سایت گردشگردی
هیرکان توریسم

اماکن روستاهای ییلاقیDeprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home2/hirkanto/public_html/connect.php on line 3
زوستای ملچ آرام 
#

منطقه گردشگری “روستای ملچ آرام واولنگ” در ارتفاعات 2800 متری شهرستان رامیان و در مسیر جاده رامیان به شاهرود قرار دارد این منطقه در نیمی از سال پوشیده از برف است و تابستان های فوق العاده خنکی دارد.


زوستای ملچ آرام
1394/10/07:تاریخ ثبت


روستای کشکک 
#

کشکک روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان رامیان در استان گلستان ایران.این روستا در دهستان قلعه‌میران قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۴۰ نفر (۱۶۰خانوار) بوده‌است.


روستای کشکک
1394/10/07:تاریخ ثبت


روستای رضی 
#

روستای رضی در فاصله 25 کیلو متری جنوب رامیان (دهستان قلعه‌میران )قرار دارد و براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن ایران در سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۱۹۶ نفر (۵۲خانوار) است. اما امروزه با جمعیت غیر بومی بیش از 300 نفر جمعیت غیر ثابت داشته و از قدیمی ترین روستاهای منطقه آست. ساکنان روستای رضی از بومیان اصلی  شرق استان گلستان می باشند.

زبان مردم روستای رضی که از شاخه زبان های خراسانی و کاملا کتابی است در صورت حمایت و توجه پژوهشگران، می تواند ذخیره گاهی برای غنای فرهنگ ادبی منطقه و زبان فارسی باشد.

وجود پنج قبرستان در "اوروکلچنار"، "پرسیانی"، "مرستانی" و "تختا" که آثار و استخوان های اموات به روشنی از دل خاک بیرون آمده و آثار قبور مشخص هستند و همچنین قبرستان فعلی روستای رضی که بیش از سه هکتار را شامل می گردد، از علایم اثبات کننده این موضوع است که صدها سال در این روستا زندگی جریان داشته است. (البته بخش قدیمی تر این قبرستان در دهه 70 برای نصب دکل حفاری و احداث زمین ورزشی روستا تسطیح گردید)همچنین وقف نامه ای که از سال 1047 و دوره صفویان باقی مانده نیز نشانی بر قدمت سکونت "رضی گی" ها دارد. یکی از قدیمی ترین وقف نامه های موجود در منطقه حاکی از آن است که در سال 1047 قمری منطقه ای محصور بین رودخانه رودبار (جوزچال) تا روستای نرگس چال و وطن در مسیرجاده خوش ییلاق از یک سو و ملچ آرام و روستای کلو از سوی دیگر به یکی از خاندان ساکن روستای رضی هستند وقف خاص گردیده است.

روستای رضی در مسیر جاده رامیان به شاهرود واقع شده مردم سخت کوش دارد که عمدتا به کار دامداری ، کشاورزی و کار در معدن مشغول می باشند. چشم اندازوسیع از قلعه میران تا النگ و از النگ تا حاجی کوه و سرسو، همچنین داشتن جاده آسفالته، چشمه‌های متعدد، مناسب بودن خاکش برای کشت غلات، حبوبات و احداث باغات میوه، و نیزمساعد بودنش برای کشت زعفران، گل‌های گیاهی و برخورداری از آب و هوای کوهستانی و خشک، آب شرب بهداشتی و برق منطقه‌ای، زمین مساعد و فراوان و همچنین داشتن نیروی انسانی توانمند از نظر مذهبی، فرهنگی، علمی، سیاسی، اجتماعی و ورزشی می توان مکان بسیار خوبی برای سرمایه گذاری، زندگی و تفریح و گردشگریه.

 

 

 


روستای رضی
1394/10/07:تاریخ ثبت


روستای پاقلعه 
#

روستاي پاقلعه از توابع بخش مرکزي شهرستان راميان است که با مختصات جغرافيايي 55 درجه و 7 دقيقه طول شرقي و 36 درجه و 55 دقيقه عرض شمالي، در 10 کيلومتري جنوب غربي شهر راميان و 70 کيلومتري گرگان قرار دارد. اين روستا از شمال شرقي به پل آرام، از جنوب و غرب به ارتفاعات قلعه موران و از شمال غربي به منطقه تفريحي جامه شوران محدود مي‏شود.

