سایت گردشگردی
هیرکان توریسم

اماکن تاریخی-مذهبیDeprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home2/hirkanto/public_html/connect.php on line 3
امامزاده آق امام 
#

اين زيارتگاه بر قله ي كوه آق امام و در 6 كيلومتري ضلع شمالي شهرستان آزادشهر واقع شده است و متعلق است به حضرت محمد ابن زيد ابن اسماعيل ابن حسن بن علي بن ابيطالب ( ع ) كه با بردارش حسن معروف به ‹‹ داعي كبير ›› در سال 250 هـ . ق سلسله ي زيديه علويان را در طبرستان (مازندران) فعلي تشكيل دادند.


آزادشهر/امامزاده آق امام
1394/09/09:تاریخ ثبت


امامزاده محمد بن موسی بن جعفر(ع ) 
#

امامزاده محمد بن موسی بن جعفر(ع) که مورد اعتقاد مردم شهرستان و شهرهای اطراف بوده در شهرستان آزادشهر بخش چشمه ساران در ۷ کیلومتری روستای تیل آباد واقع شده که فاصله آن تا مرکز شهر آزادشهر ۵۲ کیلومتر می باشد که در جاده مواصلاتی آزادشهر به شاهرود می باشد که هر ساله میزبان میهمانان نوروزی و میهمانان آقا علی بن موس الرضا(ع) می باشد.

ساخت بنای این امامزاده با هزینه ای بالغ بر ۲میلیارد ریال توسط خیرین در سال ۱۳۸۸ انجام گشته و دارای تربت خانه و گنبد می باشد.

آستان مقدسه امامزاده محمد(ع) دارای ۶ سوئیت جهت رفاه حال زائرین و اسکان مسافران و مجاورین می باشد.با توجه به قرار گرفتن در گردنه خوش ییلاق دارای جاذبه های گردشگری بوده است .

این بقعه متبرکه با نظارت اوقاف و امور خیریه آزادشهر به صورت هیئت امنایی اداره می شود.

 


آزادشهر/امامزاده محمد بن موسی بن جعفر(ع
1394/09/09:تاریخ ثبت


بقعه پیرآباد 
#

اين مکان مذهبي در حاشيه شرقي شهر و در کوهپايه کوهي زيبا به همين نام قرار گرفته است اين بقعه مربوط به يکي از عرفا مي باشد که مورد بازديد و زيارت قرار مي گيرد .


آزادشهر/بقعه پیرآباد
1394/09/09:تاریخ ثبت


پل غزنوی 
#

غزنوی، روستایی است از توابع بخش چشمه‌ساران شهرستان آزادشهر در استان گلستان.

اجداد ساکنین غزنوی در سال 1288 هجری شمسی از روستای بام صفی آباد از توابع اسفراین به دلیل قحطی و اختلافات قومی به این منطقه مهاجرت کرده اند. اوایل شروع به آباد کردن زمین ها در کنار رودخانه تیل آباد کردند و کشاورزی و دامپروری پیشه اهالی شد. وهمچنین شیوه سکونتشان به صورت ییلاق و قشلاق بود که در تابستان به منطقه مرتفع تر که داغ (در نزدیکی کوه علی کمری)نام داشت کوچ و در زمستان به روستا باز میگشتند که رفته رفته این کوچ تبدیل به یک جا نشینی در روستا شد.اکثر اهالی از طایفه بزرگ محمدی هستند.

اثر تاریخی قدیمی قلعه ای در نزدیکی روستا و در مسیر دره یکه صحرا قرار دارد که به قز قلعه معروف است .که افسانه آن هم به قلم یکی از اهالی غزنوی به نام آقای یوسف محمدی در کتاب رازهای قز قلعه نگاشته شده است.

از دیگر آثار تاریخی می توان به پل معروف که بین مسیر آزادشهر و شاهرود قرار دارد اشاره کرد که در سال 1316 توسط مهندسان فرانسوی با معماری خاص ساخته شده است.

در روبه روی روستا کوهی بلند قرار دارد که مسلم کمری (کوه مسلم) نامیده میشود. اکثر اهالی روستا به شهرستان آزادشهر مهاجرت کرده اند و انواع شغل برای خود دست و پا کرده اند که مهمترین آن کامیون داری است. پاسگاه انتظامی نیز در روستای غزنوی فعالیت میکند. همچنین این روستا یک شهید جنگ ایران و عراق را به یادگار دارد که نام ایشان قاسم محمدی و تصویر آن بر روی تابلویی در ورودی روستا نصب شده است.

قبل از انقلاب اهالی آب شرب خود را از طریق رودخانه تامین میکردند که این وظیفه به عهده زنان بود. بعد از انقلاب با همکاری دولت و اهالی از چشمه آبی در نزدیکی روستا لوله کشی انجام شد و آب بهداشتی در اختیار مردم قرار گرفت و نزدیک به همان زمان نیز شبکه برق نیز در روستا راه اندازی شد. در اینجا باید به برنج کشاورزان این منطقه اشاره کرد که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار میباشد.


آزادشهر/پل غزنوی
1394/09/09:تاریخ ثبت