سایت گردشگردی
هیرکان توریسم

اماکن روستاهای ییلاقیDeprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home2/hirkanto/public_html/connect.php on line 3
روستای کندسکوه 
hirkantourism.ir

روستای کندسکوه از توابع بخش لوه شهرستان گالیکش در استان گلستان، دارای مناظر دیدنی و آب و هوای بسیار دلپذیر می باشد.

خانواده های تشکیل دهنده ی این روستا شامل: بیات کوهسار، عرب کوهسار، پیاده کوهسار، قربانپور و شاه محمدی میباشد.

این روستا در دهستان گلستان قرار داشته و بر اساس سرشماری سال 1390 جمعیت آن 186 نفر که شامل 91 زن و 95 مرد میباشد (48 خانوار) بوده است.

 


گالیکش/روستای کندسکوه
1395/04/15:تاریخ ثبت


روستای پادل دل 
hirkantourism.ir

روستای پادلدل با حدود 500 نفر جمعیت در قالب 135 خانوار در فاصله 32 کیلومتری جنوب شرقی گالیکش قرار دارد.

کلیه اراضی کشاورزی روستا به صورت دیم است و بیشتر گندم، جو و عدس کاشت می شود. با توجه به جاذبه های گردشگری موجود در این روستا می توان در بحث پذیرش مسافر و توریست فعالیتهای زیادی انجام داد.

از ویژگیهای برجسته اینست که در این روستا از دیرباز کسی سیگار نمی کشده وساکنان روستا می گویند ما تا به یاد داریم، پدر و اجدادمان نیز گفته اند سیگاری نداشتیم و نداریم. با اینکه تا بحال هیچ گونه امکانات فرهنگی، ورزشی و.. برخودار نشده است، روستای پادلدل یک روستای پاک است. در مغازه های ایین روستا هیچ سیگاری پیدا نمی شود.

اين روستا داراي طبيعتي بسيار بکرو زيبا، غار تاريخي کيارام، دشت معروف و زيباي شقايق، گلهاي بنفشه و .... است. از جمله اين مکانهاي ديدني و زيبا تفرجگاه قرق حيدر (تشته کچلا) است که در فاصله 2کيلومتري روستا قرار دارد. داراي راه دسترسي پياده روي با چشمه اي خنک و گوارا و با چشم انداز بسيار زيبا در ارتفاعات روستا است.

 


گالیکش/روستای پادل دل
1395/04/15:تاریخ ثبت


روستای فارسیان فرنگ 
hirkantourism.ir

روستای فارسیان در 22 کیلومتری شرق شهر گالیکش، در استان گلستان قرار دارد. این روستا در منطقه ای کوهستانی قرار دارد و کوه های سر به فلک کشیده اطراف آن را فرا گرفته اند. کوهستانی پوشیده از جنگل،‌ با درختان سرسبز بلوط و افرا چهره ی منطقه را بسیار دیدنی نموده است.

 فارسیان از سمت شرق با روستای کیارام، از جنوب شرقی با روستای فرنگ و از جنوب با روستای لیرو و از ناحیه شمال با روستای سیجان همسایه است.

در فصل تابستان به عنوان منطقه ای ییلاق نشین از سوی برخی از ساکنان شهر گالیکش انتخاب می گردد. وجود چشمه سارهای زلال در فاصله ای بسیار نزدیک به روستا باعث شده است تا در ایام تعطیل از نقاط دور و نزدیک جمعیت کثیری برای گذران اوقات فراغت با خانواده به این منطقه بیایند.

 مناطق دیدنی و گردشگری فارسیان

فارسیان یکی از روستاهای ایران است که به خاطر نزدیکی به جنگل های پارک ملی گلستان از سمت شمال و کوهستان هایی که اطراف آن را فرا گرفته اند همراه با رودها و چشمه هایی که از این کوه ها سر چشمه می گیرند، مناظری بسیاز زیبا و دیدنی را در خود جای داده است .

