سایت گردشگردی
هیرکان توریسم

جاذبه های طبیعیDeprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home2/hirkanto/public_html/connect.php on line 3
پارک جنگلی ناهارخوران 
hirkantourism.ir

ناهارخوران به صورت یک پارک جنگلی در جنوب شهر گرگان و در فاصلهٔ ۸ کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد. قدیمى ترین تفرجگاه استان گلستان در گرگان است كه بسیارى از ایرانیان با آن آشنایى دارند. 

از روایتهای قدیمی نیز چنین برمی‌آید که حجاج گرگانی که برای زیارت خانه کعبه به مکه عزیمت می‌کردند و یا برای زیارت بارگاه امام رضا به مشهد مشرف می‌شدند در راه بازگشت کاروان از کوههای جنوب گرگان به منطقه زیارت می‌رسیده و در آنجا پس از جندین ماه دوری، اطرافیان آنان به استقبالشان می‌رفته‌اند و در منطقه فعلی ناهارخوران جهت صرف ناهار توقف می‌کرده‌اند که امروزه به ناهارخوران مشهور شده‌است.

این پارك مجموعه اى از فضاهاى جنگلى در اطراف جاده و همچنین حاشیه رودخانه و محدوده هاى تاسیسات شهردارى و جهانگردى را شامل میشود كه از سال 1338 توسط سازمان جنگلها و مراتع كشور به منظور تامین تفرجگاه اهالى گرگان در اختیار شهردارى گرگان قرار داده شده است.

این مجموعه بدلیل موقعیت خاص جغرافیایى و واقع شدن در دو دامنه پر شیب، داراى آب و هواى مناسبى میباشد و همواره پذیراى گردشگران بسیارى است. در حال حاضر این مجموعه داراى رستوران و مهمانسرا متعلق به شهردارى و سازمان ایرانگردى و جهانگردى است، كه در آن چند هتل و دهها ویلا نیز وجود دارد.

درختان سر به فلک کشیده جنگل باستانی همراه با امکانات گردشگری ناهارخوران، تفرجگاهی زیبا با چشم اندازی دیدنی را در منطقه ایجاد کرده که نه تنها مردم استان بلکه گردشگران بی شماری در تمام ایام سال و بخصوص تعطیلات نوروز و تابستان به آن روی می آورند. به همین سبب کمتر گردشگری و مسافری است که به شهر گرگان سفر کرده و یکبار به ناهاخوران نرفته باشد.

این منطقه به دلیل داشتن چشم اندازهای زیبا، آب و هوای مناسب و نزدیکی به گرگان از زمان دور مورد توجه ساکنان شهر بوده، به طوری که اهالی بومی گرگان از این مکان، بخصوص در تابستان ها برای سپری کردن روزهای گرم بهره می برند و در ییلاق خوش آب و هوای ناهارخوران بعنی روستای زیارت زندگی می کردند.

در آن زمان که هنوز راه مناسبی برای عبور وسایل نقلیه از داخل جنگل وجود نداشت، اسب های روستاییان مردم را به روستا می رساندند. امروزه راه دسترسی معمول به ناهارخوران از داخل شهر و از طریق بلواری مقدور است که در انتها به میدان ناهارخوران ختم می شود و پس از آن جاده پرپیچ و خم روستای تفریحی و ییلاقی زیارت در دل جنگل سر به فلک کشیده آغاز می شود.

از لحاظ آب و هوایی، ناحیه ناهارخوران گرگان جزو نواحی معتدل و نیمه مرطوب خزری است که آب و هوای آن مطبوع و ملایم است و به دلیل افزایش ارتفاع، هوای خنک تری نسبت به شهر گرگان بویژه در فصل تابستان دارد. میانگین حداقل دمای هوای این منطقه بین 12 تا 22 درجه سانتی گراد و بارندگی متوسط سالانه آن 649 میلیمتر اعلام شده است.

این منطقه دارای توپوگرافی ناهمگن است، به این صورت که با شیبی تند شروع و سپس به صورت تقریبا یکنواخت تا انتهای منطقه ادامه می یابد. این پستی و بلندی پس از طی مسیر اولیه جاده و در ناحیه ای معروف به باباطاهر چشم انداز مناظری زیبا را در پیش روی بیننده قرار می دهد به طوری که در اطراف، فضای باز جنگلی و در افق دید کوه های زیبا و پوشیده از درخت قرار دارد.

