سایت گردشگردی
هیرکان توریسم

اماکن روستاهای ییلاقیDeprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home2/hirkanto/public_html/connect.php on line 3
روستای افراتخته 
hirkantourism.ir

روستای افراتخته از توابع بخش مرکزی شهرستان علی ‏آبادکتول و در 32 کیلومتری جنوب شرقی شهر علی‏ آباد کتول و در 72 کیلومتری گرگان قرار دارد. و دارای جنگل انبوه چند هزار ساله‌است. 

کوه‏های افراتخته در شمال، تکیانو در جنوب، ملیارتو در غرب و دره افراتخته در جنوب روستا واقع شده‏ اند.

این روستای کوهستانی در ارتفاع 1550 متری از سطح دریا قرار گرفته است و تحت تأثیر اقلیم کوهستانی، زمستان‏های سرد و تابستان‏های معتدل دارد. میانگین بارندگی سالانه آن 584 میلی‏متر گزارش شده است.

مردم روستای افراتخته، در اعیاد مذهبی قربان، فطر و غدیر به جشن و سرور می‏پردازند و در ایام محرم و وفات ائمه به سوگ می‏نشینند. مردم این روستا مراسم ملی عید نوروز، چهارشنبه سوری، سیزده بدر و شب یلدا را نیز گرامی می‏دارند.
مراسم ختنه ‏سوران، عروسی‏ های سنتی، سحرخوانی و افطاری‏های گروهی ماه رمضان و عزاداری به شیوه سنتی در ایام محرم از دیگر آیین‏ها و سنت‏های مردم این روستاست.
چهار بیتی خوانی، نوازندگی نی، دوتار و شمشاد از دیگر مراسم متداول در جشن‏ها و عروسی‏ های روستاست.

مردم روستا به ویژه جوانان، در اوقات بیکاری و فراغت به انجام انواع بازی‏های محلی کشتی،چوب بازی (چلیک بازی)، چرخونک چوبی (گردو بازی)، درنا بازی (مخصوص بانوان)، ریگ بازی، تک (تیله)بازی، هفت سنگ و اشتر قدبازی (نوعی بازی با توپ) می‏ پردازند.

استفاده از پوشاک محلی در این روستا معمول است؛ مردان روستا از کت و شلوار، جلیقه و کلاه پشمی استفاده می‏کنند. زنان نیز، پیراهن‏های بلند، پیژامه و جلیقه بر تن می‏کنند و بر روی روسری معمولاً، پوشش دیگری به سبک زنان عشایر می‏بندند. لباس زنان در جشن‏ها و مراسم عروسی روستا، با انواع زیرآلات و پولک‏های رنگی زیبا تزیین می‏شود.

صنایع دستی روستای افراتخته عبارتند از:

قالی، چادر شب، سفره پارچه‏ای، دستمال، نمدمالی، چوخا، ساق پیچ پشمی، تور پشتی (کوله پشتی) و انواع وسایل چوبی مانند قاشق، لگن، سطل و خیش چوبی و «دوره» (مخزنی چوبی برای گرفتن کره از ماست)

غذاهای محلی این روستاعبارتند:

انواع آش، آبگوشت، کباب و انواع خورشت و نان محلی اشاره کرد. عسل طبیعی درختی و انواع مواد لبنی مانند شیر، ماست، کره، پنیر همراه با انواع صنایع دستی از سوغاتی‏های روستا محسوب می‏شوند.
دسترسی این روستا از طریق شهرهای علی‏ آباد و گرگان قابل دسترسی است و جاده‏ای مناسب و آسفالت دارد. 
رودخانه افراتخته، در جنوب روستا جریان دارد. آب و هوای معتدل و اراضی حاصلخیز همراه با کوش‏های روستاییان تأثیر فراوانی در شکل‏ گیری و ماندگاری این روستا داشته است.

چاه سنگی و باستانی پیرآلا در 2 کیلومتری روستا، گورستان گبری و حمام قدیمی روستا، بیانگر قدمت کهن این روستا می‏باشد.
مردم روستای افراتخته به زبان فارسی سخن می‏گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
اَفراتَخته از روستاهای جنگلی استان گلستان ایران و دارای جنگل انبوه چند هزار ساله‌است.