 مناطق گردشگری روستای فارسیان

 1. مارسا
 2. دیو چشمه یا دِ چشمه
 3. لته نوروز علی
 4. دره چنارا
 5. زیارتگاه پیر بخشی
 6. تیمور دره
 7. پیر باد
 8. پیر غار
 9. پاکندس
 10. چشمه ایشی
 11. چشمه چنار
 12. شاه مازه
 13. استل ایشی
 14. استل پایین و استل بالا ( استل؛ برکه ای که در زمستان و بهار دارای آب بوده و در تابستان بر اثر گرما خشک می شود. این محل دارای زالوی بسیاری بوده که مردم برای درمان پادرد و یا کمر درد از آنها استفاده می کردند. استل    همان معادل استخر امروزی است (.
 15. کوه چماز
 16. سنگ دره

 غذاهای محلی فارسیان

در هر نقطه ای از ایران غذاهای خاصی وجود دارند که بیشتر مورد علاقه ی ساکنان آن منطقه شده اند و چون میزان استفاده از این غذاها در آن مکان بیشتر است در نحوه ی پخت و مواد مورد استفاده در غذا اصولی را رعایت می کنند که باعثخوشمزگی بیشتر غذا می گردد. در زیر برخی از غذاهای محلی فارسیان معرفی گردیده است.

۱آش خمیر

۲چنگالی

۳حلیم

۴آش شله

۵حلوا برنجی

۶چکّو ( اشکنه) 

۷خورشت گوجه ریز

۸دندانی

۹کنجی پت

۱۰سمنو

۱۱مارمرده

۱۲بریانی (‌برینی )
ورود تکنولوژی در هر جامعه ای باعث از بین رفتن برخی آداب و رسوم و تغییر در نحوه ی زندگی مردم آن دیار می گردد. در روستاهای ایران نیز ورود نانوایی های صنعتی باعث گردیده که پخت نان در منازل از بین برود. یادش بخیر قدیما دم غروب توی فارسیان که  راه می رفتی ٰ‌بوی نان تازه فضا رو پر کرده بود و انسان رو به اشتها می آورد اما حیف که دیگه از این نعمت ها محروم هستیم. زنان روستا هر دو سه خانواده روی تنور کاه گلی جمع می شدند و نان می پختن و از هر دری صحبت می کردند. این ارتباط و صمیمیت باعث نزدیکی خانواده ها با هم می شد. در زیر برخی از نانهای محلی که در فارسیان پخت می شد را میتوانید مطالعه نمایید.

نان های محلی فارسیان

 1.  نان آقاندو
 2.  نان فتیر
 3.  نان کماج
 4.  نان پنجه کش
 5.  نان جزله ای
 6.  نان قره قروتی ۱
 7.  نان قره قروتی ۲
 8.  نان قره قروتی ۳
 9. نان قد لمه
 10. کلوچه بیشمه
 11. کلمه (KoLommeh )

توی روستا به خاطر فعالیت های کشاورزی اوقات فراغت کم است اما هر زمان که فرصت کوتاهی پیدا می شد جوان های روستا دور هم جمع می شدند و بازهای مختلفی رو انجام می دادند. توی "لیونی "( Leyveni ) بیشتر بازیها جلوی مسجد انجام می شد. اونجا محوطه ای بود که سر سه راهی بود و همه اونجا جمع می شدن. بهترین بازی اون زمان "دو، فر "( Do - Fer ) بود. هر چند که از تمام بازیها لذت می بردیم اما جذابیت "‌ دو فر "‌ چیز دیگری بود. در زیر شرح برخی بازیهای فارسیان آورده شده است هر چند که نحوه ی تشریح برخی بازیها برایم مشکل بود .