ارتفاع متوسط بیشتر این منطقه حدود 400 تا 450 متر از سطح دریا است که در برخی نواحی به 700 تا 900 متر نیز می رسد. ارتفاعات ناهارخوران گرگان دارای دره، آبریزها و یال های زیادی است که محیط مناسبی را برای علاقه مندان به طبیعت و کوهپیمایان فراهم می کند.

ارتفاعات غرب و جنوب غربی میدان ناهارخوران مورد استفاده کوهپیمایان و مسیر اصلی صعود آنها برای رسیدن به سفید چشمه و ارتفاعات بالاتر است. دسترسی به این ارتفاعات از راه پله های سنگی قدیمی و زیبای موجود در محوطه ناهارخوران امکان پذیر است. پوشش گیاهی منطقه ناهارخوران از نوع معتدل و جنگل های آن خزری متعلق به جغرافیای گیاهی هیرکانی و دارای اراضی جنگلی متراکم است که با توجه به گردشگرپذیر بودن منطقه و دخالت انسانی در محیط، پوشش غیر بومی نیز در آن دیده می شود.

درختان بلوط، انجیلی، ممرز، افراپلت، نمدار، گیلاس وحشی، آزاد، خرمندی و درخچه های تمشک، کوله خاس، ازگیل و ولیک از گیاهان طبیعی و بومی و کاج، سرو، ماگنولیا، شمشاد، برگ نو، بید مجنون، پاپیل و مینا از گونه های دست کاشت آن است.

منابع آبی موجود در ناهارخوران شامل چندین چشمه در محدوده این منطقه است که معروف ترین آن سفید چشمه واقع در ارتفاعات اطراف آن است. تنها رودخانه ناهارخوران نیز زیارت است که از ارتفاعات روستای زیارت سرچشمه گرفته و با طول کلی 40 کیلومتر در طول منطقه جریان دارد و جزو حوضه آبریز قره سو است که یکی از منابع اصلی تامین آب شهر گرگان محسوب می شود.

از لحاظ گونه های جانوری هر چند به دلیل از بین رفتن حالت طبیعی و شهری شدن منطقه، جانوران زیادی در آن به چشم نمی خورند با این وجود شب ها یا زمانی که تراکم جمعیت انسانی آن کم است، مواردی از گراز، شغال، خفاش، موش، راسو، سنجاب، عقاب، شاهین، قمری، جغد، سهره، ریسک و مارمولک جنگلی در آن دیده می شود.

ناهارخوران از قدیم به عنوان یک منطقه جنگلی تفریحی شناخته می شد ولی در دهه های اخیر به دلایل مختلف از جمله استفاده نادرست از منابع طبیعی، جنگل زدایی و توسعه بی برنامه و بی رویه شهر گرگان، بافت آن تغییر کرده به طوری که مناطق مسکونی و اداری و امکانات شهری نیز به آن اضافه شده است بیشتر جاذبه های گردشگری ناهارخوران، طبیعی است و عمده بازدیدکنندگان برای استفاده از محیط، چشم انداز ها، آب و هوا، پیک نیک، پیاده روی، ورزش، کوهپیمایی و فعالیت های مشابه به این منطقه می آیند .
هم اکنون بیشتر نواحی مورد استفاده گردشگران در کنار بلوار قرار دارد مانند ناحیه معروف به تپه باباطاهر، محوطه و میدان ناهارخوران، جنگل دست کاشت و کاج و ناحیه معروف به پارادایز که با هتل ها، رستوران ها، شهر بازی بچه ها، بازارچه خرید و دیگر امکانات شرایط مطلوبی را برای گذراندن اوقات فراغتی همراه با آرامش در این منطقه فراهم کرده است .
           


گرگان/ پارک جنگلی ناهارخوران
1394/09/27:تاریخ ثبت


پارك جنگلي النگدره 
hirkantourism.ir

پارک جنگلی النگدره به مساحت ۱۸۵ هکتار و در ۵ کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان در مسیر جاده ناهار خوران قرار گرفته است.

