سایت گردشگردی
هیرکان توریسم

اماکن تاریخی-مذهبیDeprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home2/hirkanto/public_html/connect.php on line 3
امامزاده حمزه پیرسرخو 
hirkantourism.ir

روستای سرخو از توابع شهرستان مینودشت که در فاصله 12 کیلومتری شهرستان قرار دارد.

محیط اطراف این مکان که با جنگل های انبوه پوشیده شده است که زیبایی خاص و چشم نوازی را به این منطقه داده که چشم هر بازدید کننده را به خود جلب می کند.

بافت ساختمان این مکان از نوع خشتی که همان بنای اولیه می باشد که شامل محل خود آن مقبره مطهر و اتاقی برای اسکان زائرین نیز ایجاد شده است که اخیرا توسط عده از جوانان شهرستان مرمت و بازسازی شده است که بیشتر اوقات پذیرای زائرین از سراسر استان میباشد افراد بسیاری به برکت این امام زاده حاجت روا شده که اکثر اوقات در روز چهارشنبه مردم با تهیه غذا به عنوان نذری پخش می کنند.

علت تجمع بیشتر مردم در روز چهار شنبه را خادم این امامزاده این طور عنوان کرد: حدود 250 سال پیش مردی از اهالی روستا مشغول نگهبانی از زمین کشاورزی خود در مقابل هجوم حیوانات بود که در شب چهارشنبه نوری در مکان فعلی قبر مطهر مشاهده نمود در بار اول پیگیر مسئله نشد بود اما مجددا در شب چهارشنبه بعد دوباره در همان مکان نوری را مشاهده میکند این بار با اهالی روستا در میان میگذارد در سومین چهارشنبه همراه با اهالی روستا این موضوع دوباره تکرار شد و تمام کسانی که در آنجا بودند مشاهده کردند سپس محدوده آن مکان را شناسایی کرده و فردای آن روز اهالی روستا به آن محل رفتند ودر محل مورد نظر شروع به کند و کاو کردند که ناگهان تیشه یکی از روستاییان به پیکر مطهر برخورد کرد و خون تازه جاری شد و در همان مکان سنگ قبری پیدا شد که مشخصات او را نوشته بود مشخص شد که نام او حمزه و از ذریه حضرت زهرا ( س) می باشد اهالی روستا بعد ان ماجرا در آنجا مقبره ای برای او درست کردند که در حال حاضر میزبان زائرین بسیاری از سراسر استان میباشد.

 


مینودشت/امامزاده حمزه پیرسرخو
1394/09/26:تاریخ ثبت


زیارتگاه امامزاده جعفر 
hirkantourism.ir

این زیارتگاه در داخل شهر مینودشت و در محله پسرک قرار دارد ، و بارگاه شهیدان انقلاب اسلامی نیز در محوطه آن قرار دارد. اهالی محل و مسافران امام رضا ( ع ) همه روزه به زیارت آن بزرگوار می آیند، محوطه زیارتگاه جدول بندی و باغ های مشجر آن را احاطه کرده است . این زیارتگاه بزرگ و صاحب کرامات و مورد توجه علما و بزرگان دین منطقه می باشد. دارای مسجد و شبستان و گازکشی است.


مینودشت/زیارتگاه امامزاده جعفر
1394/09/26:تاریخ ثبت


شهر تاریخی دشت قلعه 
hirkantourism.ir

محوطه تاریخی - فرهنگی دشت حلقه در واقع شهری مربوط به دوره اشکانیان است که در دوره ساسانی و اسلامی باز سازی گردیده است. این شهر تاریخی در 12 کیلو متری غرب شهر مینودشت و در حاشیه روستایی به همین نام قرار گرفته است.

هیات کاوشهای شهر جرجان به سرپرستی آقای دکتر کیانی - استاد باستان شناسی دانشگاه تهران - در سال 1353 همزمان با سومین فصل کاوشهای شهر جرجان ضمن بررسی خود موفق به کشف این شهر گردید. در سال 1379 هم برنامه علمی ساماندهی کاوشهای باستان شناسی دشت حلقه انجام شد.

شهر دشت حلقه بصورت هشت ضلعی نا منظم ساخته شده و دارای دو حصار بزرگ داخلی و خارجی است که هر کدام از این حصارها 4 و 7 متر ارتفاع دارد. و این دو حصار شهر را در برگرفته و برای تامین امنیت شهر ساخته شده است. در فاصله این دو حصار خندقی به عرض 53 متر که در برخی جاها به 60 متر هم می رسد، حفرگردیده است.  محیط این شهر 7 کیلو متر و مساحت آن 338 هکتار می باشد. در قسمت جنوب شرقی شهر دشت حلقه تپه مرتفعی به ارتفاع 20متر و مساحت 3 هکتار و محیط 824 متر وجود دارد، که  به احتمال قوی دژ یا آکروپل شهر یا همان مرکز حکومتی بر روی این تپه بنا گردیده است. این شهر تاریخی به شماره 5049/ 63 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 


مینودشت/شهر تاریخی دشت قلعه
1394/09/26:تاریخ ثبت


قلعه سلیمان بوقه 
hirkantourism.ir

قلعه سلیمان بوقه در حدود 3 کیلومتری  ضلع شرقی روستای ترسه از توابع دهستان دوزین در بخش گالیکش شهرستان مینودشت قرار دارد از نظر موقعیت طبیعی و جغرافیایی در ناحیه کوهستانی – جنگلی بر بالای کوهی به نام « بوقوتو » که در حدود 2000 متر از سطح دریای آزاد بالاتر است جای دارد. تنها راه دسترسی و صعود آسان به قلعه به دلیل قرار گرفتن در صخره ها سنگی، پرتگاههای بلند و عمیق و شیب تند دیواره های سنگی از روستای ترسه و جبهه غربی قلعه می باشد. قلعه در بالای کوه و مشرف پرتگاهها و دره های سهمناک اطراف قرار دارد.

