سایت گردشگردی
هیرکان توریسم

جاذبه های طبیعیDeprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home2/hirkanto/public_html/connect.php on line 3
سد گلستان 
hirkantourism.ir

استان گلستان از مناطق سیل‌خیز ایران می‌باشد. از جمله اقدامات انجام شده جهت کنترل سیل در این استان احداث سدهای گلستان و بوستان بر روی رودخانه گرگانرود می‌باشد. سد گلستان در 12 کیلومتری شمال شرقی شهرستان گنبد کاووس قرار دارد.

هدف از احداث آن توسعه اراضی ساحل راست گرگانرود با استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار در سطح 5600 هکتار خالص اراضی، کمک به بهبود اراضی فعلی شبکه آبیاری سد وشمگیر معادل 9200 هکتار و کنترل و مهار سیلاب‌های مخرب سالانه می‌باشد.

 سد از نوع خاكی همگن بوده كه ارتفاع تاج سد از پی حداكثر 25 متر، طول تاج سد 1350 متر، ضخامت در پی 200 متر و حجم مخزن در تراز نرمال 56 ميليون متر مكعب می‌باشد.


گنبد کاووس/سد گلستان
1394/09/25:تاریخ ثبت


تالاب آلماگل / دریاچه سیب 
hirkantourism.ir

تالاب آلماگل در حدود 55 کیلومتری شمال شهرستان گنبد كاووس و در ضلع شمالی جاده گرگان به اينچه برون واقع شده است. مساحت آن بالغ بر 200 هكتار می‌باشد و عمق آن از 1 تا 3 متر در نقاط مختلف، متغير است.

«آلماگل» یا همان دریاچه سیب آب و هوای مدیترانه‌ای دارد و همین باعث شده که در پاییز و زمستان که آب و هوای معتدلی دارد پذیرای پرنده‌های مهاجر از سیبری باشد.آب این تالاب از رودخانه اترک که در شمال آن جاریست تامین و بعد به دریاچه خزر می‌ریزد، به همین دلیل آب آن از آب دو تالاب آجی گل و آلاگل شیرین تراست.

 این تالاب منابع مغذی بسیاری دارد و گونه های آبزی مختلفی در آن زندگی می‌کنند. حاشیه تالاب را پوشش نی در بر گرفته و ضلع جنوبی آن هم پوشیده از جنگل‌های گزمی باشد.

این تالاب شامل ماهیانی  مثل کپور معمولی، کپورچه، آمور،گامبوزیاو ...
آلماگل گونه‌های مختلفی از پرندگان را در خود جای داده، مثل کشیم گردن سیاه، اردک سر سیاه،سرسفید، سیاه کاکل و تاجدار، غاز پیشانی سفید و ... که این تالاب را جایی امن برای زندگی می دانند و از درختان آن سیب می چینند.


گنبد کاووس/تالاب آلماگل/دریاچه سیب
1394/09/25:تاریخ ثبت


تالاب آلاگل / دریاچه رنگی 
hirkantourism.ir

تالاب آلاگل در 60 کیلومتری شمال گنبد کاووس و در شرق جاده آق‌قلا به اینچه‌برون واقع شده است. مساحت آن در زمان پرآبی به 2500 هکتار و عمق آن به 2/5 متر می‌رسد. آب این تالاب همانند تالاب‌های آجی‌گل و آلماگل از رودخانه مرزی اترک و زهکشی‌های طبیعی نهرهای شور به نام‌های سامان و شورجه تأمین می‌شود.

تالاب «آلاگل» که در میان شوره زار بزرگ ترکمن صحرا قرار دارد، از تالاب های آب شور ایران است. این تالاب در بین ترکمن ها به (دریاچه رنگی) معروفه، که دلیلش هم ویژگی اکولوژیکی این تالابه، که محل مناسبی برای پرورش ماهی های شور به ویژه سفید و کپورمی باشد. در ۶ ماه دوم سال چشم انداز زیباتری دارد و برای سفر مناسب تراست، چون هوای بهترو نوسان سطح آبش طوریه که هیچوقت به طور کامل خشک نمی شود.

این تالاب پناهگاه و زیستگاه مناسبی برای بیش از ۱۰۰ نوع پرنده است که تنها یه بخش کوچکی از این پرندگان بومین و مابقی پرنده های مهاجرین که از سیبری و مناطق شمالی به این منطقه آمدند. مثل غاز پیشانی سفید، فلامینگو، پلیکان سفید، قوی گنگ و...
جالب اینه که پرنده های این تالاب و گمیشان بیشترین شباهت رو از نظر ترکیب گونه ای با همدیگه دارند.

برخی از نقاط پیرامونی تالاب با نی و جگن و درختچه‌های گز پوشیده شده و بستر آن را در اکثر نقاط، پوشش سبزی از جلبک به‌طور یکنواخت دربر گرفته است.

 


گنبد کاووس/تالاب آلاگل/دریاچه رنگی
1394/09/25:تاریخ ثبت


تالاب بین المللی آجی گل 
hirkantourism.ir

تالاب آجی گل در جنوب رودخانه مرزی اترک به فاصله 75 کیلومتری شمال شهر گنبدکاووس واقع است. روستای تنگلی با 243 خانوار و 1195 نفر جمعیت در سال 1385 در شمال تالاب مذکور قرار دارد. این تالاب در اکوسیستمی بیابانی واقع گردیده است.