محوطه النگدره مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان گرگان، بخش مرکزی، شمال پارک جنگلی النگدره واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ بهمن ۱۳۸۳ باشماره ثبت ۱۱۲۹۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

داخل این پارک جاده ای آسفالته وجود دارد و هر کجای ان که بخواهید می توانید بنشینید و از طبیعت بی نظیر آن بهره ببرید.

جنگل النگدره به عنوان یکی از 7 منطقه نمونه گردشگری کشور و همچنین پارک جنگلی شاخص شمال کشور انتخاب و معرفی شده است.

آب و هوای این منطقه حداقل ۱۰ درجه خنک تر از نقاط شهری و پرجمعیت است. به همین دلیل در اواخر بهار و سه ماه تابستان مسافران زیادی را به خود می خواند.

بهترین فصل سفر به النگدره بهار و تابستان است اما اگر برای عکاسی راهی این منطقه می شوید، پاییزها بهترین وقت عکاسی است. جنگل های النگدره و ناهارخوران زیباترین پاییزها را در میان جنگل های ایران دارند که اگر سرمای هوا را تاب بیاورید می توانند بهترین آثار هنری شما را خلق کنند.

پارک جنگلی النگدره، در دامنه جنگل های انبوه شمالی قرار دارد که از پوشش درختان جنگلی برخوردار است. مهم ترین انواع درختان این پارک جنگلی را انجیلو، ممرز، توسکا، لرگ، افرا، بلوط، بید، شیردار و خردمندی تشکیل می دهد .

آب مورد نیاز پارک از چشمه افرایی و زیبایی که در اطراف پارک واقع شده تأمین می شود. رودخانه « ملاشی» از قسمت جنوب پارک تا شمال امتداد داشته و تقریباً از وسط آن می گذرد. در نزدیکی این رودخانه، ۳ چشمه آب با کیفیت بسیار بالا قرار دارد که چشم انداز طبیعی منحصر به فردی ایجاد کرده است .

امکانات موجود در پارک النگدره شامل برق رسانی، سرویس های بهداشتی، جاده آسفالته، نمازخانه، پارک کودک، زمین ورزش، ساختمان های نگهبانی، منطقه کمپینگ و پیک نیک است.


 


گرگان/ پارك جنگلي النگدره
1394/09/27:تاریخ ثبت


پارک شهر 
hirkantourism.ir

پارک شهر گرگان در مرکز این شهر در حد فاصل میدان وحدت (شهرداری) و میدان ولیعصر (کاخ) قرار دارد.

تاریخ افتتاح این پارک در فروردین ماه سال 1343 بوده که در همین روز موزه گرگان نیز گشایش یافت.

پارک شهر گرگان دارای فضای بسیار زیبا و مفرح با پوشش گیاهی دیدنی می باشد. در قسمتی از پارک وسایل بازی و در قسمتی دیگر از پارک وسایل ورزشی که خصوصا افرادی که به ورزش صبحگاهی علاقمندند، میتوانند از آن بهره مند شوند.

کاخ موزه گرگان که به نامهای کاخ اختصاصی گرگان،کاخ سلطنتی گرگان و موزه گرگان نیز معروف است، در این پارک قرار دارد، که خاندان پهلوی جهت اقامت در گرگان از آن استفاده می نمودند. در ورودی کاخ نیز آبنمایی تعبیه شده که به زیبایی فضای پارک افزوده است.

در محوطه پارک، کتابخانه عمومی گرگان واقع شده که ازفضای مناسبی برای علاقمندان به کتاب و کتابخوانی برخوردار است. 

 

گرگان/ پارک شهر
1394/09/27:تاریخ ثبت


ارتفاعات هزارپیچ 
hirkantourism.ir

هزار پیچ یا هزار چم تپه‌ای است، مشرف بر شهر گرگان که دارای چشم‌انداز وسیعی از شهر می‌باشد، و یکی از قدیمی‌ترین تفریحگاه‌های این شهر محسوب می‌شود.

