سایت
گردشگردی

اماکن روستاهای ییلاقیDeprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home2/hirkanto/public_html/connect.php on line 3
  روستای ده چشانک

روستاي ده چناشک از توابع بخش مرکزي شهرستان مينودشت، در3۰ کيلومتري شهر مينودشت و۱۳۰ کيلومتري شهر گرگان قرار دارد. از مینودشت که به طرف تنگه چهل چای آمدی و حدود ۲۰ کیلومتر راه را که طی کردی پلی وجود دارد که راه را به دو نیم تقسیم می کند سمت راست به روستای قلعه قافه و توابع می رود  و سمت چپ به روستای ده چناشک می رسد.

اين روستا، در محدوده‏اي کوهستاني استقرار يافته و در بین دو روستا به نام دوزین و قلعه قافه قرار گرفته است. این روستا تحت تأثير اقليم کوهستاني داراي زمستان‏هاي سرد و تابستان‏هاي معتدل است. مردم روستاي ده چناشک به زبان فارسي با لهجه محلي سخن مي‏گويند، مسلمان و پيرو مذهب شيعه جعفري هستند.

الگوي معيشت و سکونت

روستاي ده چناشک  با جمعیت فراوانی که دارد در بین روستاها زبانزد است، درآمد اکثر مردم روستاي ده چناشک  از فعاليت‏هاي زراعي، باغداري و دامداري تأمين مي‏شود. تعدادي از مردم در امور خدمات و صنايع دستي اشتغال دارند. زمين‏هاي زراعي روستا به صورت ديم کشت مي‏شوند.

محصولات عمده روستا ُ گندم، جو و شالی است. با توجه به موقعیت خاکی مناسب اخیراْ مردم روستا به باغداری روی آورده اند و ميوه‏هاي گردو، سيب، آلو فندق و غيره در آن به عمل مي‏آيد. در این روستا شغل بسیاری از مردم به پرورش گوسفند، بز و گاو مشغول هستند و محصولات دامي آن شامل گوشت، پشم و فرآورده‏هاي لبني مانند شير، پنير، کره و روغن حيواني است.

روستاي کوهستاني ده چناشک داریا بافت سنتی است اما اخیراً با دستکاریهایی که در ساخت و سازها صورت می گیرد از حالت اولیه خارج شده و به شهرنشینی نزدیکتر می شود. رودخانه‏ زيباي  از وسط روستا مي‏گذرد و آن را به دو بخش  تقسيم مي‏کند.  مصالح به کار رفته در بناهاي قديمي غالباً از گل، کاهگل، چوب،خشت و سنگ است و در ساخت خانه‏هاي جديد از مصالح سيمان، و ستونهای سیمانی و تیرچه بلوک و مانند اين‏ها استفاده شده است.

جاذبه‏هاي گردشگري

۱- برفچال

از داخل روستا چند کیلو متری را به طرف آییش بالای روستا و سمت کوه و نوار مرزی گلستان با شاهرود که حرکت کردی ( البته با وسیله نقلیه نیز می شود به آنجا رفت اما با احتیاط) و از آرام گذشتی به درختان تنومند و بلند بر می خوری و از لا به لای درختان باید بگذری و از بلندی ها عبور کنی و مواظب باشی که تمش های وحشی که در بهار با  دانه ی خوشمزه خود به آدم لبخند می زنند پایت را نیش نزنند مقداری که از کوهپایه به بالا رفتی برفچال را نظاره خواهی کرد دنیای سرما و یخ ُ در دل تابستان با یخ  و برف فراوان لحظات فرح انگیزی را به انسان می دهد سرت را به پایین برفچال خم کنی سرمای عجیبی بر بدنت می خورد که استخوانهایت را سوز سرما بی حس می کند در لحظاتی که خارج از آنجا وسط تابستان گرما بالای ۴۰ درجه است و انسان حس عجیبی پیدا میکند ُ با تجهیزات که باشی می توانی به وسیله طناب به پایین برفچال رفته و با تبر تکه های برف و یخ را از هم جدا کرده و خارج کنی البته لباس گرم فراموش نشود . نوش جانتان  یک بار اگر تجربه کنید هر ساله به ده چناشک سفر خواهید کرد.

۲- چشمه‏هاي متعدد چشمه حسن (تأمين کننده آب شرب ده چناشک) 

  چشمه تاشته

 چشمه ارویس

 چشمه ننه قزی چشمه راه پی چشمه تنگه چشمه سرچشمه و...  در داخل روستا قرار دارد.

۳- در بالای پیشانی روستا زمینی وجود دارد که در میان جنگل محصور است و دارای چشمه ای است که آب گوارایی دارد و نام آن را به زبان محلی تاشته می گویند که وقتی از بالای آن زمین به روستا نگاه می کنی روستا مانند نقشه ای است  که در روی کاغذ کشیده باشی در جلوی چشمانت قرار دارد.و در آن چشمه ای وجود دارد با آبی گوارا.

دو رودخانه  از ارتفاعات  روستا سرچشمه مي‏گيرد و پس از عبور از ميان دره‏اي عميق، روستاي ده چناشک را به سه قسمت تقسيم مي‏کند و بر شگفتي و زيبايي آن مي‏افزايد.

کوه‏هاي سر به فلک کشیده خواجه قنبر و بقعه تو  و کوه دوجوز و یالهای بلندی   روستاي ده چناشک  را در بر گرفته‏اند؛ اين ارتفاعات زيبا، از جنگل‏هاي درختان سوزني برگ و پهن برگ و انواع گونه‏هاي جنگلي  و همچنين مراتع غني با انواع گل‏ها و گياهان پوشيده شده‏اند و چشم‏انداز ارتفاعات، حاشيه رودخانه و چشمه‏ها، فضاي دل‏انگيزي براي اقامت و جذب گردشگران پديد آورده‏اند.

معماري  قديمي روستاو بافت زیبای آن که در تمام روستاها زبانزد است ، از جمله جاذبه‏هاي  روستا محسوب مي‏شود.

غذاهاي محلي

روستا مشتمل بر انواع غذاهاي گوشتي مانند آبگوشت، کباب، انواع خورشت و آش است. انواع مواد لبني شير، ماست، پنير و کره از غذاهاي مکمل روستاييان است.

یکی از کارهای جالب و سنتی روستای ده چناشک گرفتن کره ُ دوغ و کشک و قره قروت می باشد که در اصطلاح روستا به آن (دووره شاندن) می گویند.

هر ساله در وقت شروع رسيدن گندمها و در زماني كه هنوز به زردي مي زند براي تفريح و لذت از خوردن گندم چند خوشه از گندم را به هم پيچيده و بر روي آتش مي گذارند ( به آن دلمل مي گويند) و سپس آن را با دو دست مالش داده تا دانه هاي ان بريزد و آن را پاك كرده و مي خورند.

مکانهای مذهبی و زیارتی

 ۱- مسجد جامع روستا

۲-  مسجد صاحب الزمان (عج) .

۳- حسینیه

در روستای ده چناشک درختی تنومند وجود دارد که بر شاخه های آن با نخ گره هایی می زنند و نذر و نیاز می کنند و به آن پیر حاجات می گویند.

و در پایین دست آبادی نیز گفته ها حکایت دارد که امامزاده ای وجود دارد ولی هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

 چندین طایفه در روستای ده چناشک زندگی می کنند

۱- طوسی

۲- مصطفی لو

۳- خواجه

۴- نوری

۵- غریب

۶- پسرکلو