سایت گردشگردی
هیرکان توریسم

اماکن روستاهای ییلاقیDeprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home2/hirkanto/public_html/connect.php on line 3
روستای ده چشانک 
#

روستاي ده چناشک از توابع بخش مرکزي شهرستان مينودشت، در3۰ کيلومتري شهر مينودشت و۱۳۰ کيلومتري شهر گرگان قرار دارد. از مینودشت که به طرف تنگه چهل چای آمدی و حدود ۲۰ کیلومتر راه را که طی کردی پلی وجود دارد که راه را به دو نیم تقسیم می کند سمت راست به روستای قلعه قافه و توابع می رود  و سمت چپ به روستای ده چناشک می رسد.

اين روستا، در محدوده‏اي کوهستاني استقرار يافته و در بین دو روستا به نام دوزین و قلعه قافه قرار گرفته است. این روستا تحت تأثير اقليم کوهستاني داراي زمستان‏هاي سرد و تابستان‏هاي معتدل است. مردم روستاي ده چناشک به زبان فارسي با لهجه محلي سخن مي‏گويند، مسلمان و پيرو مذهب شيعه جعفري هستند.

الگوي معيشت و سکونت

روستاي ده چناشک  با جمعیت فراوانی که دارد در بین روستاها زبانزد است، درآمد اکثر مردم روستاي ده چناشک  از فعاليت‏هاي زراعي، باغداري و دامداري تأمين مي‏شود. تعدادي از مردم در امور خدمات و صنايع دستي اشتغال دارند. زمين‏هاي زراعي روستا به صورت ديم کشت مي‏شوند.

محصولات عمده روستا ُ گندم، جو و شالی است. با توجه به موقعیت خاکی مناسب اخیراْ مردم روستا به باغداری روی آورده اند و ميوه‏هاي گردو، سيب، آلو فندق و غيره در آن به عمل مي‏آيد. در این روستا شغل بسیاری از مردم به پرورش گوسفند، بز و گاو مشغول هستند و محصولات دامي آن شامل گوشت، پشم و فرآورده‏هاي لبني مانند شير، پنير، کره و روغن حيواني است.

روستاي کوهستاني ده چناشک داریا بافت سنتی است اما اخیراً با دستکاریهایی که در ساخت و سازها صورت می گیرد از حالت اولیه خارج شده و به شهرنشینی نزدیکتر می شود. رودخانه‏ زيباي  از وسط روستا مي‏گذرد و آن را به دو بخش  تقسيم مي‏کند.  مصالح به کار رفته در بناهاي قديمي غالباً از گل، کاهگل، چوب،خشت و سنگ است و در ساخت خانه‏هاي جديد از مصالح سيمان، و ستونهای سیمانی و تیرچه بلوک و مانند اين‏ها استفاده شده است.

جاذبه‏هاي گردشگري

۱- برفچال

از داخل روستا چند کیلو متری را به طرف آییش بالای روستا و سمت کوه و نوار مرزی گلستان با شاهرود که حرکت کردی ( البته با وسیله نقلیه نیز می شود به آنجا رفت اما با احتیاط) و از آرام گذشتی به درختان تنومند و بلند بر می خوری و از لا به لای درختان باید بگذری و از بلندی ها عبور کنی و مواظب باشی که تمش های وحشی که در بهار با  دانه ی خوشمزه خود به آدم لبخند می زنند پایت را نیش نزنند مقداری که از کوهپایه به بالا رفتی برفچال را نظاره خواهی کرد دنیای سرما و یخ ُ در دل تابستان با یخ  و برف فراوان لحظات فرح انگیزی را به انسان می دهد سرت را به پایین برفچال خم کنی سرمای عجیبی بر بدنت می خورد که استخوانهایت را سوز سرما بی حس می کند در لحظاتی که خارج از آنجا وسط تابستان گرما بالای ۴۰ درجه است و انسان حس عجیبی پیدا میکند ُ با تجهیزات که باشی می توانی به وسیله طناب به پایین برفچال رفته و با تبر تکه های برف و یخ را از هم جدا کرده و خارج کنی البته لباس گرم فراموش نشود . نوش جانتان  یک بار اگر تجربه کنید هر ساله به ده چناشک سفر خواهید کرد.

۲- چشمه‏هاي متعدد چشمه حسن (تأمين کننده آب شرب ده چناشک) 

  چشمه تاشته

 چشمه ارویس

 چشمه ننه قزی چشمه راه پی چشمه تنگه چشمه سرچشمه و...  در داخل روستا قرار دارد.

۳- در بالای پیشانی روستا زمینی وجود دارد که در میان جنگل محصور است و دارای چشمه ای است که آب گوارایی دارد و نام آن را به زبان محلی تاشته می گویند که وقتی از بالای آن زمین به روستا نگاه می کنی روستا مانند نقشه ای است  که در روی کاغذ کشیده باشی در جلوی چشمانت قرار دارد.و در آن چشمه ای وجود دارد با آبی گوارا.