در سال‌های اخیر درخت‌های این تپه جنگلی قطع شدند اما با درخت‌کاری مجدد، دوباره به تفرجگاه مناسبی برای اهالی و زیستگاه مناسبی برای برخی از گونه‌های جانوری بومی تبدیل شد. از ویژگی‌های این تپه مصون ماندن آن از پایین‌ترین دامنه تا مرتفع‌ترین ارتفاعات از هرگونه ساخت و سازهای مسکونی می‌باشد.

در حال حاضر بخشی از تجهیزات صدا و سیما بر روی این تپه نصب شده است. در صورت اعمال روش‌های علمی و تکنیکی می‌توان وضعیت آن را بهبود بخشید. یکی از اقدامات در دست بررسی در این خصوص احداث پارکی به مساحت 10 هکتار در ارتفاعات منطقه هزار پیچ می‌باشد.

سوگله يا سرو گله نام تاريخي اين منطقه بوده که در چند دهه گذشته اين نام زيبا و تاريخي جاي خود را به هزارپيچ داده است. منطقه گردشي سوگله که مي توان از آن بعنوان بام گرگان ياد کرد بعد از محور ناهارخوران و النگدره، تنها فرصت باقيمانده براي توسعه پايدار گردشگري و صنعت توريسم در گرگان است.

هزار پيچ يکي از ارتفاعات اطراف گرگان است و به دليل موقعيت خاص و منظره خوبي که از شهر گرگان مي دهد مورد توجه مردم و گردشگراني که وارد شهر مي شوند قرار مي گيرد .

 


گرگان/ ارتفاعات هزارپیچ
1394/09/27:تاریخ ثبت


آبشار و آبگرم زيارت 
hirkantourism.ir

آبشار زيارت در گرگان و در میان جنگل ناهارخوران و در حاشیه روستای زیارت واقع است. ناهارخوران نقطه ای جنگلی در جنوب شهر گرگان است که در فاصله هشت کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد.

این منطقه از هوای نسبتا مطبوع و ملایم تری در مقایسه با شهر و مناطق شمالی این منطقه برخوردار است. به مرور زمان و با افزایش جمعیت و وسعت شهر گرگان از حدود 20 سال قبل فاصله بین مرکز شهر و ناهارخوران به صورت یک خیابان عمومی و نسبتا شلوغ و پررفت و آمد تبدیل شده و اکنون یکی از خیابان های اصلی گرگان است. این مسیر که به جاده ناهارخوران مشهور است، مسیری برای پیاده روی و تفریح مردم است. در این جنگل امکانات متعددی همچون آلاچیق، کمپینگ، رستوران، فروشگاه و سرویس بهداشتی برای گردشگران در نظر گرفته شده است.

 این روستای زیبا که هفت کیلومتر بعد از جاده ناهاخوران به سمت جنوب قرار دارد به لحاظ سبک معماری خانه ها و قدمت تاریخی آن جزو 20 روستای برتر گردشگری ایران است و جزو مهمترین روستاهای هدف گردشگری است. اگرچه در سال های اخیر بافت معماری این روستا به شدت آسیب دیده و زیبایی سابق را ندارد. این آبشار در 5 کیلومتری جنوب روستای زیارت و 19 کیلومتری جنوب گرگان و در مسیر یکی از شاخه های فرعی رودخانه خاصه رود زیارت بنام شاخه آبشار قراردارد. این شاخه رودخانه از طریق دو آبشار مجاور از ارتفاع 15متر به داخل محوطه حوضچه که در محل ریزش ایجاد شده می ریزد در کل محوطه آبشار ذرات و پودر مانند آب در هوا معلق است و به دلیل بالا بودن رطوبت نسبی محیط روی تخته سنگ ها نیز پوشیده از خزه و گلسنگ است .

 محیط پیرامون آبشار به دلیل ریزش آب از ارتفاع زیاد در محل آبشار به صورت غباری از قطرات آب در فضا مشاهده می شود. وجود چنین فضایی اطراف آبشار و صخره های پوشیده شده از خزه می تواند فضای بسیار مناسبی برای گردشگران تفریحی وکوهنوردی فراهم آورد .