ارتفاع روستاي کوهستاني پاقلعه، از سطح دريا 180 متر است و تحت تأثير اقليم کوهستاني زمستان‏هاي سرد و تابستان‏هاي معتدل دارد. ميانگين بارندگي سالانه روستا 484 ميلي‏متر گزارش شده است.

آثار باقي مانده از شهر تاريخي تميشه و قلعه ماران در 3 کيلومتري روستا، از قدمت و تاريخ کهن اين منطقه حکايت دارد. اين قلعه در زمان تيرداد اشکاني ساخته شده و پايتخت دوم اشکنيان بوده است. نام اين روستا، پيش از انقلاب 57 «سازمان قاسم‏خان مقصودلو» بوده است. بعد از انقلاب و تا سرشماري سال 1375، «اسلام‏آباد فندرسک» ناميده مي‏شده است. پس از آن، به «پا قلعه» تغيير نام داده است؛ علت اين نامگذاري را استقرار روستا در پايين قلعه ماران دانسته‏اند. مردم روستاي پاقلعه به زبان معروف به استرآبادي سخن مي‏گويند، مسلمان و پيرو مذهب شيعه جعفري هستند.

الگوي معيشت و سکونت براساس نتايج سرشماري سال 1375، روستاي پاقلعه 346 نفر جمعيت داشته است که در سال 1385 به 238 نفر کاهش يافته است. اقتصاد روستاي پاقلعه بر پايه فعاليت‏هاي زراعي، دامداري، باغداري و امور خدماتي و توليد صنايع دستي استوار شدهاست. کشت آبي و ديم در روستا رواج دارد و محصولات عمده زراعي آن شامل گندم، جو، خيار، گوجه فرنگي و لوبيا است. مهم‏ترين محصولات باغي روستا گردو و آلو ترش، به و ازگيل مي‏باشد. دامداري در روستاي پاقلعه رونق دارد و گوشت، پشم و انواع فرآورده‏هاي لبني مانند شير، پنير و ماست از محصولات دامي آن است. مردم روستاي پاقلعه به ويژه زنان در کنار فعاليت‏هاي زراعي به توليد انواع صنايع دستي مانند قالي، قاليچه، گليم، نمد، چادر شب و دستمال نيز مي‏پردازند.

روستاي کوهستاني پاقلعه در شيب ملايمي استقرار يافته است. خانه‏هاي روستاييان عموماً در يک يا دو طبقه با سقف شيرواني و ديوارهاي گل‏اندود ساخته شده‏اند. از طبقه زيرين به عنوان انباري استفاده مي‏شود و طبقه دوم براي سکونت خانوار روستايي است. مصالح به کار رفته در ساخت بناهاي قديمي از گل، خشت و چوب است. در ساخت خانه‏هاي جديد از مصالح سيمان، آجر، گچ، تيرآهن، ورق گالوانيزه و مانند آن استفاده مي‏شود.

جاذبه‏هاي گردشگري ارتفاعات غربي و جنوي روستا با جنگل‏هاي انبوهي از درختان سوزني برگ و ذخيره‏گاه جنگلي، از زيباترين جاذبه‏هاي طبيعي روستاي پاقلعه محسوب مي‏شوند. قطع درختان منطقه حفاظت شده ممنوع است. از مکان‏هاي تفريحي و تفرجگاهي اطراف روستا مي‏توان به منطقه تفريحي جامه‏شوران و اطراف سرسبز چشمه‏هاي پرآب سرگل و چشمه پشمکي اشاره کرد. در فاصله 5 کيلومتري جنوب شهر راميان، در مسير روستاي پاقلعه و در ميان جنگل‏هاي انبوه پهن برگ، استخر طبيعي گل راميان قرار دارد. اين استخر بيضي شکل، با طول 90 متر، عرض 80 متر و عمق 44 تا 80 متر چشم‏اندازي بسيار زيبا و رويايي دارد. آب اين استخر طبيعي از چشمه‏هاي جوشان تأمين مي‏شود و هر ساله، گردشگران بسياري را به سوي خود جلب مي‏کند.