دو رودخانه  از ارتفاعات  روستا سرچشمه مي‏گيرد و پس از عبور از ميان دره‏اي عميق، روستاي ده چناشک را به سه قسمت تقسيم مي‏کند و بر شگفتي و زيبايي آن مي‏افزايد.

کوه‏هاي سر به فلک کشیده خواجه قنبر و بقعه تو  و کوه دوجوز و یالهای بلندی   روستاي ده چناشک  را در بر گرفته‏اند؛ اين ارتفاعات زيبا، از جنگل‏هاي درختان سوزني برگ و پهن برگ و انواع گونه‏هاي جنگلي  و همچنين مراتع غني با انواع گل‏ها و گياهان پوشيده شده‏اند و چشم‏انداز ارتفاعات، حاشيه رودخانه و چشمه‏ها، فضاي دل‏انگيزي براي اقامت و جذب گردشگران پديد آورده‏اند.

معماري  قديمي روستاو بافت زیبای آن که در تمام روستاها زبانزد است ، از جمله جاذبه‏هاي  روستا محسوب مي‏شود.

غذاهاي محلي

روستا مشتمل بر انواع غذاهاي گوشتي مانند آبگوشت، کباب، انواع خورشت و آش است. انواع مواد لبني شير، ماست، پنير و کره از غذاهاي مکمل روستاييان است.

یکی از کارهای جالب و سنتی روستای ده چناشک گرفتن کره ُ دوغ و کشک و قره قروت می باشد که در اصطلاح روستا به آن (دووره شاندن) می گویند.

هر ساله در وقت شروع رسيدن گندمها و در زماني كه هنوز به زردي مي زند براي تفريح و لذت از خوردن گندم چند خوشه از گندم را به هم پيچيده و بر روي آتش مي گذارند ( به آن دلمل مي گويند) و سپس آن را با دو دست مالش داده تا دانه هاي ان بريزد و آن را پاك كرده و مي خورند.

مکانهای مذهبی و زیارتی

 ۱- مسجد جامع روستا

۲-  مسجد صاحب الزمان (عج) .

۳- حسینیه

در روستای ده چناشک درختی تنومند وجود دارد که بر شاخه های آن با نخ گره هایی می زنند و نذر و نیاز می کنند و به آن پیر حاجات می گویند.

و در پایین دست آبادی نیز گفته ها حکایت دارد که امامزاده ای وجود دارد ولی هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

 چندین طایفه در روستای ده چناشک زندگی می کنند

۱- طوسی

۲- مصطفی لو

۳- خواجه

۴- نوری

۵- غریب

۶- پسرکلو

 


روستای ده چشانک
1395/04/20:تاریخ ثبت


روستای زنگلاب 
#

زنگلاب، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان مینودشت در استان گلستان ایران.

این روستا در دهستان چهل‌چای قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۲۹۸ نفر (۷۶ خانوار) بوده است.

 

 


روستای زنگلاب
1395/04/20:تاریخ ثبت


روستای پلنگر 
#

روستای پلنگر در20کیلومتری شهرستان مینودشت واقع شده است برای رسیدن به این روستای می‌بایست از جاده فرعی گالیکش ـ دوزین عبور کرد. پس از گذشتن از روستاهای قلی تپه و تاشته و پس از طی مسیر سه کیلومتری فرعی به این روستا خواهید رسید.


روستای پلنگر
1395/04/20:تاریخ ثبت


روستای قلعه قافه 
#

روستای قلعه قافه (بالا و پایین) از توابع بخش مركزی شهرستان مینودشت، در 35 كیلومتری جنوب شرقی شهر مینودشت و 135 كیلومتری شهر گرگان قرار دارد. و ازجمله روستاهايي است که تحت عنوان «روستاي هدف گردشگري» شناخته شده است.
ایـن روسـتا، در محدوده‌ای كوهستانی استقرار یافته و از اطراف به كوه‌های آرام ذوالفقار در غرب، كوه كمر در شمال و كوه‌های گاورلی، اینجه سو و نرمدار محدود می‌شود. رودخانه چلی چای در میان روستا جریان دارد.
ارتفاع روستای قلعه قافه از سطح دریا 1340 متر است و تحت تأثیر اقلیم كوهستانی دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل است. میانگین دمای سالانه در روستا 1/18 درجه سانتی‌گراد و میانگین بارندگی سالانه آن 484 میلی‌متر گزارش شده است.
مردم روستا خود را از بازماندگان لشكریان حسن صباح می‌دانند. روسـتاییان اسـم روسـتا را قـلعه قـاف مـی‌دانند كـه بـه قـلعه قافه (به معنی لانه سیمرغ) تبدیل شده اسـت. گـفته مـی‌شود کـه عـلت ایـن نـامـگذاری نـاشی از مرتفع بـودن مـوقعیت اسـتقرار روسـتا است.
مردم روستای قلعه قافه به زبان فارسی با لهجه محلی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
براساس نتایج سرشماری سال 1375، روستای قلعه قافه 2196 نفر جمعیت داشته است که در سال 1385 به 1446 نفر افزایش یافته است.
درآمد اكثر مردم روستای قلعه قافه از فعالیت‌های زراعی، باغداری و دامداری تأمین می‌شود. تعدادی از مردم در امور خدمات و صنایع دستی اشتغال دارند.
زمـین‌های زراعی روستا به صورت دیم كشت می‌شوند و محصولات عمده آن گندم، جو و یونجه است. شرایط مساعد اقـلیمی مـوجب رونق باغداری شده و میوه‌های زردآلو، گردو، سیب، آلو و غیره در آن به عمل می‌آید.

