سایت گردشگردی
هیرکان توریسم

اماکن تاریخی-مذهبیDeprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home2/hirkanto/public_html/connect.php on line 3
خانه های چوبی تاریخی 
#

از دیدنی‌های این شهر خانه‌های چوبی دو طبقه می باشد که قدمت بعضی از آنها به دوران قاجار می رسد. ابنیه زیبا در بافت قدیم گمیشان ادامه سنت معماری و ساخت ابنیه دوره قاجار است و این بناها در فرم کلی خود بیشتر تحت تاثیر عوامل جغرافیایی منطقه شکل گرفته اند.

نزدیکی به دریا و بالا بودن سطح آبهای زیر زمینی با افزایش میزان نزولات جوی، نزدیکی به مناطق جنگلی از جمله عوامل محیطی هستند که به نوعی معماری بافت قدیم گمیشان را تحت تاثیر قرار داده است.

گميشان بعلت قدمت بالا و اثرگذار بودن آن بعنوان شهري نزديک به درياي خزر پس از گرگان داراي بيشترين خانه هاي باارزش و قديمي مي باشد که تعداد آن ها به 60 عدد مي رسد. خانه هايي مانند خانه خوزيني ها که داراي معماري منطقه با المان هاي معماري روس هستند.

اکثر خانه ها با مصالح چوب که از روسيه به اين منطقه آورده شده و بعضا همراه آجر هايي از بقاياي ديوار تاريخي گرگان ساخته شده اند. هم چنين يکي از اين خانه هاي زيبا توسط اداره ميراث فرهنگي شهرستان تبديل به موزه مردم شناسي شده که ارزش ديدن دارد.


گمیشان/خانه های چوبی تاریخی
1394/09/25:تاریخ ثبت