 از جاذبه‏هاي تاريخي روستا، قلعه ماران است که بنا بر روايات تاريخي، پايتخت دوم پارت‏ها (اشکانيان) بوده است و تيرداد اشکاني، آن را بنا نهاده است. اين قلعه، بر روي کوهي بلند و صخره‏اي به همين نام قرار دارد. کوه ماران، يکي از مسيرهاي صعود کوهنوردان

منطقه نيز محسوب مي‏شود. در اطراف روستا، چاه‏هاي موسوم به گندم سوخته وجود دارد که در روزگار گذشته، مکاني براي ذخيره آذوقه مردم قلعه بوده است.

مردم روستاي پاقلعه در اعياد بزرگ مذهبي به جشن و سرور و در ايام محرم و وفات ائمه به عزاداري مي‏پردازند. ايام عيد نوروز و روزهاي چهارشنبه سوري، سيزده بدر و شيب يلدا مورد توجه مردم است که با مراسم ويژه‏اي سيزده بدر برگزار مي‏شود. ني ساز هميشگي و همراه مردم روستاست که در مراسم مختلف، آواز خوانندگان محلي را همراهي مي‏کند.

مردم ميانسال و کهنسال روستا معمولاً از پوشاک محلي استفاده مي‏کنند. زنان بيشتر از مردان، از لباس هاي محلي استفاده مي‏کنند. لباس مردان شامل کلاه و نيم تنه است و زنان نيز از دامن‏هاي کوتاه، پيژامه، پيراهن، روسري و گاهي نيم تنه استفاده مي‏کنند. حاشيه لباس زنان به وسيله روبان‏هاي رنگي، زيورآلات و پولک‏هاي رنگي تزيين شده‏اند. جوانان روستا در مراسم ويژه و جشن‏ها از لباس محلي استفاده مي‏کنند. قالي، قاليچه، گليم، نمد، چادر شب و دستمال از انواع صنايع دستي روستاي پاقلعه به شمار مي‏آيند.

انواع آش‏ها، آبگوشت، کباب، انواع خورشت ها و نان محلي از غذاهاي رايج است. انواع لبنيات از قبيل شير، پنير، ماست و کره به عنوان بخش مهم از غذا و مواد غذايي در روستا توليد و مصرف مي‏شود. دسترسي: اين روستا از طريق شهرهاي گرگان و راميان قابل دسترسي است و جاده‏اي مناسب و آسفالت دارد.


روستای پاقلعه
1394/10/07:تاریخ ثبت


روستای الهادی 
#

الهادی ، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان رامیان در استان گلستان ایران.این روستا در دهستان قلعه‌میران قرار دارد.

نام روستا بر گرفته از دوره اسلامی است. در زمان امویان سپاه اسلام به فرماندهی یزید بن مهلب در پی شورش رامیانی ها به سمت قلعه موران رفته در آنجا اردو زدند و بر اساس مقتضیات آن زمان نام عربی بروی این روستا گذاشتند. الهادی از جمله شاهراههای ارتباط بین چند روستا مانند: ویرو، کشکک، قره چای، مرقد بی بی حلیمه خاتون بوده است

مردم الهادی دارای طایفه های مختلفی می باشد که در سالهای گذشته در این روستا در کنار هم زندگی می کردند که اقلب کار آنها دامداری و کشاورزی بوده است . که جمعیت ان به بیش از 50 خانوار میرسید و از حدود 40تا 50 سال پیش تمدن گرایی و شهر نشینی اکثر مردم این روستا را وادار کرد تا شروع به کوچ کردن و اقامت به شهرهای مجاور و مختلف استان از جمله رامیان ؛ آزادشهر؛ گنبد کند.وتا سال 85 جمعیت این روستا به 17 خانوار رسید.