کالبد و شکل خانه‏ های روستا از نوع فعالیت و معیشت ساکنین آن‏ها تأثیر پذیرفته است. سقف خانه‏ها، عموماً شیروانی است و دیوارها با گل اندود شده‏اند. مصالح به کار رفته در ساخت بناهای قدیمی از گل، سنگ، خشت، آجر و چوب است. در ساخت خانه‏های جدید از مصالح سیمان، گچ، تیرآهن و مانند آن نیز استفاده می‏شود.

ارتفاعات پیرامون روستای افراتخته که از جنگل‏های انبوه درختان پهن برگ پوشیده شده، زیباترین مناظر طبیعی را به نمایش می‏گذارنددر پیرامون افراتخته منطقه شکار ممنوع قرار گرفته‌است که زیستگاه گونه‌های جانوری منحصر به فرد است.

اندوختگاه‌های سرخدار افراتخته از رویشگاه‌های سرخدار جنگل‌های شمال ایران است که در آن درختان سرخدار با قدمت بسیار بالا به طور انبوه و گاهی نیز به شکل توده‌های خالص روییده‌اند. سن برخی از این درختان به بیش از هزار سال می‌رسد.

اندوختگاه سرخدار که در حوضه آبخیز زرین‌گل و 30کیلومتری جنوب شرقی علی‌آباد کتول و در مجاورت روستای افراتخته واقع شده به عنوان حوزه شماره 85 در تقسیم بندی طرح جامع جنگل‌های شمال کشور به ثبت رسیده‌است.

 

 


علی آباد/روستای افراتخته
1395/04/13:تاریخ ثبت


روستای خلیندره 
hirkantourism.ir

خولين دره در دهنه محمد آباد کتول شهرستان علي آباد کتول واقع شده است. دردهنه محمد آباد کتول 13 روستاي کوهستاني و ييلاقي در رشته کوه البرز جا خوش کرده است. خولين دره يکي زيبا ترين ييلاقات منطقه کتول ميباشد که طوايف علمشاهي (عالمي) -شکي -مزيدي -بابا کردي از اقوام کتول در اين ييلاق به صورت خوش نشيني زندگي مينمايند.

مردم اين روستا با گويش کتولي صحبت مي کنند که اين روستا هم مانند ديگر روستاهاي ييلاقي کتول اهالي آن به دليل فراهم کردن شغل به شهرستان علي آباد کتول ويا فاضل آباد کوچ کرده اند. درحال حاضر مردمان روستاي خولين دره از منازل خود در روستاي قشنگ وبا صفا بعنوان ييلاق استفاده مي کنند وکمترکسي درآنجا به زندگي روزمره مي پردازد و کسانيکه درحال حاضر درآنجا سکونت دارند به مانند ديگر روستاييان به کار دامپروري وکشاورزي وساخت صنايع دستي مشغول هستند که با درآمد ناچيز خود بسيار خداوند متعال را شاکر هستند.


علی آباد/روستای خلیندره
1395/04/13:تاریخ ثبت


روستای چلی بالا 
hirkantourism.ir

این روستا در 32 کیلومتری جنوب باختری شهرستان کتول واقع شده است که از شمال به روستای پایین چلی و از جنوب غربی به روستای نرسو و از مشرق به روستای افراتخته محدود می شود. ارتفاع این روستا از سطح دریا 1800متر می باشد.

تاریخچه روستای بالا چلی

تاریخ تأسیس این روستا به سالهای 1140 تا 1145 ه.ق باز می گردد (تقریباً 500سال). نام این روستا را شخصی به نام«عبدالحسین کمال غریبی » بنیاد گذارد و « ملک حسین الازمنی » نیز در عمران و آبادانی روستا نقش بسزایی داشته است.

با روی کار آمدن حکومت قاجار در ایران خوانین معروف به کتولی به دلیل خدمات شایسته به قاجار مقام سرکردگی و کلانتری کتول را به خود اختصاص داده بودند و از این روستا به عنوان ییلاق استفاده می کردند چنانکه محمد صادق خان کتولی در سالهای 1233-1289 ه.ق پس از رویارویی با شورش سراسری اهالی کتول در مقابل آنان روستای یادشده را به عنوان ییلاق خویش برگزید.

