سایت گردشگردی
هیرکان توریسم

جاذبه های طبیعیDeprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home2/hirkanto/public_html/connect.php on line 3
منطقه شکار ممنوع عزیزآباد 
hirkantourism.ir

منطقه شکار ممنوع عزیزآباد در 24 كيلومتری شرق شهرستان كلاله واقع گرديده است. مساحت آن در حدود 17000 هكتار است و بلندترين قسمت منطقه از سطح دريا 900 متر ارتفاع دارد. پستانداران ساکن در این منطقه بيش از 30 گونه هستند.

اين منطقه از سال 1361 تاكنون حدود دو دهه به عنوان منطقه شكار ممنوع حفاظت مي گردد. شرايط اقليمي تحت تاثير رطوبت درياي خزر و جريانات ناشي از بادهاي غربي همواره رطوبت قابل ملاحظه اي را به اين منطقه هدايت ميكند.

پوشش گياهي منطقه شامل گونه هاي درختي و درختچه اي مي باشند كه عبارتند از: بلوط، ممرز، اوجا، آزاد، ازگيل، زالزالك، آلوچه، عناب، تمشك، انجير، گردو، چنار، اين منطقه داراي جنگلهاي سوزني بر گان مي باشد كه يكي از زيستگاهها ي مهم ارس ميباشد و مي توان به گونه هاي ديگر چون كاج، سرو اشاره نمود كه از اهميت خاصي برخوردار هستند. پوشش گياهي ازگونه هاي بوته اي و علفي اين منطقه مي توان به تيره گندميان(جو وحشي،ني، گندم وحشي، چمن) وتيره نخوديان(ماش وحشي،شبدر وحشي،يونجه) وتيره كاسني(كاهوي وحشي،گل گندم،بو مادران،كنگر،بابونه(

حيات وحش جانوران در اين منطقه از تنوع بالايي برخوردار هستند كه مي توان به پستانداران كه بيش از 30 گونه هستند اشاره كردكه عبارتنداز: خرس قهوه اي،شغال،روباه،پلنگ،گرگ،سمور پرندگان شامل قرقاول، پرندگان شكاري، شاهين سانان،كور كور سياه،كركس،سنقر وانواعي از گنجشك سانان هستند. قابل ذكر است كه منطقه شكار ممنوع عزيز آباد، يكي از عمده ترين زيستگاههاي قرقاول مي باشد كه قرقاول ازگونه هاي مهم حمايت شده محسوب مي گردد. از دوزيستان منطقه مي توان به قورباغه،وزغ،سمندراشاره كرد. خزندگان نيز شامل لاك پشت وانواع مارهاي سمي وغير سمي مي باشند. از ماهيان تنها مي توان به سياه ماهي در رود خانه زاو اشاره نمود.


کلاله/منطقه شکار ممنوع عزیزآباد
1394/09/09:تاریخ ثبت


چشمه زاو 
hirkantourism.ir

چشمه زاو در روستای زاو و نزدیکی گرگانرود از توابع بخش پیشکمر و در فاصله 45 کیلو متری شهر کلاله واقع شده است.

این چشمه با آبدهی بسیار زیبا و چشم اندازهای زیبا و در میان یک محوطه جنگلی مصفا قرار گرفته است، که در ایام فروردین تا پایان تابستان محل استراحت و عزیمت خانوادهاو علاقمندان به طبیعت است.

با توجه به اهمیت منطقه در توسعه گردشگری و جذب گردشگران و علاقمندان به طبیعت و نیز استقبال خانواده های شهرستان های اطراف از این مکان برای استفاده از مواهب طبیعت، متاسفانه مسیر دسترسی مناسبی ندارد، و محوطه گردشگری نیز ساماندهی نشده و امکانات رفاهی و خدماتی نظیر سرویس های بهداشتی، نمازخانه، فروشگاه، آلاجیق، سطل زباله و… ندارد.

مسیر دسترسی 4/3 کیلومتر فاصله روستای زاو بالا تا چشمه زاو بسیار نامناسب و جاده خاکی بین مزارع و جنگلی است. یک کیلو متر راه9 داخل روستا، شوسه و 2 کیلو متر نیز زیر سازی شده است. شایسته است برای برای دسترسی مناسب و استفاده بهتر مسیر و راه دسترسی به چشمه زاو و بهینه سازی و محوطه گردشگری سرچشمه زاو نیز ساماندهی شود.

 


کلاله/چشمه زاو
1394/09/09:تاریخ ثبت


جنگل آقسو 
hirkantourism.ir

جنگل آقسو یکی از زیباترین مکان های تفریحی شهرستان کلاله می باشد که در 7 کیلومتری شرق این شهر قرار دارد. این جنگل در شمال شرق شهرستان کلاله و بین روستای چهار مازو و روستای اجن سنگرلی می باشد، این جنگل دارای چشمه بزرگ و گوارایی است که آب آشامیدنی شهرستان کلاله از این چشمه تهیه می شود.

رودخانه همیشه جاری در کنار این درختان چشم انداز بسیار زیبایی را فراهم کرده است تا چشمان هر گردشگری را خیره خود کند. مردم کلاله و روستاییان و بخصوص گردشگران از اقصی نقاط کشور ساعاتی از وقت خود را در این تفرجگاه در زیر  سایه دسار درختان سپری می کنند.
همچنین در این مکان چند آلاچیق،سرویس بهداشتی، شیرآبخوری، وسایل بازی کودکان و همچنین نیروی نظافتی بکارگیری شده است و امکانات رفاهی برای گردشگران طبیعت آقسو فراهم گردیده است.


کلاله/ جنگل آقسو
1394/09/09:تاریخ ثبت