 تالاب بین المللی آجی گل در حدفاصل دو تالاب آلماگل و آلاگل  قرار دارد.  این تالاب يكي ديگر از تالاب هاي بخش داشلي برون است که  در غرب   روستای " اوخی تپه  "  و جنوب تنگلی قرار دارد . این تالاب همچنین در  شمال  " شوره زار آلاگل "  و  در فاصله 2 کیلومتری شرق  دریاچه "  شور " قرار دارد و ارتفاع آن  از سطح آبهای آزاد، منفی چهار متر است . 

مساحت تالاب حدود 320 هکتار و حجم آب  7/2 میلیون متر مکعب، و ارتفاع آن از سطح آبهای آزاد در عمیق ترین نقطه منفی چهار متر می باشد. این تالاب زیر نظر اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گنبدکاووس می باشد و جزو منطقه تیراندازی ممنوع نوار مرزی محسوب میگردد. این تالاب در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده و مالکیتی دولتی دارد. منابع تامین آب تالاب از نزولات جوی و سیلابهای رودخانه اترک تامین میشود. این تالاب قابلیتهای ویژه ای در جهت جذب توریست و تخقیقات دارد همچنین تغییر رژیم آبی رودخانه اترک در اثر سدسازی و کم آبی جزو عوامل تهدید کننده آن محسوب میشوند.

 حیات وحش

 پرندگان: فلامينگو، غاز پيشاني سفيد، پليکان سفيد، پليکان پاخاکستري، قوي گنگ، قوي فرياد کش، انواع کشيم ها، بو تيمار هاي کوچک، سليم ها و پرستو ها که بسته به شرایط جوی هر ساله چه از نظر جمعیت و چه از نظر انواع  متفاوت خواهد بود .

ماهیان تالاب: طبق گزارش های سازمان حفاظت محیط زیست در تالاب آجی گل  نزدیک به  8  گونه ماهی وجود دارد که 4 گونه آن شامل کلمه، سياه ماهی، آلبرنوس و " باربوس  بومی  و 4 گونه دیگر شامل  کپور معمولی، آمورچه، گامبوزيا و تيره کولی از  گو نه های غير بومی هستند.

 پوشش گیاهی

طابق  مطالعات  سازمان حفاظت محیط زیست مهم ترین گونه های گیاهی این تالاب عبارتند از  :Typha angustifolia – لوئي – گرز Tamarix aphylla شورگز – گزشاهي Potamogeton pectinatus بارهنگ آبي شانهاي –  Phragmites australis نی  - Ceratophyllum demersum  علف شاخي غوطه ور Ranunulus trichophyllus آلاله ميوه کرکي Juncus spp صوف - سازو Polygonum amphibium  دوزيست Myriophllom spicatum و  Carex spجگن.... اشاره کرد .

 تعارضات

کانال کشی  از تالاب آجی گل از طریق کانالی به طول6 کیلومتر با  ظرفیت حداکثر6/3 متر مکعب برثانیه. جاده کشی جاده کشی  نظیر  بیشتر تالاب های منطقه.  پمپاژ آب   برای  100  هکتار مزرعه زیتون: پمپاژ آب  از تالاب شرقی  بوسیله لوله  برای آبیاری  100 هکتار مزرعه زیتون  انجام می شود که متعلق به بانک کشاورزی گنبد کاووس است.

 


گنبد کاووس/تالاب بین المللی آجی گل
1394/09/25:تاریخ ثبت


بازارچه مرزی اینچه برون 
hirkantourism.ir

اینچه‌بُرون شهری مرزی در شهرستان گنبد کاووس، استان گلستان است. این شهر مرکز بخش داشلی‌برون است. جمعیت این شهر در سرشماری سال ۱۳۸۵ برابر با ۵٫۸۷۴ نفر بوده‌است.  

وجه تسمیه

با توجه به اینکه‌ای شهر در یک منطقه شوره‌زار قرار دارد و زمین‌های اطراف آن تحت تأثیر سیلاب های فصلی رودخانه اترک است از این‌رو این شهر بر باریکه تپه قرار دارد که به زبان محلی به آن اینچه برون گویند که اینچه و برون به ترتیب به معنی باریک و دماغه است. در زمان‌های قدیم اُطراق‌گاه مسافران خیوه و استرآباد بوده است.

مردم

ساکنین اینچه‌برون ترکمن از طایفه یموت و مانند بیشتر ترکمن‌ها مسلمان سنی و حنفی مذهب هستند. مردم اینچه‌برون به کشاورزی و دامداری و تجارت چمدانی در گمرک اینچه برون مشغول هستند.

جغرافیا

اینچه برون در شمال استان گلستان و در مرز کشور ترکمنستان قرار دارد. بازارچه مرزی اینچه برون مهمترین عامل تردد و جاذبه گردشگری به این شهر کوچک است. تالاب‌هایآلماگل و آلاگل از نقاط دیدنی آن است.