مصالح بنای قلعه آجر ملات گچ و ساروج بوده و نیز این مصالح در قسمت های صاف و هموار سطح قلعه کوه استفاده شده است و از برآمدگیها و شکافهای طبیعی صخره های سنگی، ضمن دخل و تصرف و شکل بخشیدن به فضاها در مسدود کردن راههای دسترسی به قلعه نیز استفاده کرده، تا ضریب حفاظتی قلعه بیشتر گردد، که چنین روشی در معماری قلعه سازی ایران به عنوان سنت و تکنیک در معماری بوده است.

آجرهای استفاده شده جهت ساخت قلعه که احتمالا از محل دیگری آورده شده دارای ابعاد مختلفی است. ( 4*20*20 و 4*25*25 و 6*26*26 سانتی متر است.)

از بقایای معماری قلعه که تاکنون سالم مانده در ضلع شمالی سطح قلعه می باشد که فضایی است، مستطیل شکل، به ابعاد 5/4 * 10 متر و عمق 5 متر که با قلم و چکش در دل کوه سنگی کنده شده هنوز آثار کنده کاری آن به چشم دیده می شود. همچنین در گوشه شمال شرقی این فضای مستطیل شکل و لبه بیرونی آن روزنه ای به طول یک متر و عرض متوسط 50 سانتی متر سمت پرتگاه، ضلع شمالی تعبیه شده که احتمالا کاربرد نورگیر داشته است.

بقایای قسمتی از دیوارهای آجری فضای مستطیل شکل در ضلع جنوب و غربی کاملا دیده می شود و مصالح بکار رفته آجر ( 5*20*20 سانتیمتر ) با ملات ساروج با عرض 80 سانتیمتر چیده اند.

در ضلع شرقی بالای بدنه فضای مستطیل شکل در قسمت مرکزی سطح قلعه یک حفره مدون به قطر 12 سانتیمتر و عمق 15 سانتی متر دیده می شود. احتمالاجای نصب تیرکهای چوبی نگهدارنده سقف بوده است. به نظر می رسد که از این فضای مستطیل شکل بمنظور آب انبار استفاده می شده است.

همچنین در ضلع جنوبی قلعه و قبل از رسیدن به ساختمان مرکزی قلعه بقایای بنایی به ابعاد 70/2*3 سانتی متر مشخص می باشد که بر اثر حفاری های غیرمجاز نمایان شده است. قلعه سلیمان بوقه دارای دو برج نگهبانی و در ضلع غربی و جنوبی است، که به منظور دیده بانی و بر بالای صخره های سنگی ایستاده است.

علاوه بر بقایای معماری آثار و مواد فرهنگی شامل مواد فرهنگی شامل قطعات سفالینه، شیشه، سنگ، فلز، استخوان بدست آمده که همگی بیانگر قدمت قلعه و سکونت و استفاده از قلعه در دوره های مختلف اسلامی از زمان سلجوقیان تا ایلخانیان مغول است.

درباره کاربری و عملکرد قلعه می توان گفت قلعه دهکده های اطراف را به دلیل وسعت زیاد و پلان کوهستانی آن حفاظت و حمایت می کرده، و یا این قلعه جزء قلاع ارتباطی بوده که ساکنان آنرا نگهبانان تشکیل می دادند.

 


مینودشت/قلعه سلیمان بوقه
1394/09/26:تاریخ ثبت


تپه بازگیر 
hirkantourism.ir

این اثر تاریخی در روستای بازگیر از توابع دهستان چهل چای، بخش مرکزی و در 4 کیلو متری غرب مینودشت واقع است. تپه بازگیر مهمترین و ارزشمند ترین اثر تاریخی _فرهنگی منطقه است. در حقیقت روستای بازگیر بواسطه این اثر تاریخی _فرهنگی در مجامع علمی کشور شناخته شده است.

محوطه باستانی بازگیر در کنار رودخانه علی برده واقع شده و بخشی از روستا بر روی محوطه تاریخی – فرهنگی بازگیر بنا گردیده و بخش هایی ازآن اختصاص به زمین های کشاورزی یافته است. قطعات سفالینه بدست آمده از این محل  از نوع چشمه علی بوده است، که قدمت این محوطه را تا هزاره پنجم پیش از میلاد عقب می برد در اسفند ماه سال 1379 بر اثر حفر چاه فاضلاب و در عمق 10 متری تپه و بصورت اتفاقی 271 قلم اشیاء تاریخی - فرهنگی از جنس مفرغ و مربوط به هزاره اول پ.م کشف گردید. این اشیاء جهت نگهداری، مطالعه و مرمت به گنجینه (موزه )گرگان منتقل شده است.

محوطه تاریخی - فرهنگی بازگیر به شماره 3547 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

 

 


مینودشت/تپه بازگیر
1394/09/26:تاریخ ثبت