گرگان/ آبشار و آبگرم
1394/09/27:تاریخ ثبت


آبشار باران کوه 
hirkantourism.ir

آبشار باران کوه در 18 کيلومترى جنوب غربى گرگان و در مسير رودخانه شصت‌کلا و پارک جنگلى باران‌کوه واقع شده است.

یکی از جاذبه های زیبای دهکده ییلاقی جهان نما مکانی است در شمال این دهکده که به چگل آتشان معروف است. غروب در کنار این دره زییایی خاص، چشم ها را خیره می کند. در افق در سمت راست دشت گرگان و در سمت چپ ساحل و خلیج زیبای گرگان و در زیرپای، روستاها و شهرهای گرگان و کردکوی، بندرترکمن، بندرگز قابل رصد کردن است.

در هنگام غروب جوشش ابرها و رنگ زيباي خورشيد در اين لحظات هم چون آتش در اين نقطه به چشم مي خورد و به همين دليل به اين مکان چگل آتشان مي گويند.

وجود چشمه هاي فراوان و وسعت دشت اين دهکده را در کنار گل ها و گياهان دارويي جنگلي و کوهستاني زيبايي خاصي به اين مکان مي دهد. گروه هاي محلي و کوهنوردي مي توانند از محور روستاي شموشک به جهان نما پس از پيمودن حدود 2 ساعت از مسير زيبا و بکر جنگلي به اين دشت پهناور برسند.

ريزش مداوم آب به صورت قطرات ريز و درشت شبيه باران از بالاي صخره هاي پوشيده از خزه وجه تسميه باران کوه است. اين در حالي است که صخره هاي سبز در اين منطقه شبيه چترهاي زيبايي هستند که از يک طرف به کوه چسبيده و از سوي ديگر آويزان هستند. آبي که منشا، اين همه زيبايي در باران کوه است از دل غارها و چشمه ها تامين مي شود، غارهاي باران کوه کوچک، باريک، دراز بوده و تعداد آن زياد است.

 


گرگان/ آبشار باران کوه
1394/09/27:تاریخ ثبت


برج گرگان 
hirkantourism.ir

این سازه عظیم به عنوان ” نماد مدرن ” شهر گرگان که از سوی شورای شهر گرگان به عنوان برج گرگان نامیده شد، در کنار دیگر نمادهای فرهنگی و تاریخی گرگان و در میدان بسیج، بزرگترین میدان شهری شمال کشور به شمار می‌آید و شهر گرگان که شهر تاریخ و طبیعت می باشد به همراه نمادها و جاذبه‌‌های متعدد تاریخی و طبیعی، یک نماد مدرن را نیز در بر گرفته است.

ارتفاع برج گرگان پنجاه و هفت متر می‌باشد و دومین برج بلند کشور پس از برج میلاد به شمار می‌رود، که در چهار طبقه و یک طبقه زیرزمین با کاربری تجاری و اداری به مساحت هزار و پانصد متر مربع و یک طبقه آشپزخانه به مساحت حدود دویست و پنجاه مترمربع در ارتفاع سی متری احداث شده است. همچنین، یک طبقه رستوران به مساحت سیصد متر مربع در ارتفاع سی و چهار متری و یک طبقه تراس به مساحت صد و هفتاد متر مربع در ارتفاع سی و هشت متری احداث شده است.

از ویژگی‌های منحصر بفرد این برج می‌توان به یک تراس مخصوص با نمای شهر و دشت گرگان و منطقه گردشگری سوگله یا هزارپیچ، همچنین رستوران گردان در یک فضای کروی شکل به ارتفاع دوازده متر، در بلندترین ساختمان استان و صاعقه گیر و آنتن پانزده متری با قابلیت تجهیزات ارتباطی اشاره نمود.

ساخت این سازه پنجاه و هفت متری به یاد سال پنجاه و هفت، سال پیروزی انقلاب اسلامی در سال هزار و سیصد و هشتاد و شش در میدان پنج هکتاری بسیج شروع شد.

