی در ارتفاع 1050 متری از سطح دریا قرار دارد و دارای یک دهانه می‌باشد. در شرق روستای پنو و در کنار راه فرعی روستای پنو به دوزین، دهانه بزرگ این غار به خوبی در کنار دره کم عمقی که اهالی محل به آن اریبی می‌گویند، مشخص می‌باشد. روستای پنو از توابع دهستان فارسیان بخش گالیکش شهرستان مینودشت می‌باشد.

در قدیم به دلیل شکل خاص غار، مردم روستای پنو در زمستان برای استحمام از آب داخل غار و در تابستان از آب موجود در مقابل غار استفاده می‌کردند بنابراین به دلیل کارکرد این غار برای مردم محل، به این نام معروف شد.

توضیحاتی درباره نوع غار : غار حمام خدایی طبیعی و در سنگهای آهکی ایجاد شده است.

جانداران داخل غار : خفاش

 


گالیکش/غار حمام خدایی
1394/09/25:تاریخ ثبت