سایت گردشگردی
هیرکان توریسم

جاذبه های طبیعیDeprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home2/hirkanto/public_html/connect.php on line 3
تنگه چهل چای 
hirkantourism.ir

یکی از زیباترین تفرجگاه های شهرستان مینودشت استان گلستان جنگل تنگه چهل چای است. تنگه چهل چای که به بهشت نیز معروف است.

تنگه چهل چای در مجاورت شهر مینودشت قراردارد پدیده های طبیعی چهل چای با جنگل های انبوه و بهم فشرده ای که در دامنه کوه و بستر دره وجود دارد، و جریان رودخانه و همچنین چشمه های دائمی و فصلی فراوان مناظر زیبا از جلوه های آفرینش را در پیش روی مشتاقان طبیعت داده است.

جنگل تنگه چهل چای یکی از مناظر و جاذبه های طبیعی درحاشیه شهر مینودشت است و مکان بسیار مناسب برای بهره برداری مسافران نوروزی از این طبیعت است.

تنگه چهل چای که به بهشت نیز معروف است در فاصله هفت کیلومتری شهر مینودشت قرار گرفته، نزدیکترین روستا به این منطقه روستای کلوکند است.

وضعیت اقلیمی این منطقه گرم و مرطوب می باشد و از نظر وضعیت توپوگرافی تپه ماهوری است. پوشش گیاهی آن نیز مرتع می باشد پدیده های طبیعی چهل چای با جنگل های انبوه و بهم فشرده ای که در دامنه کوه و بستر دره وجود دارد و جریان رودخانه و همچنین چشمه های دائمی و فصلی فراوان مناظر زیبا از جلوه های آفرینش را در پیش روی مشتاقان طبیعت داده است.

با توجه به دسترسی آسان، وجود جاده آسفالته، محوطه سازه های انجام شده نمازخانه، سرویس های بهداشتی و فروشگاه های مواد غذایی و رستوران های سنتی موقعیت مناسبی برای تفرج و تفریح مسافران، اهالی منطقه و شهرهای مجاور می باشد.   

 

 

 

 


مینودشت/تنگه چهل چای
1394/09/26:تاریخ ثبت


غار آبریز طلاکوهی  
hirkantourism.ir

در جاده آزادشهر به مینودشت، شش کیلومتری مینودشت در سمت جنوب جاده، روستای مبارک آباد قرار دارد. 

غار طبیعی و بر اثر جریان آب در زیر آبشاری که هم اکنون از آن اثری نیست به وجود آمده است و هم اکنون در آن آبی وجود ندارد ولی بدلیل وجود سنگ های لایه ای آهکی از چند نقطه ریزش کرده و مسیر اصلی آب هم اکنون پس از نه متر بسته است بدلیل ریزش آب از بلندی و ایجاد غار احتمالا آبریز نام گرفته و طلا کوهی هم بدلیل وجود آثار باستانی در دنباله آن می باشد.

شرحی از پیمایش و ابزار مورد نیاز: 

برای آغاز پیمایش ابتدا باید چاه هشت و نیم متری را فرود رفت مسیر اصلی که به سمت دره میرود پس از نه متر با لایه های ضخیم گل و سنگهای آهکی مسدود گردیده و مسیر شرقی که به سمت کوه میرود به دو دالان تقسیم میگردد دالان کوتاه بطول هیجده متر و باشیب ملایم میباشد و دالان دیگر ابتدا با شیب سی و پنج و بطول هشت متر به سمت جنوب و با چرخشی نود درجه به سمت رودخانه میپیچد و پس از چهل متر اولین چاه به عمق چهار متر قرار دارد که در قسمت پایین و چپ چاه اتاقک 2 در 4 متری قرار دارد پس از صعود مجدد از چاه و پیمایش ده متر چاه دیگری به عمق پنج متر قرار دارد که کف آن بسته است ولی در امتداد مسیر اصلی و در آن سوی چاه مسیر کوچکی قرار دارد که پس از تراورس و کمی حفاری مجددا مسیر ادامه می یابد که پس از سی متر بدلیل ریزش مسدود گردیده در میان سنگهای انتهای حفره کوچکی وجود دارد که با عبور از آن میتوان وارد تالار 4 در 5 متری شد که انتهای این غار زیبا است.