فراهم کردن ایمنی و امنیت شهروندان برای استفاده از برج گرگان یکی از دغدغه‌‌های اصلی سازندگان آن به شمار می‌آمده، به همین دلیل یک زیرگذر عابر پیاده برای تردد ایمن عابران در ضلع شمال میدان بسیج ایجادشده است. در کنار این زیرگذر و در ضلع شمالی میدان، برای رفاه حال شهروندان و گردشگران و تسهیل عبور و مرور، یک پارکینگ به ظرفیت حدود دویست خودرو تعبیه شده است.
در اطراف برج گرگان امکاناتی همچون: پیاده روی اطراف برج، راه پله دسترسی به محوطه هم کف، کافی شاپ، بخش اداری، سرویس‌های بهداشتی و وضوخانه، فضاهای تجاری، آسانسور، راه پله فرار، نمازخانه و همچنین فضای سبز و آب نماهای زیبای پیرامون برج و نیز امکان دسترسی به اینترنت بی سیم از سوی شهرداری گرگان فراهم آمده است. این برج مجموعه ای کم نظیر به شمارمی آید که برای رفاه حال شهروندان، گردشگران و مسافران بنا شده است.


گرگان/ برج گرگان
1394/09/27:تاریخ ثبت


آبشارهای دره تل انبار 
hirkantourism.ir

آبشارهای دره تل انبار در استان گلستان واقع است. این دره در نزدیکی روستای زیارت واقع شده است. روستای زیارت در ۱۷ كيلومتري جنوب گرگان قرار دارد و داراي پتانسيل بالاي گردشگري است.

از روستای زيارت به سمت دوراهي آبشار زیارت یک جاده خاكي وجود دارد كه مي‌توان آن را با خودرو طی کرد. براي رسيدن به ابتداي اين دره 2 مسير وجود دارد كه مورد استفاده در صعود قله تل‌انبار هم قرار مي‌گيرد. مسير چشمه شهربت و ديگري مسیر چمازچال است.

مسیر چشمه شهریت کاملا پاکوب است. اين راه در قديم محل تردد اهالي روستاي چهارباغ و شاهكوه به زيارت و نهايتاً گرگان بوده است. پس از عبور از چشمه شهریت و ادامه مسیر تا چشمه سیاه خانی در ارتفاع 2300 متری، به یک دو راهی خواهید رسید که مسیر سمت راست به قله و مسیر سمت چپ که پاکوب کمتری دارد به سمت شرق به سمت دره می رود. پس از عبور از یک مرتع کوچک مسیر پاکوب به پایان می رسد و از این نقطه مسیری وجود ندارد. با ادامه حرکت به سمت شرق و عبور از یک دره، به دره تل انبار خواهید رسید.

رشته کوه تل انبار بخشی از کوههای البرز شرقی است که در جنوب شهر گرگان قرار دارد و در مرتفع ترین قسمت به ارتفاع 3030 متر دارای قله ای به همین نام (تل انبار) می باشد. دره در دامنه شمالی قله قرار دارد و دارای آبشارهای متعددی است که در انتها به آبشار دوقلوی روستای زیارت ختم می گردد. این دره از دو بخش اصلی تشکیل میگردد که شامل بخش بالای دره که از یال تل انبار تا آبشار حد فاصل منطقه صندوق به منطقه میان وله و همچنین بخش پایینی دره که از آبشار مذکور تا آبشار دوقلو است.

