سایت گردشگردی
هیرکان توریسم

جاذبه های طبیعیDeprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home2/hirkanto/public_html/connect.php on line 3
پارک جنگلی و آبشار شیرآباد 
hirkantourism.ir

پارک جنگلی و آبشار شیرآباد در هفت کیلومتری جنوب شهر خان بین و پنجاه و پنج کیلومتری شرق گرگان واقع شده است و از توابع شهرستان رامیان استان گلستان به شمار می‌آید.
این پارک در شش کیلومتری جنوب جاده اصلی ارتباطی تهران – شمال قرار گرفته است. این راه پارک جنگلی شیرآباد را با شهرهای کوچک و بزرگ استان نظیر شیر آباد، خان ببین آزادشهر، گرگان و گنبد ارتباط می‌دهد. آبشار و غار شیر آباد در نزدیکی خان ببین که در حال حاضر دارای خدمات و امکاناتی نیز می‌باشد به ویژه همراه با سایت آبشار زیبای کبودوال می‌تواند به عنوان یک مجموعه گردشگری در منطقه مطرح و تقویت کنندة همدیگر باشد .
هر چند در سال‌های نه چندان دور در مسیر خود رودخانه‌ها و چشمه‌های خنکی داشت اما در چند سال اخیر با کاهش نزولات آسمانی نشانی از رودخانه‌های پرخروش و چشمه‌های پر آب آن نیست.
آبشار خان ببین پله ای شکل می‌باشد و هفت آبشار را شامل می‌شود که بزرگترین آبشار آن سی متر ارتفاع دارد و دو حوضچه با عمق چهل تا هفتاد متر در پای دیواره آن به وجود آمده است و غار زیبا و معروف آن نیز بلافاصله بعد از آبشار اول آن واقع شده است که از عجایب زیبای این پارک جنگلی به شمار می‌آید.
وجود جنگل‌های انبوه با گونه‌های گیاهی کمیاب مانند درختان سرخدار، ملچ و افرا و نیز گونه‌های حیوانات وحشی نظیر خرس، پلنگ، شغال، گرگ و روباه از دیگر جاذبه‌های این پارک جنگلی و آبشار آن محسوب می‌شود.

چگونگی مسیر آبشار

1- آبشار اول شیرآباد

بعد از پیاده روی که برای برخی از افرادی که به پیاده روی عادت نداشته باشند کمی سخت خواهد بود، ( البته اکثر افراد به راحتی می توانند به آبشار اول برسند ) به آبشار اول شیرآباد که معروف ترین آنها هم می باشد، می رسید برخی از جاها ارتفاع این آبشار را 25 متر و در برخی از جاها هم حتی ارتفاع این آبشار را تا 30 متر بیان کرده اند ولی چیزی که شاید برای برخی از افراد جالب باشد، عمق آبی هست که زیر آبشار جمع شده که برخی عمق آن را 81 متر بیان کرده اند. ( نزدیک به سه برابر ارتفاع آبشار)

2- آبشار دوم شیرآباد

از سمت چپ آبشار اول یک راه سخت وجود دارد، که از همان اول سختی راه کاملا مشخص است، بعد از بالا رفتن، راه سخت تر هم میشود، به صورتی که حتی بعضی از جاها مسیر دارای شیب 70 یا 75 درجه هست و باید سنگ های بالایی رو بگیری و روی سنگ ها پا بذاری تا بتوانی بالا بروی، مسیر با اسپری رنگی مشخص شده است.
بعد از طی کردن مسیری که بسیار سخت هست به آبشار دوم می رسید، طبق نوشته ها، آبشار دوم شیرآباد به عروس آبشارها در بین 7 آبشار شیر آباد معروف می باشد، ارتفاع آبشار نیز 12 متر است، عمق آب جمع شده در جلوی آبشار نیز زیاد است، برخی آن را 40 و برخی از جاها هم 80 متر نوشته اند. 
نکته جالب در مورد این آبشار رنگ آب جمع شده جلوی آبشار است، که بسیار زیبا می باشد.

 

 


خانببین/پارک جنگلی وآبشارشیرآباد
1394/09/26:تاریخ ثبت


غار دیو سپید، شیرآباد 
hirkantourism.ir

اگر گذارتان به استان گلستان و گرگان بیفتد، ساکنان شرق گرگان غار طبیعی پر راز و رمزی را به شما معرفی می کنند که معتقدند محل زندگی دیو سپید شاهنامه است. غاری که اگرچه غارنوردان آن را به نام محل قرارگیری اش، شیرآباد، می شناسند، اما هنوز هم بین اهالی گرگان با نام «دیو سفید» شناخته می شود که تاریکی مطلق و انعکاس صدای حرکت آب در غار هم این افسانه قدیمی را دامن می زند.

غار و آبشار‌های شیرآباد در شهرستان رامیان و در نزدیکی شهر خان‌ببین واقع شده‌اند. از خان‌ببین به روستای شیرآباد حدود 5 کیلومتر به سمت جنوب راه می‌باشد. بعد از روستای شیرآباد و گذشت 3 کیلومتر از جاده آسفالته، راه مالرویی وجود دارد که به سمت آبشارها پیش می‌رود. این غار بعد از آبشار دوم و نرسیده به آبشار سوم واقع است. دهانه بزرگ این غار در سمت راست به خوبی مشخص است.

غار شیرآباد یک غار طبیعی است که بشر در ساخت آن نقشی نداشته است. یک غار آبی و رودخانه ای که طول آن به حدود 235 متر می رسد و قطر دهانه آن 9 - 15 متر اندازه گیری شده است. در کف غار دیو سپید آب سردی جاری است که حدود 10-11 درجه سانتیگراد دما دارد. این آب به رودخانه شیرآباد در دامنه پائین غار می ریزد و در ادامه مسیر خود، به هفت آبشار جنگلی می پیوندند.

رطوبت و دمای مناسب این غار، آن را تبدیل به زیستگاه مناسبی برای بعضی از گونه ها مثل سمندر کور غارزی گرگانی کرده که فقط در این غار و غارهای اطراف زندگی می کند.

بیشترین بخش غار تاریک است و در انتهای آن چشمه ای دیده می شود که ظاهرا منشأ ایجاد غار در طول قرن های گذشته بوده است. به دلیل ویژگی های ساختمانی و جنس زمین، حرکت آب باعث تشکیل استخر، استالاکتیت، بستر گلی و چسبنده و پدیده های مختلف در طول مسیر شده است.

 


خانببین/غاردیوسپید،شیرآباد
1394/09/26:تاریخ ثبت


پارک جنگلي آهنگران 
hirkantourism.ir

مجموعه است زيبا و جنگل طبيعي با مساحتی بیش از ۳۰ هکتار  که در قسمت جنوب شرقي شهر خان ببين در مسير جاده اصلي و ترانزيتي قرار دارد که شهرداري شهر با احداث محل هاي استراحت،‌ دستشويي و آب لوله کشي قابل شرب، آن را به مکاني زيبا تبديل نموده که مورد استفاده مردم منطقه،‌ شهرهاي همجوار و ساير هموطنان قرار دارد .

این پارک جنگلی دارای تنوع درختی همچون بلوط، ممرز، انجلی، سفید پِلَت، آزاد، ولیک و کندوس می باشد و ارتفاع اکثر درختان این جنگل به ۲۰ متر می رسد و به نوبه خود یک گونه گیاهی منحصر به فرد است.


خانببین/پارک جنگلي آهنگران
1394/09/26:تاریخ ثبت