بازی های محلی فارسیان

 1.  دو،‌ فر
 2. تخم مرغ جنگی
 3.  هفت سنگ
 4.  چوچلیک بازی
 5.  اَلوچک بازی ( آلوچه بازی) 
 6.  جوز بازی (گردو بازی (
 7. گل و پوچ بازی
 8. یک قُل دو قُل
 9. اپا بازی ( سنگ بازی  )
 10. وسطی (وسط بازی) 
 11. گربه رو آب دادی؟
 12. کوری؟ جیر؟
 13.  یاران یاران، کپّور باران
 14. شاه دزد بازی
 15. توپا قاچ
 16. بالا بلندی
 17. دخوزانک بازی یا قایم باشک یا جا خوردنک بازی
 18. کلاغ پر، گنجشک پر
 19. بازی سواری یا بازی چو پا
 20. بجول بازی
 21. طناب بازی ( شمع، گل، پروانه (
 22. طناب بازی یک نفره
 23. گوش کشانک
 24.  کی بود؟ کی بود؟‌ من نبودم !!!
 25. سیخ بازی
 26. دوز بازی
 27. چرخ بازی
 28. قوه بازی ( Ghovveh Bazi )

 چهره های ماندگار فارسیان

 1. مرحوم آقا سید طالب ایزدشناس
 2. مرحوم آقا سید اصغر موسوی
 3. مرحوم آقا سید حسن موسوی
 4. مرحوم استاد خان محمد خسروی ( استاد خانو شعر اهل بیت (
 5. مرحوم محمد خسروی ( محمد قجر، شاعر معاصر )
 6. مرحوم کربلایی سلیمان خسروی
 7. مرحوم آقا سید قاسم موسوی
 8. مرحومه بسی شقلی
 9. اسماعیل داداش
 10. حاج ملا امیر خسروی
 11. منور ( Menavar )

 


گالیکش/روستای فارسیان فرنگ
1395/04/15:تاریخ ثبت


روستای پورت کاظم 
hirkantourism.ir

روستای یورت کاظم با 45 خانوار و 185 نفر جمعیت در فاصله 11 کیلومتری جنوب شرقی شهر گالیکش قرار دارد.

این روستا 60 هکتار زمین زراعی دارد. شغل اصلی مردم روستا کشاورزی است و بیش از 50 درصد از زمین‌های آن زیر کشت توتون قرار دارد.
در این روستا 200 راس گوسفند، 2 راس گاو، یک دستگاه نیسان و 3 دستگاه تراکتور رومانی وجود دارد.

کودکان روستا در یک کانکس 2 کلاسه دوره 6 ساله ابتدایی را می‌گذرانند. دختران غالبا تنها تا پایان دوره ابتدایی در همین روستا و پسران تا پایان دوره راهنمایی ( غالبا در روستای فارسیان ) درس می‌خوانند. معلمین روستا در زمان بارش نزولات جوی به دلیل تخریب پل روستا و خرابی راه نمی‌توانند سر کلاس درس حاضر شوند.
در خصوص عدم ادامه تحصیل دانش آموزان روستا باید گفت: نداشتن مدرسه در روستا، مشکلات رفت و آمد دانش آموزان در فصل زمستان به دلیل نداشتن پل، خرابی راه شوسه این روستا و عدم توانایی در تامین هزینه‌های ایاب و ذهاب و تحصیل اعلام کرد.بزرگترین مشکل مردم روستا را نداشتن پل و جاده مناسب میتوان عنوان کرد.

نمایی از اقتصاد مقاومتی را در این روستا با دیدن محل‌های نگهداری گوسفند و مرغ برای تامین قسمتی از معاش خانواده می‌توان متصور شد.
با توجه به اینکه آب شرب این روستا از چشمه تامین می‌شود شیرهای آب خانوارها باید همیشه باز باشد تا آب چشمه از منبع آب سرریز نشود!
مردم روستا از بشکه‌های نفت به جای آب گرمکن استفاده می‌کنند و برای گرم کردن آب آن هم از چوب درختان جنگل‌های منطقه استفاده می‌کنند.
با توجه به قرار داشتن این روستا در حاشیه جنگل، از 30 سال گذشته تاکنون طرح کوچ اداره منابع طبیعی بدلیل عدم توافق با ساکنان روستا عملیاتی نشده است.
ساکنین روستا یورت کاظم معتقد هستند چشمه گرو که در یک کیلومتری این روستا قرار دارد امراض پوستی را شفا می‌دهد.
لازم به ذکر است روستاهای دوزین و کیارام هم چشمه ای به این نام دارند.


گالیکش/روستای پورت کاظم
1395/04/15:تاریخ ثبت