پس از این گزینش روز به روز بر اعتبار و شوکت آبادی که خود بر «کوتل کپوکی»واقع گردیده افزوده شد. روستای بالا چلی در شورش سال 1327 ه.ق که بر ضد علی محمد خان کتولی  انجام گرفت شاهد شکست دیگر خوانین کتولی که تلاش می کردند تا از ورود خروج کنندگان به آبادی جلوگیری نمایند بوده است.

 روستای بالاچلی از نظر طبیعی بین دو نهر به نامهای «طول گذر» و « اردوهه» قرار گرفته است و به دو بخش بالایی و پایینی تقسیم می گردد. روستای بالا چلی به سبب ساختار نوین خود از آثار تاریخی و قدیمی نشانی ندارد.

طوایف روستای بالا چلی

در روستای بالا چلی تیره هایی از طوایف گوکلانی، شکری، حسینی و خوانین کتول در حال حاضر از این روستا به عنوان ییلاق استفاده می کنند. طایفه های شکری، حسینی و خراسانی از جمله طوایف اولیه روستا می باشند. آمار خانوارهای این روستا در حال حاضر تقریباً 900 نفر می باشند.

 نقاط تاریخی روستای بالا چلی

چلی علیا دارای یک قبرستان قدیمی می باشد. همچنین دارای یک قبرستان مربوط به انسان های گبری می باشد که در حال حاضر تقریباً آثار آن از بین رفته است این قبرستان مربوط به انسان هایی می باشد که در گذشته در آن محل سکونت داشته اند و هیکل های بسیار درشتی (گبری) داشته اند که آن روستا معدوم شده و از قبرستان نیز آثار زیادی باقی نمانده است .

همچنین آثاری از یک معدن زغال سنگ در جوزک و چشمه غلام سوخته به چشم می خورد. در این روستا ملک یا مکانهایی وجود ارد که به آنها یرت می گویند که به صورت شخصی بوده است که عبارتند از: یرت غلام سوخته و شبری و سنگ قلقه. یرت ملک یا مکانی است که شخصی با اقوام خود در آنجا زندگی میکند و خود به شکل یک روستای جدا می باشد.

آثار طبیعی روستای بالا چلی

چلی علیا دارای چشمه های فراوانی می باشد. همچنین دارای چشم اندازهای زیبا و هوای مطبوع و خنکی می باشد که برای گردشگران شرایط مساعدی را فراهم می نماید.

از جمله چشمه های این روستا عبارتند از: چشمه اکبر خان، امیرخان، ته چکل سرکمر، زمین میرو، سبز استل و غلام سوخته. مسیر رفت و آمد به این چشمه ها از طریق وسیله نقلیه میسر نمی باشد و جهت رسیدن به این چشمه ها می بایست پیاده روی نمود.

این روستا دارای شبکه لوله کشی آب می باشد که در بین چشمه های ذکر شده چشمه سبز استل آب آشامیدنی روستا را تأمین مینماید.

آبشارهای این روستا نیز عبارتند از آبشار چلم آرام که به شکل سه آبشار پشت سرهم می باشد همچنین آبشار کبوکی که سرمنشأ آن از سه رودخانه طول گذر ،ابلس و ال دوئه می باشد.

 

 

 

 

 


علی آباد/روستای چلی بالا
1395/04/13:تاریخ ثبت


روستای مایان 
hirkantourism.ir

روستاي ماهيان ( محلي ها اين روستا را مايان مي خوانند ) در دهنه محمد آباد کتول شهرستان علي آباد کتول واقع شده است. دردهنه محمد آباد کتول 13 روستاي کوهستاني و ييلاقي در رشته کوه البرز جا خوش کرده است. روستاي کوهستاني ماهيان در 50 کيلومتري در شرق گرگان مرکز استان گلستان قرار دارد. اين روستا جزء معدود روستاههاي کوهپايه اي باستاني در رشته کوه البرز ومنطقه کتول درشهرستان علي آبادکتول و استان هميشه سرسبزگلستان مي باشد.

