سایت گردشگردی
هیرکان توریسم

اماکن روستاهای ییلاقیDeprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home2/hirkanto/public_html/connect.php on line 3
رودبار قشلاق 
hirkantourism.ir

روستای سر سبز قشلاق یکی از روستاهای زیبای بخش چشمه ساران شهرستان آزادشهر است.


آزادشهر/رودبار قشلاق
1394/10/07:تاریخ ثبت


روستای فارسیان قانچی 
hirkantourism.ir

روستای فارسیان به عنوان یکی از روستاهای زیبای کشور شناخته شده است و دارای بافت بسیار با ارزش و سنتی است ، به همین دلیل طرح الگوسازی مسکن روستایی برای حفظ آداب و سنن تاریخی این منطفه اجرا شده که در حال حاضر در ۸۰ واحد مسکونی در این روستا ، الگو سازی مسکن روستایی انجام شده است.
موقعیت و تاریخچه
روستای فارسیان قانچی از توابع بخش چشمه ساران شهرستان آزاد شهر در 35 کیلومتری جنوب شرقی آزادشهر و 90 کیلومتری شهر گرگان واقع شده است.این روستای کوهستانی، در ارتفاع 1000 متری از سطح دریا قرار دارد و از شمال شرقی به کوه اینجهسو، از شمال غربی به کوه علی کمری و از جنوب شرقی به دره خوجهقر محدود میشود. رودخانه تیلآباد از جنوب روستا میگذرد.روستای فارسیان، تحت تأثیر اقلیم کوهستانی، زمستانهای سرد و تابستانهای معتدل دارد. میانگین بارندگی سالانه آن 484 میلیمتر گزارش شده است.با توجه به فقدان آثار و بناهای تاریخی، این روستا قدمت چندانی ندارد، اما شرایط آب و هوایی و موقعیت طبیعی مناسب، مراتع، جنگلها و ارتفاعات پیرامون آن تأثیر فراوانی در شکلگیری و استقرار این روستا داشته است.مردم روستای فارسیان قانچی به زبان ترکی سخن میگویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
جاذبه‌های گردشگری
چشم انداز ارتفاعات کوه علی کمری و اینجه سو با پوشش جنگلی انبوه، مراتع سرسبز مملو از انواع گلهای رنگارنگ، گستره گیاهان مرتعی و دارویی و نوای دلنشین جریان آب رودخانه تیلآباد همراه با زیبایی مناظر اطراف، به خصوص در سه فصل اول سال، هر بینندهای را مجذوب و مسحور میسازد.
پارک جنگلی فارسیان قانچی از دیگر جاذبه‌های طبیعی این روستا است؛ این پارک زیبا در تمام طول سال با انواع درختان پهن برگ و سوزنی برگ، چشم انداز بسیار زیبایی را پدید میآورد.
مراسمات
مردم روستای فارسیان قانچی اعیاد ملی و مذهبی نوروز، قربان و فطر را به جشن و سرور و ایام محرم و وفات ائمه را به سوگواری میپردازند. در آستانه سال نو به پیشواز عید نوروز میروند و مراسم چهارشنبه سوری، سیزده بدر و شب یلدا را نیز به جا میآورند. در مراسم عروسی و جشنهای خانوادگی با انواع آوازها و موسیقی محلی (ترکی) سرگرم میشوند.
پوشاک
پوشاک غالب مردم روستا، تا حدودی شبیه به پوشش مردمان شهرهای کوچک است. ولی در مراسم خاص، از لباس محلی استفاده میکنند.
غذاهای محلی
انواع آشها و غذاهای گوشتی مانند کباب و انواع خورشتها در روستا تهیه میشود. استفاده از برنج نیز همراه با خورشتها و کبابها رایج است. انواع لبنیات از قبیل شیر، پنیر، ماست و کره به وفور در روستا یافت میشود و مکمل غذایی روستاییان است.
شغل مردم روستا
مردم روستای فارسیان اغلب کشاورزند . نیمه اول سال مشغول کاشت برنج ودر نیمه دوم سال گندم می‌کارند. برنج انواع مختلفی دارد که مرغوبترین آن در شمال کاشته می‌شود . در روستای فارسیان که از روستاهای شمال کشور است دو نوع برنج دم سیاه و طارم هاشمی کاشته می‌شود که به دلیل آبیاری با آب چشمه و رود خانه و خاک مرغوب و چنگلی ،عطر و طعم خاصی این برنج دارد،یکی از بهترین برنج کشور محسوب می‌شود.