جانداران داخل غار: وجود فضولات بسیار زیاد خفاشها که هیچ اثری از خود آنها نبود.

اطلاعات، داستانها و افسانه های اهالی در مورد غار: اهالی محلی با ایجاد نردبانهای چوبی قسمتهای آغازین را حفاری نموده اند و بر این باورند که گذشتگان طلاهایشان را در این غار پنهان نموده اند.

توصیف سختی غار برای پیمایش: تقریبا ارتفاع تمامی نقاط کمتر از یک متر است و در برخی قسمتها سقف غار بدلیل فشار در حال از هم پاشیدگی است و ریزش نسبتا زیادی دارد.

 

 


مینودشت/ غار آبریز طلاکوهی
1394/09/26:تاریخ ثبت


سایت پروازی ترسه 
hirkantourism.ir

سایت پروازی ترسه، در نزدیکی روستای ترسه در چشم اندازی زیبا و منحصر به فرد قرار دارد و همه ساله شاهد برگزاری مسابقات کشوری در این سایت هستیم .


مینودشت/ سایت پروازی ترسه
1394/09/26:تاریخ ثبت


روستای مبارک آباد 
hirkantourism.ir

در استان گلستان 14 کیلو متری جنوب غربی مینودشت در دهستان چهل چای و بخش مرکزی شهرستان مینودشت واقع است. از شمال وصل به زمینهای کشاورزی و در نهایت به جاده ی آزادشهر - مینوشت و از جنوب به  ارتفاعات البرز شرقی محدود می شود و از شرق به زمینهای کشاورزی و در نهایت به روستای محمد زمانخان و از غرب به زمینهای کشاورزی و در نهایت به چشمه ی روستا و جنگل متصل می باشد. از نظر موقعیت جغرافیایی نیز در 15 - 55 طول شرقی و 9 - 37 عرض شمالی قرار گرفته است.

جمعیت

جمعیت روستا به علت اینکه اکثر جوانان جهت اشتغال به شهرها مهاجرت کرده اند کم شده است. در حال حاضر 408 نفر (126خانوار) می باشد. اما در ایام تعطیل و به خصوص تعطیلات عید نوروز تقریبا تمام کسانی که مهاجرت کرده اند جهت گذران تعطیلات بر می گردند که در کنار پدر و مادر و بستگان خود تعطیلات خوشی داشته باشند.

مذهب - زبان

مردم روستای مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند و به زبان فارسی با گویش محلی سخن می گویند.

شیوه ی نام گذاری اسم روستا

براساس نظر کارشناسان، تاریخ استقرار انسانی در پیرامون این روستا، به هزاران سال قبل می رسد. اولین اسم روستا ترس آخن بوده است. در سابق ترکمن ها که در بیابان ها رفت و آمد می کردند به این روستا ترس آخن می گفتند. ( ترس آخن  به زبان ترکی است ) علت این نامگذاری وجود رودخانه ای در ( دانه ی زرد او) که به نظر می رسید آب به عقب برمی گردد و امروزه آن رودخانه نیز وجود دارد.

دومین اسم روستا سر کهریزا نام گرفت، علت این نامگذاری وجود قنات یا چاهی در وسط  روستا بود که مردم  به آنجا کهریز یا چاه یا قنات می گفتند و از آنجا آب آشامیدنی می گرفتند. 

سوین اسم روستا قاسم آباد لقب گرفت، علت این نامگذاری مهاجرت فردی به نام قاسم آقا به این روستا به عنوان کدخدا و بزرگ بود و اقدامات زیادی در راستای آبادانی روستا انجام داد.

چهارمین اسم روستا مبارک آباد ( اسم فعلی روستا ) نام گرفت، علت این نامگذاری نیز به دنیا آمدن فرزندی از قاسم آقا که مبارک و خوش قدم بودند و نشانه ای از آبادانی روستا را می توان نام برد. در حال حاضر مبارک آباد به عنوان اسم قطعی ثبت شده است.