از جمله مراکز دیدنی این روستا می توان به جنگل(دارای پوشش گیاهی مختلف)آبشار؛ وچشمه های آب سرد و معدنی از جمله      (توسکا چشمه؛ چشمه عزیز ؛ چشمه قاسم)که در اطراف روستا قرار دارد اشاره کرد.

و از مراکز زیارتی این روستا می توان امام زاده بی بی حلیمه خاتون را نام برد که دارای شجره نامه می باشد و از سالیان دور توسط مردم بومی منطقه مورد زیارت قرار میگرفت و در شرق این روستا و در بلندی ای که دارای چشم انداز بکریست نظر هر گردشگری را به خود جلب می کند و همه ساله مسافران و توریستهای زیادی به این مکان سفر می کنند. و دارای ویلاهای بسیار زیبا برای اقامت چند روزه یا اقامت دائم برای گردشگران ساخته شده است تا برای ایام تعطیل بتوانند از آب و هوای این روستای بکر استفاده کنند.

 


روستای الهادی
1394/10/07:تاریخ ثبت


روستای رجن 
#

دهي است از بخش راميان شهرستان گرگان. که سکنه آن 110 تن می باشد. و آب آن از چشمه سارتامین میگردد. محصول عمده آن غلات و ارزن می باشد و صنايع دستي زنان بافتن شال و پارچه هاي ابريشمي و کرباس است.

چشمه تن وسيه

این چشمه بسیار زیبا در مسیر راه روستای رجن قرار دارد .اما اسم این چشمه بدین معنی است :

تن : در اینجا به معنی کنار - زیر - جنب - یا جوار می باشد .

وسیه : محل ریزش خاک کوه را وسیه کردن می گویند .

حال با توجه با اینکه این چشمه کنار ریزش خاک کوه می باشد پس به تن وسیه معروف گشته است .


روستای رجن
1394/10/07:تاریخ ثبت


روستای جوزچال 
#

جوزچال روستایی است در دهستان قلعه میران از توابع بخش مرکزی شهرستان رامیان و در استان گلستان 
نام جوزچال در اصطلاح محلی مردمان استان گلستان از درخت گردو به نام جوز یاد می گردد و با توجه به اینکه این روستا دارای مقادیر زیادی درخت گردو (جوز) بوده و روستا در وسط جنگل در میان چاله و گودی قرار گرفته ، جوزچال نامگذاری گردیده است.

شغل عمده قریب به اتفاق اهالی روستا  دامداری ، دامپروری و کشاورزی می باشد و البته شایان ذکر است اکثر جوانان  و مردان روستا علاوه بر مشاغل فوق در شغل معدن نیز فعالیت می نمایند که در اطراف روستا معادن سرشار زغال سنگ وجود دارد . که جزء مشاغل سخت بوده و  این شغل از ریسک بالایی برخوردار می باشد .

همه ساله  مردمان روستا در شهریور ماه هر سال اقدام به برداشت گردو از درختان می نمایند که این درختان یکی از مرغوب ترین گردوهای سطح استان به حساب می آید . پس از جمع آوری گردو و یا به اصطلاح (شاندن درختان) ، گردوها را پوست و یا به اصطلاح (چاکلی) نموده و  در آفتاب قرار داده و اقدام به خشک نمودن آن می نمایند . سپس در محلی برای سرو صبحانه در پاییز علی الخصوص زمستان نگهداری می نمایند .

در فصل جمع آوری گردو (جوز) مردمان روستا همانند گذشتگان خود بازی ای بنام « جوز بازی » که یک بازی بسیار مفرح می باشد توسط نوجوانان و جوانان روستا انجام می گیرد که یکی از رسومات محسوب می گردد . بدین صورت که گردوها را روی هم چیده سپس از فاصله ای دور با یک گردو اقدام به نشانه روی به سوی گردوهای چیده شده می نمایند چنانچه گردو به هدف برخورد کند گردوهای ریخته شده به نفع نشانه رونده جمع می گردد .

 

 


روستای جوزچال
1394/10/07:تاریخ ثبت