زمین‌های اطراف اینچه‌برون بیشتر شوره‌زار است. تالاب آلاگل دریاچه بزرگ آب شوری است که در کنار این شهر قرار دارد که از رودخانه اترک تغذیه می‌گردد.

قطار مسافری گرگان-اینچه‌برون در تاریخ ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور وقت افتتاح شد. این قطار ۳۳۶ صندلی اتوبوسی داشته و سرعت آن ۱۲۰ کیلومتر در ساعت است.

 کشاورزی و شیلات

در این شهرستان کشت گندم و جو و شالیکاری رونق دارد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شیلات گلستان سابقه پرورش ماهی بخصوص ماهیان گرم آبی در منطقه اینچه برون به سال ۱۳۶۴ برمی گردد و بزرگترین مزرعه پرورش ماهی به مساحت بیش از ۱۰۰ هکتار در منطقه واقع شده‌است.

دلیل شهرت

اهمیت سوق‌الجیشی اینچه برون مربوط به استقرار اولین گردان روس است که از طریق آن تسخیر و محاصره ترکمنستان میسر شد. اینچه برون محل اصلی وقوع حوادث رمان هفت جلدی آتش بدون دود مهمترین اثر نادر ابراهیمی است.

 


گنبد کاووس/بازارچه مرزی اینچه برون
1394/09/25:تاریخ ثبت


دریاچه مصنوعی گنبد کاووس 
hirkantourism.ir

نخستین دریاچه مصنوعی گلستان واقع در گنبد کاووس پس از چهار سال از احداث به انوع پسابها و آلاینده ها آلوده شده است. این دریاچه که به مساحت پنج هکتار و گنجایش 120 هزار مترمکعب آب در سال 84 و در ورودی شهر گنبد کاووس احداث شد، اکنون به دلیل ورود انواع پسابها و آلاینده ها نیازمند تخلیه آب و لایروبی است.
کدر بودن آب دریاچه، بوی نامطبوع ناشی از ورود انواع پسابهای مناطق حاشیه به این دریاچه، این مکان تفریحی و گردشگری شهرستان گنبد کاووس را از نظر زیست محیطی دچار مشکلاتی کرده است. این دریاچه که با هدف تلطیف هوای مناطق جنوب شرقی گنبد کاووس احداث شد اکنون خود از مشکلات زیست محیطی رنج می برد و در آرزوی زیباسازی و توجه است. دریاچه مصنوعی گنبد سال 84 همزمان با هفته دولت با مساحت 5 هکتار و با گنجایش 120 هزار متر مکعب آب به بهره برداری  رسیده است.

 

مساحت اسکله این دریاچه دارای ۸۵ مترمربع و اسکلت آن نیز به صورت بتنی است و با توجه به موقعیت قرار گرفتن این دریاچه و جهت غالب باد به سمت شهر، این دریاچه می‌تواند در تلطیف هوا به ویژه در منطقه جنوب شرقی شهر نقش بسزایی داشته باشد. قرار گرفتن دریاچه در نزدیکی پارک شادی و حاشیه تفرجگاهی به مساحت 13 هکتار جاذبه های این مکان را افزایش داده است.
متاسفانه در این دریاچه که اکنون به انواع آلودگیها دچار است، ماهی قزل آلا نیز پرورش داده می شود. آب دریاچه بسیار کدر است و بوی نامطبوع آن آزار دهنده است و ورود پسابها به این دریاچه تفریحی و گردشگری، مشکلات زیست محیطی را شدت بخشیده است.


گنبد کاووس/دریاچه مصنوعی گنبد کاووس
1394/09/25:تاریخ ثبت


مجتمع سواركاری 
hirkantourism.ir

مجتمع سواركاری گنبد کاووس در سال ۱۳۴۰ با اهداف مسابقه های كورس اسب دوانی و تولید و پرورش اسب های نژاده تركمن پایه گذاری گردید. پس از انقلاب مجموعه با تصویب شورای انقلاب به سازمان تربیت بدنی واگذار گردید و اکنون به مدت سه سال است كه مجتمع با همگی اموال منقول و غیر منقول به شركت تجهیز و نگهداری اماكن ورزشی سازمان تربیت بدنی واگذار گردید، واز سوی دیگر فدراسیون سوار كاری مجموعه را برای مدت نامعلومی از شركت تجهیز اجاره نموده است.
این مجموعه دارای ۱۲۰ هكتار زمین كشاورزی، پاركینگ، فضای سبز، پیست اسبدوانی به مساحت تقریبی ۳۰ هكتار، سوئیت، ویلا، استبل (اصطبل) زمستانه و تابستانه، جایگاه مسابقات واستخر شنامی باشد. مسابقه های اسبدوانی در فصل های بهار و پاییز برگزار می شودو دوستداران ِ بسیاری را از گوشه و كنار كشور به خود جذب می كند.مسابقه های اسبدوانی به جز گنبد کاووس در شهرهای تهران، مشهد، كردستان وبندر تركمن برگزار می گردد.


گنبد کاووس/مجتمع سواركاری
1394/09/25:تاریخ ثبت