بافت روستا

به دليل همجواری با جنگل از جذابیت طبیعی منحصر به فردی برخوردار است و برای رفتن به روستا باید از یک مسیر پر پیچ و خم جنگلی و یک گردنه زیبا و یک پل که ورودی آن محسوب می شود گذشت تا وارد شوید. از طرف جانبی توسط دو دره نسبتا عمیق محصور شده است و از سمت ورودی نیز رودخانه ای به صورت یک نیم دایره آن را در بر گرفته است. یک خیابان اصلی که از اول تا آخر روستا ادامه دارد به همراه کوچه های که به صورت جانبی در دو طرف این خیابان قرار دارند خیابان بندی آن را تشکیل داده اند. و دارای شیبی مناسب به سمت رودخانه است و وجود دو دره در دو طرف آن از آب گرفتگی در مواقع بارندگی های شدید جلوگیری می کند.

به دلایل اقلیمی، بافت مسکونی متمرکزی دارد بدیهی است شیوه معیشتی خانوارها، در ترکیب و ساختار فضاهای مسکونی مؤثر است. به این ترتیب مساکن خانوارهای روستا معمولاً دارای حویلی بزرگ و فضاهایی چون اتاق نشیمن، اتاق میهمان، مطبخ، ایوان، محلی برای انبار کردن محصولات کشاورزی، باغچه و مکانی برای نگهداری دام و طیور است. مصالح به کار رفته در ساخت خانه های بافت قدیم شامل سنگ، گل و خشت و چوب است. بناهای جدید روستا از معماری شهر تأثیر پذیرفته است. این بناها با استفاده از مصالح تیرآهن، سمنت، بلوک سمنتی و گچ احداث شده اند.

شغل مردم

با توجه به حاصل خیز بودن زمین ها مردم روستا به فعالیتهای زراعی، دامداری و باغداری اشتغال دارند. وجود رودخانه خروشان و چشمه سارهای پر آب  پیرامون آن، شرایط مناسبی را برای زراعت و باغداری فراهم کرده است. محصولات عمده زراعی این روستا شامل: برنج - گندم - ماش - لوبیا - زیتون - علوفه دامی - سیر - پیاز - بادام زمینی و آفتابگردان است. در کنار جوی های روان و چشمه های آب سرد این روستا، انواع گياهان عطرآگيني  رشد یافته است.  از جمله می توان به گیاهان ارزشمند دارویی نظیر پونه، نعناع، بابونه، کاسنی و گل گاوزبان، شاتره اشاره کرد.

فرآورده های دامی این روستا نیز به دلیل شرايط آب و هوايي از مطلوبیت بيشتري در مقایسه با دیگر مناطق برخوردار است. اهالی روستا محصولات لبني توليد شده در اين روستا را به بازار محلي و شهرهاي همجوار عرضه می کنند. محصولات دامي، شامل گوشت، پشم و فرآورده هاي لبني مانند شير، ماست، و پنیر کره و دوغ محلي است. و همچنین دارای میوه های جنگلی زیادی مانند کندس یا همان ازگیل - تمشک - آلو - ولیک که شبیه زالزالک - انار - انجیر - توت است، دارد. در ضمن در فصل بهار عده ای به پرورش کرم ابریشم در روستا می پردازند.

 جاذبه های طبیعی

آب و هوای مبارک آباد در بهار و تابستان، معتدل و مطبوع و در زمستان سرد است. به دلیل وجود جاذبه های طبیعی موجود در آن مانند جنگل زیبا، آبشارها، بیشه زارها و باغات انبوه، رودخانه خروشان و کوه های مرتفع پوشیده از درختان بلند قامت زیبا، چمنزارها و گلها چشمه ساران زلال مورد توجه گردشگران فراوانی است.