 

 

 


آزادشهر/روستای فارسیان قانچی
1394/10/07:تاریخ ثبت


روستای خوش ییلاق 
hirkantourism.ir

روستای خوش ییلاق در بخش چشمه ساران از توابع شهرستان آزادشهر در استان گلستان می باشد . روستای خوش ییلاق در مسیر جاده بین المللی آزادشهر به شاهرود قرار دارد و روزانه مسافران زیادی از این مسیر عبور می کنند.

به علت همجواری این روستا با کوه های البرز دارای آب و هوای سرد در تابستان بوده و همین امر باعث شده تا در فصل گرم تابستان نیز هوای سرد و مطبوعی داشته باشد.

در روستای خوش ییلاق دو طایفه ی بزرگ زندگی می کنند که از نوادگان نوروزخان و غلام خان بوده اند به همین مناسبت فامیلی این دو طایفه بزرگ به نام های نوروزی که از نوادگان نوروز خان و غلامی که از نوادگان غلام خان هستند . این دو طایفه از ابتدای شکل گیری این روستا در اینجا زندگی کردند و تا کنون نیز زندگی می کنند .

جمیت این روستا با احتساب کسانی که از این روستا خارج شده اند حدودا به ۱۵۰۰ خانوار می رسد که به لحاظ نبود امکانات از این روستای توریستی خارج و به شهرستانهای همجوار کوچ کرده اند . در حال حاضر نیز در فصل تابستان حدود ۳۰۰ خانوار و در بقیه ایام حدود ۱۰۰ خانوار در این روستا ساکن هستند . اکثر کسانی که از روستا خارج شده اند در شهرهای آزادشهر و شاهرود زندگی می کنند البته در جاهای دیگر از قبیل گرگان تهران و ... نیز ساکنند اما در اقلیت می باشند .

شغل عموم مردم روستا کشاورزی و دامداری می باشد . که کشاورزی مردم در کاشت محصولاتی همچون گندم  - جو- عدس - سیب زمینی - یونجه و در بخش باغداری نیز کاشت درختان گیلاس و آلبالو و گردو خلاصه می شود.

در بخش دامداری نیز نگهداری گوسفند و گاو از عمده فعالیت های آنان است و زندگی مردم از این راه تامین می شود . البته تعدادی از مردم نیز در ادارات و نهادهای دولتی و خصوصی مشغول کار هستند که اغلب از روستا مهاجرت کرده و در شهر زندگی می کنند که به صورت فصلی و در ایام تابستان به روستا آمده و در بقیه ایام نیز به شهر برمی گردند

این روستا با تعداد کم جمیت ساکن در آن با تمام وجود در نبرد هشت ساله اسلام علیه کفر شرکت نمود و در این مدت نیز شهدا و جانبازان زیادی را فدای انقلاب نمود به طوری که تعداد ۱۱ شهیدو ۲ مفعود الاثر و چندین آزاده و جانباز همچون نگین درخشانی بر تارکش می درخشد .

اما آنانی که نتوانستن در جبهه ها حضور داشته باشند در کنار دیگر هم روستاییات از هیچ کمکی دریغ نکردند .و امروز نیز بر خود می بالند که سهم کوچکی در این وادی داشته اند.

 

 

 

 


آزادشهر/روستای خوش ییلاق
1394/10/07:تاریخ ثبت