پرورش گوسفند، بز و گاو در روستا رواج دارد و محصولات دامی آن شامل گوشت، پشم و فرآورده‌های لبنی مانند شیر، پنیر، كره و روغن حیوانی است.
روستای كوهستانی قلعه قافه با بافت مسكونی متراکم در شیب نسبتاً تندی استقرار یافته است. از همین رو، نمای ظاهری روستا پلكانی با كوچه‌های پیچ در پیچ و كم عرض می‌باشد. رودخانه زیبای چلی چای از وسط روستا می‌گذرد و آن را به دو بخش قلعه قافه بالا و قلعه قافه پایین تقسیم می‌كند. هر كدام از این دو بخش‌ نیز، به چندین محله تقسیم شده است. هسته اولیه روستا در محله قدیمی قلعه قافه پایین شكل گرفته است.
همرنگی منظره ساختمان‌های روستا با طبیعت، نشانه در آمیختگی فضای روستا با محیط اطراف است. خـانه‌های روسـتا مـعمولاً در دو طـبقه و بـا سقف ‌شیروانی و دیوارهای گلی ساخته شده‌اند؛ طـبقات پـایین مـحل نـگهداری دام و انـباری و طبقه دوم سكونتگاه خانوار روستایی است. بسیاری از خـانه‌ها فــاقد حــیاط هــستند و درِ ورودی آن‌هـا به كوچه باز مـی‌شود.
مصالح به‌كاررفته در بناهای قدیمی غالباً از گل، کاهگل، چوب، خشت و سنگ است و در ساخت خانه‌های جدید از مصالح سیمان، گچ، آجر، تیرآهن و مانند این‌ها استفاده شده است.
چشمه‌های متعدد گلو (گل و آب)، بیرام (تأمین‌كننده آب شرب قلعه قافه بالا) و چشمه‌های نهر آب، بی‌بی زهرا و لش آب (تأمین كننده آب شرب قلعه قافه پایین) و چشمه برات‌ علی‌شاه، در داخل روستا قرار دارد.
رودخانه چلی چای از ارتفاعات جنوبی روستا سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از میان دره‌ای عمیق، روستای قلعه قافه را به دوقسمت تقسیم می‌كند و بر شگفتی و زیبایی آن می‌افزاید.
كوه‌های ماران، آرام ذوالفقار، اینجه سو، گاورلی و نرمدار مانند حصاری روستای قلعه قافه را در برگرفته‌اند؛ این ارتفاعات زیبا، از جنگل‌های درختان سوزنی برگ و پهن برگ و انواع گونه‌های جنگلی مانند راش، بلوط و توسكا و همچنین مراتع غنی با انواع گل‌ها و گیاهان پوشیده شده‌اند و چشم‌انداز ارتفاعات، حاشیه رودخانه و چشمه‌ها، فضای دل‌انگیزی برای اقامت و جذب گردشگران پدید ‌آورده‌اند.
معماری سنتی و قدیمی روستا، از جمله جاذبه‌های تاریخی روستا محسوب می‌شود.
مردم روستا در اعیاد ملی و مذهبی به جشن و سرور و در وفات ائمه به عزاداری می‌پردازند. علم گردانی از مراسم ویژه ماه محرم در روستای قلعه قافه است. در آستانه تحویل سال نو مردم روستا با آیین خاص به پیشواز عید باستانی نوروز می‌روند. از دیگر مراسم روستا می‌توان به برگزاری مراسم چهارشنبه‌ سوری، سیزده‌ بدر و شب یلدا اشاره کرد. كشتی محلی از بازی‌های بومی روستاست.
موسیقی و آوازهای محلی در مراسم عروسی و جشن‌های روستا رواج دارد.
پوشاك مردم روستا همانند دیگر نقاط روستایی استان گلستان است. گاهی سالمندان روستا از لباس‌های محلی استفاده می‌كنند. لباس‌های محلی زنان روستا در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع با انواع زیور آلات و پولك های رنگی تزیین شده‌اند.
غذاهای محلی روستا مشتمل بر انواع غذاهای گوشتی مانند: آبگوشت، كباب، انواع خورشت و آش است. انواع مواد لبنی شیر، ماست، پنیر و كره از غذاهای مکمل روستاییان است.
دسترسی این روستا از طریق شهر مینودشت قابل دسترسی است و جاده‌ای زیبا و جذاب دارد.

 

 

 


روستای قلعه قافه
1395/04/20:تاریخ ثبت