 در اطراف روستا چشمه های کوچک و بزرگی یافت می شود یکی از این چشمه ها که در فاصله دو کیلومتری از روستا قرار دارد. آبی بسیار سرد و گوارا و محوطهای دیدنی و مسطح دارد، که در روزهای تعطیل پذیرای مهمانان زیادی از شهر و روستاهای اطراف می باشد. با همین آب چشمه که به صورت بندآب به اراضی پایین به دست می رسد مردم به کاشت برنج مشغول می شوند که به خاطر همین این چشمه برای مردم از اهمیت خاص برخوردار است و همچنین آب آشامیدنی مردم توسط چشمه ی بزرگی در عمق جنگل که حدودا 7 کیلو متر فاصله دارد تامین می شود.

از دیگر جاذبه های آن آبشارهایی که به صورت پله پله است، با عرض 14 متر یکی از بهترین فضاهای گردشگری این روستا به شمار می رود. آب گوارا و فراوان این آبشار پس از سرازیر شدن، در رودخانه آرام می گیرد و وجود درههای پردرخت در اطراف آبشار هر رهگذری را به تحسین زیبائیهای خلقت در این منطقه وا می دارد.

غار آبریزطلا کوهی این غاردر دامنه ارتفاعات روستاست در 700 متری بعد از آخرین خونه های روستا در جاده کشاورزی سمت شرق به امتداد 1200 متر و یک پیاده روی کوتا 400 متری تا ابتدا دهانه غار می توان به محوطه ورودی غار رسیداین غار به دلیل ریزش آب از بلندی و ایجاد غار آبریز نام گرفته و طلا کوهی نیز به دلیل وجود داشتن آثار باستانی در دنباله آن می گویند.

حیات وحش

محيط پيرامون روستای مبارک آباد به عنوان زیستگاهی مناسب برای گونه های جانوری بومی منطقه محسوب می شود جانورانی همچون خرس، ببر، گرگ، گراز، شغال، انواع عقاب، شاهین، خروس، خرگوش، جوجه تیغی، جغد، کبک، دارکوب و انواع گنجشک سانان و پرندگان کوچ نشین مانند مرغابی و اردک است و دارای تنوع جانوری زیادی از خزندگان مانند مارها، گونه های مختلف سنگ پشت و سوسمارها است...

 


مینودشت/ روستای مبارک آباد
1394/09/26:تاریخ ثبت


روستای دوزین 
hirkantourism.ir

دوزین، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان مینودشت در استان گلستان.

این روستا در دهستان کوهسارات قرار دارد و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۴٬۹۷۱ نفر (۱٬۰۴۶ خانوار) است.

دهستان دوزین

دهستان دوزین یکی از مناطق کوهستانی بخش مرکزی شهرستان مینودشت و در شرق و فاصله ی 40 کیلو متری جنوب شرقی مینودشت در ارتفاع 2200 متری البرز قرار دارد. بر اساس آمار در سال 86 با 48 روستا تحت پوشش جمعیتی معادل 23 هزار نفر و دوازده هزار نفر خانوار دارای 11590 هکتار زمین می باشدکه 82 هکتار آن زمین آبی و 11427 هکتار آن زمین های دیم می باشد.

دوزین

دوزین طبق گفته اهالی قدیمی دو معنا دارد یکی به معنای واقع شدن بین دو کوه و معنی دوم در زمانهای گذشته دو " زن " حاکم این روستا بوده اند.

چشمه آب گرو و غار دیو دوزین

چشمه آب گرو و غار دیو دوزین که مجموعه ای دیدنی طبیعی است، که در دامنه کوه دوزین قرار دارند.

دومین غار عمیق کشور

دومین غار عمیق کشور با عمق 375 متر با عنوان "سم" در ارتفاعات شرقی کوه خواجه قنبر روستای دوزین بخش گالیکش استان گلستان کشف شده است. به گزارش خبرنگار مهر در گرگان، این غار زیبا و منحصربه‌فرد طبیعی در ارتفاعات 1700 متری کوه خواجه قنبر در منطقه نامیج گالیکش از توابع شرق گلستان واقع شده است. جاذبه های طبیعی بکر و زیبای این غار ناشناخته، بهشتی برای طبیعت گردان و کوهنوردان و علاقه‌مندان به رشته های غارنوردی فراهم کرده است. تاکنون با تلاشهای گروه های کوهنوردی 21 چاه از این غار زیبا کشف شده که 17 چاه از این غار بوسیله گروه کوهنوردی قابوس گنبد کشف شده است.