اين دره متشکل از 53 آبشار 2 الی 40 متری است كه 20 آبشار آن بیش از 10 متر ارتفاع دارند. برای بازدید از این آبشارها نیاز به مهارت های فنی و تجهیزات فرود است. 25 آبشار در این دره نیازمند فرود با طناب است. فصل مناسب برای عبور از این دره از اول تيرماه تا نيمه اول شهريورماه است. همچنین ابزار کارگاه زدن، دو حلقه طناب 50 متری و یک طناب 20 متری، اطلاع از وضعيت جوي منطقه، آشنايي كامل نفرات به فرود از ملزومات حرکت در این دره است. شایان ذکر است پس از فرود از آبشار اول این دره، باید مسیر را ادامه داد و راه بازگشت وجود ندارد. رودخانه با ديوار‌ه‌هاي بلند احاطه شده و همچون كانالي خروشان و كف آلود پايين مي‌رود. در اين قسمت از مسير ديگر درختي براي برپايي گارگاه نيست از این رو برای کارگاه زدن باید ازشكاف ديواره ها استفاده نمایید. انتهای این مسیر به آبشار زیارت گرگان ختم می شود. نکته مهم در اینگونه برنامه ها، توجه به عایق بندی صحیح و اصولی پوشاک، غذاها و سایر ملزومات مهم نظیر کیف کمکهای اولیه است. اکثر آبشارها کارگاه استاندارد و قابل اطمینانی ندارند و در برخی کارگاه ها از ابزارهای بسیار مستهلک و طنابچه های نازک، طنابهای پلاستیکی قدیمی، تسمه کمربند ایمنی اتومبیل و غیره استفاده شده که به شدت خطرناک هستند. توصیه میشود قبل از فرود از این آبشارها با وسایلی که در اختیار دارید کارگاهی ایمن تعبیه نمایید. بازدید از این دره نیازمند 2 روز زمان است. در برخی از نقاط دره امکان استفاده از تلفن همراه وجود دارد و این موضوع باید در اداره تیم و سرپرستی برنامه مورد توجه قرار گیرد.


گرگان/ آبشارهای دره تل انبار
1394/09/27:تاریخ ثبت


آبشار و جنگل رنگو 
hirkantourism.ir

آبشار رنگو در 15 كیلومتری جنوب غربی گرگان واقع گردیده، که از مسير پارك جنگلي و روستاي توشن در 5 كيلومتري جنوب گرگان قابل دسترسي است. منطقه جنگلی رنگو از شرق به ناهار خوران و از غرب به جنگل شصت کلا راه دارد.

محیط پیرامون رودخانه رنگو دارای هوای خنك و لطیف و با درختان سربه فلك كشیده پوشانده شده است. هرچند آبشار رنگو ارتفاع زیادی ندارد ولی به دلیل بستر نیم دایره‌ای كه دارای یك محل ریزش اصلی و چندین محل ریزش فرعی با حجم آب به نسبت قابل توجه، منظره‌ای جالب و دیدنی را بوجود آورده است. و علاوه بر آبشار اصلي رنگو، در مسير رودخانه جاري در ميان جنگل، آبشارهاي کوچک و بزرگ زيبايي ايجاد شده که هر کدام جلوه خاص خود را دارند.

جنگل رنگو داراي گرمابه قديمي – امامزاده ابراهيم مي باشد، که بناي آن به تازگي مرمت و بازسازي شده است.

این مجموعه فاقد امكانات تفرجگاهی برای علاقمندان به طبیعت است و تنها کمپ رنگو در بين راه قرار دارد، که اين کمپ براي اقامت طبيعت گردان و کوهنوردان، تعبيه شده است. 


گرگان/آبشار و جنگل رنگو
1394/09/27:تاریخ ثبت


روستا و جنگل قرن آباد 
hirkantourism.ir

روستای قرن آباد از توابع بخش مرکزی شهرستان گرگان در استان گلستان میباشد. جمعیت این روستا ۱٬۹۶۱ نفر (۵۰۷ خانوار) است.

وقتي كه از گرگان ۱۲ كيلومتر به طرف شرق حركت ميكنيم به جاده اي كه به طرف جنوب و سمت كوه هاي البرز امتداد دارد، ميرسيم اين جاده از بين دو روستا ميگذرد، روستاي آهنگرمحله و روستاي دوم روستاي قرن آباد ميباشد، و همينطور از وسط جنگل بسيار زيباي قرن آباد ميگذرد كه چشم هر بيننده اي را نوازش ميكند، در انتهاي اين جاده به امامزاده طیب ميرسيم كه درختان شمشاد اين امامزاده را احاطه كرده اند از همين رو اين امامزاده در بين مكان هاي زيارتي استان گلستان منحصر به فرد شده است.

از دیگر جاذبه های روستای قرن آباد وجود دو سد بسیار زیبا و آبشار بکر و دست نخورده ای که در عمق جنگل وجود دارد، و همچنین رودخانه ای که از ارتفاعات البرز سرچشمه می گیرد و از کنار امامزاده عبور می کند.

 

 


گرگان/روستا و جنگل قرن آباد
1394/09/27:تاریخ ثبت