وجود خانه هاي روستايي قديمي با نقش و نگارهاي هنرمندانه، قبرستان کهن و باستاني، امامزادگان سيد يحيي و سيد رضي؛ وجود درختان نادر از خصيصه هاي منحصر به فرد اين روستا مي باشد. مردم اين روستا هم مانند ديگر روستاهاي منطقه کتول دامداري و دامپروري و کشاورزي مي باشد روستاي مايان با توجه به آثار باستاني يافت شده در آن که مي توان به گور 3000 ساله اشاره نمود گوري قديمي متعلق به سه هزار سال پيش در روستاي کوهستاني ماهيان شهرستان علي آبادکتول دراستان گلستان کشف شده است. در اين گور 2 اسکلت از عصر آهن پيدا شد ه است. عصر آهن در دانش باستان شناسي دوره‌اي است که در آن بشر به گستردگي از آهن براي ساخت ابزار و جنگ‌افزار سود برد. با اين کشف بايد به استقرارگاه هاي عصر آهن در مناطق ييلاقي البرز استان گلستان بيشتر توجه کنيم. اين اکتشاف پس از 4 بار گمانه زني در محوطه قبرستان تاريخي روستاي ماهيان که در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده، انجام شده است .


علی آباد/روستای مایان
1395/04/13:تاریخ ثبت


روستای خاک پیرزن 
hirkantourism.ir

روستای خاک پیرزن از روستاهای حومه شهرستان علی آباد کتول دراستان سرسبز گلستان است که در منطقه خوش آب وهوای زرین گل و در30 کیلومتری جنوب شرقی علی آبادکتول واقع شده است و 200 نفر سکنه دائمی دارد. مردمان این روستا مردمانی با دلهایی پر از مهر ومحبت که همیشه در سرما و گرما برای زندگی خود تلاش فراوران کرده اند. شغل اکثر آنها دامپروری و کشاورزی است.


علی آباد/روستای خاک پیرزن
1395/04/13:تاریخ ثبت


روستای چلی سفلی 
hirkantourism.ir

این روستا در 18 کیلومتری جنوب باختری شهرستان کتول واقع شده است که از شمال به روستای تاویر، از جنوب به کوه گندی، از جنوب شرقی به روستای بالا چلی و از جنوب غربی به روستای نرسو محدود می شود .

در دهانه زیبای محمد آباد دو روستا به نام چلی وجود دارد که در نامگذاری به نام های چلی علیا ( بالا چلی ) و چلی سفلی ( پایین چلی ) معروف شده است.

کلمه چلی لفظ تغییر یافته واژه «چل»می باشد که به معنای مکان وگودی کم عمق و نیز گذرگاه می باشد همچنین در زمره کلماتی مانند «چلین» می باشد که از آلات موسیقی می باشد .

علت نامگذاری روستای پایین چلی به دلیل قرار گرفتن در گودی و در مجاورت رودخانه بزرگی که در ضلع جنوب روستا واقع گردیده است می باشد این رودخانه در گذشته آب فراوانی داشته است آنگونه که آهنگ و موسیقی دل نشینی را در جانهای اهالی می نواخت .

 روستای پایین چلی یا همان چلی سفلی در حال حاضر نیز در بین مردمان کتول به همان نام « چلی » معروف می باشد و افزودن لفظ پایین نیز به احتمال زیاد بعد از عمران بالا چلی به نام چلی افزوده شده است. 

 


علی آباد/روستای چلی سفلی
1395/04/13:تاریخ ثبت


روستای چجا 
hirkantourism.ir

چه جا منطقه ای سیاحتی و بسیار زیبا در شهرستان علی آباد کتول است که برای رفتن به آن می بایست از دهنه محمدآباد گذشت. محمدآباد در پنج کیلومتری جنوب فاضل آباد (در مسیر بزرگراه گرگان به علی آباد کتول) واقع است. در جنوب محمدآباد و با عبور از جاده ای پر پیچ و خم که به زبان محلی به آن ته کوه تل گفته می شود به این ییلاق خواهید رسید. 

در ابتدای این روستای خوش آب و هوا، گورستان قدیمی به چشم می خوردکه نشان از تاریخ کهن این دیار دارد. آبشار چه جا در نهایت زیبایی در نزدیکی این روستا خودنمایی می کند و پذیرای بازدیدکنندگان خویش است.

روستای چجا از روستاهای ییلاقی دهنه  محمد آباد میباشد که تقریبا 25 کیلومتر با شهر علی آباد کتول فاصله دارد. روستای چجا که در ارتفاع 1650 متر از سطح دریا قرار دارد دارای آب و هوایی بسیار خوش و خنک در فصل تابستان و مناظر زیبایی که بواسطه محل جغرافیایی اش آنرا احاطه نموده، می باشد.

