سایت گردشگردی
هیرکان توریسم

اماکن تاریخی-مذهبیDeprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home2/hirkanto/public_html/connect.php on line 3
موزه تاریخی کبودوال 
#

اين موزه از جمله مکان هاي فرهنگي، علمي و نمايشگاهي است که در پارک جنگلي کبودوال واقع شده است. در موزه تاريخ طبيعي 6 ديوراماي معروف استان از قبيل انواع زيستگاه هاي آبي، خشکي، تالابي، کوهستاني و استپي نمايش داده شده است. اين موزه شامل دو غرفه هرباريوم (که نمونه هاي گياهي منطقه را معرفي مي کند) دو غرفه پرندگان، يک غرفه پستاندارن، دو غرفه حشرات، يک غرفه صدف ها، يک غرفه کاني ها و فسيل ها و يک غرفه خزندگان است .

 


علی آباد/موزه تاریخی کبودوال
1394/09/23:تاریخ ثبت


موزه مردم شناسی 
#

اين موزه آداب و رسوم، فرهنگ و صنايع دستي منطقه کتول را به نمايش گذاشته است و شامل بخش هايي همچون مراسم عـروسـي، دوخـت لبـاس محــلي توســط زنان، مراسم شب نشيني و موسيقي سنتي کتول مي باشد .
اين موزه در بلوار امام رضا (ع)، روبروي هتل کانيار (فردوس20) واقع شده است .


علی آباد/موزه مردم شناسی
1394/09/23:تاریخ ثبت


امامزاده الازمن 
#

آستان مقدس امامزاده هارون بن موسی بن جعفر(ع) معروف به امامزاده الازمن در 800 متری جاده بین المللی و شهرستان علی آبادکتول و روستای الازمن می باشد و در جوار این امامزاده واجب التعظیم قبرستان مومنین 16 روستا و شهرستان علی آبادکتول و شهر فاضل آباد و بخش کمالان است.

امامزاده از نظر جغرافیایی در جای بسیار بکری قرار گرفته که در ایام نوروز و بقیه سال میزبان مسافران و میهمانان و زائرین آقا علی بن موسی الرضا(ع) می باشد و وسعت این امامزاده بسیار زیاد بوده تاحدی که کوهی در روبروی جنوبی بنام این امامزاده یعنی کوه هارون بن موسی بن جعفر(ع) می باشد.

برنامه های فرهنگی این بقعه شریف عبارتنداز طرح  آرامش بهاری، سوگواره یاس نبوی، نشاط معنوی، ضیافت الهی، سوگواره بصیرت عاشورایی و تمامی ایام  ولادات و شهادتهای ائمه معصومین که با شور و حال خاصی با حضور جمع کثیری از زائرین برگزار می شود.

این امامزاده همچنین دارای مرکز فرهنگی و قرآنی جهت انجام کلاسهای مربوط به طرح تربیت حافظان قرآن کریم می باشد.

این امامزاده دارای چهار گلدسته و یک گنبد نیمه ساز و مشغول عملیات عمرانی است. شایان ذکر است این بقعه یک مسجد به نام خود امامزاده دارد که بسیاری از مراسمات بقعه در آن برگزار می شود.


علی آباد/امامزاده الازمن
1394/09/21:تاریخ ثبت


امامزاده گنو 
#

امامزاده جعفربن زين العابدين(ع) پايين گنو از نوادگان امام حسين(ع)مي باشد که مورد اعتقاد مردم شهر فاضل آباد و بخش کمالان و شهرستان علي آبادکتول است. اين امامزاده در شهر فاضل آباد بخش کمالان در فيمابين روستا هاي کوهستاني غريب آباد و گنو واقع گرديده که فاصله آن تا شهر فاضل آباد 25 کيلومتر است که در بهار و تابستان و پاييز زائرين زيادي از روستاها و شهرهاي استان گلستان به زيارت اين بقعه مبارک مي آيند. بناي فعلي توسط افراد خير و اهالي محل در سال 1388 با اسکلت فلزي و 2 گلدسته در طرفين بقعه بنا گرديده است که تعداد 6 زائر سرا و سرويسهاي بهداشتي در قسمت پايين بقعه قرار دارد و امامزاده داري آب آشاميدني مي باشد و اين آب گواراي طبيعي از چشمه هاي اطراف روستا تأمين مي شود.

پوشش گياهي اطراف امامزاده از درختان بومي، زرشک، زالزالک، سياهتلو و آلوچه جنگلي شکل گرفته و اين بقعه متبرکه بر روي قله واقع شده که چشم انداز خوبي را در بر دارد. از جمله امکانات تفريحي اين بقعه مي توان از پارک کودک، تاب و سرسره و استراحتگاههاي الاچيغي براي زائرين و مسافرين نام برد.


علی آباد/امامزاده گنو
1394/09/21:تاریخ ثبت


امامزاده آخران 
#

روستای الستان از توابع بخش مرکزی شهرستان علی آباد کتول، واقع در 26 کیلومتری شمال غربی علی آباد می باشد .که در امتداد خروجی روستا مسیری وجود دارد که به سمت امامزاده اخران منتهی می شود.

امامزاده آخران (مشهور به امامزادگان فضل الله و محمد(ع) )، در مکانی دنج  واقع شده است و سرشار از مناظر بکر و دیدنی که در فصول مختلف سال مکانی ایده آل برای طبیعت گردی دوستان می باشد .


علی آباد/امامزاده آخران
1394/09/21:تاریخ ثبت


(خالد بن عون بن موسی بن جعفر(ع 
#

امامزاده خالد بن عون بن موسی بن جعفر(ع) در منطقه ای به نام زیرکلاته واقع شده که دارای قدمت بسیار زیادی بوده و حدوداً به 1200 سال پیش می رسد و به امامزاده زیرکلاته نیز مشهور می باشد.
این امامزاده در دو کیلومتری از جاده اصلی و در روستای برفتان حد فاصل شهر فاضل آبادو شهر علی آبادکتول می باشد.در سالیان نه چندان دور دارای یک ساختمان خشتی و قدیمی بوده و بدست خیرین و نیکوکاران و هیئت امناء، مسجد و ایوان و حرم در آن احداث گردیده و همچنین ضریح و گلدسته نصب و سرویس بهداشتی و آشپزخانه احداث و محوطه پارکینگ زیرسازی گردیده است.
امامزاده دارای فضای محیطی گسترده به مساحت نزدیک به دوهکتار بوده و در جوار این بقعه متبرکه قبرستان روستا نیز واقع شده است که سنگهای قدیمی موجود در آن حکایت از قدمت چند صد ساله ی این گورستان را دارد.
از نظر جذب توریسم و گردشگر و مسافر به علت واقع شدن در مسیر زائرین حضرت امام رضا(ع) دارای بازخورد بالا جهت زیارت و بازدید از این امامزاده می باشد. همچنین به علت واقع بودن در دامنه جنگل که از یک منظره بسیار زیبا برخوردار بوده و وجود آبشار در این منطقه و همچنین آببندان منظره ی خاصی را بوجود آورده است.


علی آباد/(خالد بن عون بن موسی بن جعفر (
1394/09/21:تاریخ ثبت