 


مینودشت/روستای دوزین
1394/09/26:تاریخ ثبت


چشمه آبگرم دوزین 
hirkantourism.ir

چشمه آبگرم دوزین که مجموعه ای دیدنی طبیعی است، که در 8 کیلومتری بعد از دوزین قرار دارد.


مینودشت/چشمه آبگرم دوزین
1394/09/26:تاریخ ثبت


چراغ تپه 
hirkantourism.ir

چراغ تپه یک تپه و عارضه طبیعی می باشد، که در حدود 3 کیلومتری جنوب شرقی شهر مینودشت واقع شده است، و دارای یک محیط تقریبا جنگلی می باشد. 

مسیر دسترسی به آن از محله پسرک امکان پذیر است. از این محوطه استفاده گردشگری می شود، و مردم شهر مینودشت در فصل تابستان به آن عزیمت می نمایند، و از زیبائیهای آن بهره مند می شوند. برای بهره مندی بیشتر مردم از مواهب و زیبائیهای چراغ تپه، توسط سازمان میراث فرهنگی برق کشی و محوطه سازی شده است. چراغ تپه امکان مناسب برای انجام برخی ورزشهای کوهستانی، پیاده روی و بویژه یک سایت مناسب پرواز با پاداگلایر را فراهم می کند.

 


مینودشت/چراغ تپه
1394/09/26:تاریخ ثبت


ماهی پران 
hirkantourism.ir

بالاتر از آق چشمه، رودخانه خود را به پاکی کوه چسبانیده، و در فاصله ای 100 متر آب از داخل مجموعه ای سنگی عبور می کند، که دور نمای آن آبشارهای زیبایی می ماند. زیباترین وجه آن تلاش ماهیهای کوچک است، که سعی می کنند خود را با پرتاب کردن به بالا برسانند، که این امر باعث شده تا آنجا را «ماهی پران» بنامند.

 


مینودشت/ماهی پران
1394/09/26:تاریخ ثبت


پارک جنگلی باقرآباد 
hirkantourism.ir

باقرآباد، روستایی است از توابع بخش مرکزی و در حدود 12 کیلومتری شهرستان مینودشت و در جاده ارتباطی آزادشهر به مینودشت قرار دارد.

یکی از جاذبه های گردشگری مینودشت پارک جنگل باقر آباد است که به خاطر تردد کم افراد مانند دیگر جنگل ها از بین نرفته و از فضای تمیزی برخوردار است. از وسط این جنگل رودخانه ای عبور میکنند که باعث شده پرندگانی بر روی درختان اطراف لانه گزینی کنند و با صدای خود فضای دلنشینی را به وجود آورند.

 

مینودشت/پارک جنگلی باقرآباد
1394/09/26:تاریخ ثبت


آبشار باقرآباد 
hirkantourism.ir

آبشار باقرآباد در موقعیت جغرافیایی N3709 E5521 در استان گلستان واقع است. این آبشار در شرق روستایی به همین نام و در دل ارتفاعات جنگلی شرق روستا واقع است. باقرآباد، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان مینودشت در استان گلستان است. این روستا در دهستان چهل چای قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۷۴ نفر (۲۱ خانوار) بوده است. منطقه چهل چای با دارا بودن جاذبه های طبیعی نظیر جنگل، آبشار و... از دو دهه اخیر مورد توجه گردشگران قرار داشته است. از جاذبه های این منطقه می توان به تنگه چهل چای مینو دشت و آق چشمه اشاره کرد. دسترسی به روستای باقرآباد از طریق جاده ارتباطی آزادشهر به مینودشت، جاده فرعی ساسنگ امکانپذیر است.


مینودشت/آبشار باقرآباد
1394/09/26:تاریخ ثبت