روستای چجا علاوه بر آبشار دارای مراتع بسیار دیدنی و خوش منظره در سمت جنوب وغرب روستا می باشد.

 


علی آباد/روستای چجا
1395/04/06:تاریخ ثبت


روستای سیاهرودبار 
hirkantourism.ir

سیاهرودبار یکی از روستاهای استان گلستان واقع در 24 کیلومتری شهر علی آبادکتول است. این روستا در دهنه زرین گل و در قسمت جنوب شرقی علی آباد می باشد. این روستا در همسایگی روستاهای میان رستاق، شیرین آباد، افراتخته، زرین گل و چینو قرار دارد.

در سیاهرودبار، منطقه ای به نام پونه آرام  واقع شده که این منطقه در دره ای بسیار زیبا قرار دارد، که یکی از دره های بسیار زیبا در فصل پاییز است. قدم زدن در این مسیر برای دوستداران محیط زیست بسیار جالب بوده، که علاوه بر مناظز زیبا با پدیده های مختلفی آشنا می شوند. مهمترین پوشش گیاهی این منطقه وجود بزرگترین ذخیره گاه سرخدار (نام گونه‌ای درخت سوزنی‌ برگ است از تیره سرخداریان) است که شهرت جهانی دارد و محافظت شده است. این گونه را می‌توان میراث زنده و شاهکار جنگل‌های طبیعی شمال ایران دانست.

از نظر تنوع زیستی و حفظ ذخائر ژنتیکی و بوم‌شناسی یکی از گونه‌های منحصر به فرد و مهم منطقه هیرکانی و باقی مانده از دوران سوم زمین‌شناسی است. ذخیره گاه اصلی آن در استان ، پونه آرام است. این درخت در کشورهای دیگر به اسامی مختلفی مشهور است، مثلا در بعضی کشورها به اسم درخت جاویدان نامیده میشود. چون عمر و مقاومت این درخت بسیار زیاد است و چوب هزار ساله و صنعتی دارد. حتی در تنه آن ماده ای وجود دارد که در درمان بیماری سرطان کاربرد دارد.

اما باز هم باید تاسف خورد چرا که این درختها به درستی محاحفظت نمیشوند. گاهی مشاهده میشود که از این درختان برای ساخت خانه یا ساخت وسایل و ابزارات چوبی از جمله قلیان استفاده میشود. یکی دیگر از ذخیره گاههای  سرخدار، دره یخچال روستای ماهیان میباشد که بر اثر آتش سوزی بسیاری از آنها نابود شدند.

مساله بعدی شور بودن آب رودخانه است که این پدیده در جنگلهای علی آباد نادر است. دلیل شور بودن آن هم احتمالا به دلیل وجود املاح گچ و نمک در بالا دست است.

 

علی آباد/روستای سیاهرودبار
1395/04/06:تاریخ ثبت


شیرین آباد 
hirkantourism.ir

روستاي شيرين آباد از توابع بخش مرکزي شهرستان علي آباد کتول در دهنه جنگلي و بکر زرين گل قرار دارد. اين روستا از بخش جنوب از طريق جاده ي جنگلي ابر به شاهرود متصل است .

 مردم روستا اغلب به کشاورزي و دامپروري مشغول بوده و چند ساليست به يکي از پايگاه هاي گردشگري استان تبديل شده است و شمار زيادي مسافر و گردشگر را هر ساله در دل خود جاي مي دهد. زبان اکثر مردم روستا ترکي مي باشد و مردمي خونگرم و باصفا دارد .


علی آباد/شیرین آباد
1395/04/06:تاریخ ثبت


میان رستاق 
hirkantourism.ir

روستا در دهنه زرین گل شهرستان علی آباد کتول  در ارتفاع 1220 متری از سطح دریا واقع شده است. از شمال به روستای خاک پیرزن و از جنوب نیز به روستای سیاه روبار منتهی میشود.

راه روستا از روبروی ایستگاه جنگلبانی روستای سیاهروبار شروع می شود. و تا روستا تقریبا سهونیم کیلومتر فاصله دارد.


علی آباد/میان رستاق
1395/04/06:تاریخ ثبت